Pavol Barabáš a jeho päť svetov

Po úspešnej online kino premiére oceňovaného filmu Everest – najťažšia cesta, na ktorú sa predalo rekordných 599 vstupeniek, pozýva projekt Kino Doma na sériu premietaní venovaných tvorbe režiséra Pavla Barabáša. Diváci uvidia tituly Sloboda pod nákladom, Salto je kráľ, Tieň jaguára a Svetozár Stračina. Cyklus zakončí repríza filmu Everest – najťažšia cesta. Projekt s podtitulom 5x Barabáš sa uskutoční každú stredu o 18.30 hod.

Projekt otvorí film Sloboda pod nákladom (2016) z prostredia Vysokých Tatier, ktoré sú miestom posledných vysokohorských nosičov v Európe. Dokument zachytáva najstaršiu generáciu, ktorá sa snaží o zachovanie tohto fyzicky i psychicky náročného remesla. So stovkou kíl na chrbte sa brodia v snehu, stúpajú lavinóznymi svahmi, odolávajú búrke i víchrici.

Obdobne extrémne obrazy ľudskej sily, či nespútanej prírody, objavia diváci aj vo filme Tieň jaguára (2018). Ten rozpráva príbeh štyroch priateľov na neistej ceste proti prúdu amazonských riek. Po prechode cez tajomné pohorie Sierra Maigualida, ktorým okrem indiánov ešte nikto neprešiel, sa stretávajú s jedným z posledných prírodných indiánov na tomto svete. Tí ich prijmú medzi seba, umožnia im autenticky zachytiť jednoduchosť ich bytia a priniesť tak dôležité poznanie. Dokument ukazuje aj divokú krásu pralesa a jeho prírodného bohatstva.

Zelené pralesy uvidíte aj v treťom filme Salto je kráľ (2020) o najvyšších vodopádoch sveta a ich zlaňovaní. Obrazy tu zachytávajú neskutočné scenérie, adrenalínové zážitky a divy sveta, ktoré bežný smrteľník nezažije. Jedinou istotou výpravy je sila priateľstva, maximálna dôvera a spolupatričnosť.

Štvrtým dokumentom zo série je Svetozár Stračina (2019) o výnimočnom hudobnom skladateľovi, ktorý sa spoľahlivo vymyká akémukoľvek priečinkovému zaradeniu a jeho kompozície nadchýnajú aj tých, ktorí sa folklóru vyhýbajú. Zanechal po sebe ohromné dielo a nezameniteľný odkaz, ktorý nemá nasledovníkov.

Cyklus zakončí film Everest – najťažšia cesta (2020), ktorý rozpráva príbeh odvahy a odhodlania našich horolezcov. Štyria slovenskí horolezci nastúpili do západnej steny v roku 1988. Keby mali viac šťastia, stali by sa najlepšími z najlepších. Film je emotívnou pamiatkou na tých, čo Mount Everest najťažšou cestou alpským štýlom vyliezli, no naspäť sa nevrátili. Dokument získal množstvo významných ocenení na medzinárodných festivaloch.