Pokiaľ neprijmeme minulosť, nebudeme mať budúcnosť

Valerián a mesto tisícich planét

A niekde medzitým je súčasnosť. Luc Besson tú svoju spája s filmom Valerian a mesto tisícich planét, ktorý má zajtra premiéru aj v slovenských kinách. Veľkolepá premiéra s množstvom lukratívnych slovenských celebrít, s ktorými by Besson mohol rovno začať nakrúcať pokračovanie, sa uskutočnila už v utorok večer a nadšenie prítomných divákov naznačovalo, že skutočne ide o filmovú udalosť tohto roka, z ktorej sa čoskoro stane sci-fi kult.

Devízou Luca Bessona je myšlienka, ktorá sa ukrýva v každom jeho filme a inak tomu nie je ani vo Valerianovi, ktorý vznikol na základe komiksu, ktorý Bessonovi kupoval jeho otec už ako malému chlapcovi, za čo mu film venoval. Dlhé desaťročia čakal Besson na to, aby mohol nakrútiť dych berúci filmový príbeh, v ktorom bude môcť verne zachytiť všetky nadpozemské bytosti a scenérie, čo mu súčasná technika hravo dovolila. Valerian a mesto tisícich planét je tak v prvom rade veľký vizuálny spektákel, ktorý diváka nenechá ani na chvíľu nudiť sa.

Valerian (Dane DeHaan) a Laureline (Cara Delevingne) sú špeciálni vládni agenti v ľudských teritóriách, ktorí kontrolujú dodržiavanie poriadku naprieč svetom. Valerian sa však nechá uniesť viac než profesionálnym prístupom ku svojej kolegyni a to túžbou po romániku. Laureline poznajúc jeho pestrú minulosť a uznávajúc tradičné hodnoty ho odmieta. Na základe rozkazu veliteľa (Clive Owen) sú odvelení na misiu do dych berúceho galaktického mesta Alfa. Alfa je rozpínajúca sa metropola, ovplyvnená tisíckami rôznych špecifík zo všetkých štyroch strán sveta. 17 miliónov obyvateľov Alfy prispieva svojim talentom, umom, technológiami k dobru pre všetkých. Nanešťastie, nie každý z Alfy uznáva tie isté hodnoty , v skutočnosti neviditeľné sily tvrdo pracujú na tom, aby dostali ľudstvo do veľkého nebezpečenstva.

Samozrejme, v každej spoločnosti sa nájde biela vrana, ktorá sa snaží rozvrátiť zabehnuté pravidlá a zmariť tak šťastie všetkých v prospech jedného. Záchrana niekedy prichádza v poslednej chvíli. Valerian a Laureline sú síce na prvý pohľad obyčajní agenti, no nie je to celkom tak. A už vôbec nie od chvíle, keď sa presvedčia, že záchrana sveta stojí na ich pleciach. Ich veľkým plusom je, že majú zmysel pre humor. Besson sa totiž ani náhodou nehrá na serióznu dvojicu. Svojich hrdinov okrem šarmu prekvapivo obdaril i zmyslom pre humor a kvalitný preklad zabezpečil, že divák si film vychutná i vďaka týmto vtipným momentom.

Po hereckej stránke navyše obaja hlavní hrdinovia príjemne prekvapujú. Cara je tá sexy a Dane má trochu navrch, čo do výkonu. Pri sledovaní trailerov, ktoré Besson do sveta vypustil tri, som mal pocit, že chlapec je tam skôr na nalákanie dievčenského publika do kín, ale nie je to pravda.

Navyše, na rozdiel od iných sci fi príbehov, v ktorých sa hrdinovia bijú hlava-nehlava vo veľkolepých bitkách, Besson veľmi presne kladie dôraz na podstatu a na efekty. Akcie sú vo filme presné, trvajú iba nevyhnutný čas a divák má pri sledovaní dojem, že všetky majú zmysel. Napriek tomu, že sa Besson nesnaží dve hodiny ťať do živého hlava-nehlava, film má absolútne prirodzený spád a divákovi sa tie viac ako dve hodiny nezdajú vôbec moc.

A ešte jedno veľké prekvapenie. Nie je príliš veľa dôvodov chváliť slovenský dabing a to sa samozrejme nebavíme o televíznej katastrofe, ale aj mnohé kino filmy trpia v tomto smere silným deficitom. V prípade Valeriana sa distribučnej spoločnosti Magic Box podarilo dostať do dabingového štúdia absolútne netradičnú zostavu (nielen) hercov, čo zrejme spôsobilo inakosť slovenského dabingu, ktorý v prípade Valeriana dosť mocno pretŕča nad ostatnými. Navyše, priznávam, že v prípade speváčky Tiny, ktorá dabovala Rihannu (ktorá mimochodom rovnako vo filme prekvapuje) som mal z jej účasti husiu kožu ako pralinky a prvé nadšené reakcie na jej dabing ma nechávali chladným až do momentu, kým som ju vo filme nepočul.

Ibaže takých nedôverčivých momentov som mal po vzhliadnutí trailerov a iných videí viac. A to som veľkým fanúšikom Bessonovej tvorby a na žánri mi moc nezáleží. V tomto prípade som však mal pocit, akoby bol Besson príliš detinský. Omyl! Valerian je excelentnou rozprávkou pre dospelých, film s hlbokou myšlienkou a dokonalým vizuálnym zážitkom. Ale to divák pochopí, až keď ho uvidí celý a pochopí všetky Bessonove myšlienkové pochody.

Na konci určite každý pripustí, že čakať na to, kedy si Luc Besson splní svoj detský sen a nakrúti najdrahší francúzsky film, sa oplatilo. Nie, sci-fi nie je môj šialok kávy, ale tento od Bessona som vypil do dna a ešte ho aj vyškriabal lyžičkou. A k filmovej lahôdke mi na konci ešte spievala obľúbená Alexiane. Čo viac si jeden pozemšťan môže priať?

Pavol Božík
80%

Réžia: Luc Besson
Hrajú: Dane DeHaan, Cara Delevingne, Clive Owen, Ethan Hawke, Rihanna, John Goodman, Rutger Hauer, Herbie Hancock, Peter Eberst, Jean-François Lenogue, Alain Chabat

Žáner: sci-fi / dobrodružný
Rok výroby: 2017
Distribuuje: Magic Box
Celkový čas: 137 minút