Posledné preteky čoskoro v kinách

Pred rokom filmári natáčali v extrémnych podmienkach v Krkonošiach, očakávaný výsledok ich práce si slovenskí diváci budú môcť pozrieť v kinách už o necelý mesiac. Oficiálny slovenský trailer a plagát predznamenávajú blížiacu sa premiéru českého filmu Posledné preteky od režiséra a scenáristu Tomáša Hodana. Skutočný príbeh o odvrátenej strane hôr zo začiatku 20. storočia príde do slovenských kín 28. apríla 2022.

Krkonoše boli pred prvou svetovou vojnou chudobným regiónom, v ktorom sa stretával český živel s nemeckým. Bohumil Hanč bol najznámejším českým lyžiarom svojich čias, ktorý vyhrával preteky doma aj v zahraničí. Všestranný športovec Emerich Rath bol zase jediným Nemcom, ktorý sa pravidelne zúčastňoval na českých pretekoch. Ostatní Nemci z Krkonôš ich z národnostných dôvodov bojkotovali. Hanč a Rath sa dobre poznali a stretli sa aj na štarte osudných pretekov v roku 1913. Po prvom kole sa počasie rýchlo zhoršilo, vypukla snehová búrka a všetci súperi sa postupne vzdali. Hanč zostal na trati sám, boj o prvé miesto sa však čoskoro zmenil na boj o holý život. Václav Vrbata stojí na trati ako jediný divák, Emerich Rath sa vydáva Hančovi na pomoc a všetci traja začínajú v neľudskom mraze a nepreniknuteľnej víchrici písať príbeh o hrdinstve, odvahe, nezlomnej vôli a priateľstve.

Filmový plagát zobrazuje ústrednú trojicu postáv – lyžiarov Bohumila Hanča, Václava Vrbatu a Emericha Ratha. Význam posledného menovaného bol za komunistov potlačený, keďže po mníchovských udalostiach a druhej svetovej vojne sa príbeh Nemca, ktorý riskoval život, aby pomohol svojmu českému priateľovi, nehodil. Postava Emericha Ratha tak bola z dramatického príbehu takmer vymazaná. Tvorcovia filmu Posledné preteky však vďaka štúdiu dobových materiálov dokázali verne zrekonštruovať osudné športové podujatie zo začiatku 20. storočia a vyrozprávať príbeh troch lyžiarov tak, ako sa naozaj stal.

Hlavného hrdinu Bohumila Hanča si zahral Kryštof Hádek, ďalšie postavy stvárnili Judit Bárdos, Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek či Jaroslav Plesl. Film mal pred pár dňami premiéru v českých kinách, tematicky presne na 109. výročie dramatických lyžiarskych pretekov z roku 1913, a pozitívne ohlasy divákov aj filmových kritikov na seba nenechali dlho čakať. Recenzenti najčastejšie vyzdvihujú hutnú atmosféru filmu, jej autentickosť, pôsobivú kameru a zvuk či strhujúce herecké výkony. Do slovenských kín ho čoskoro prinesie distribučná spoločnosť Bontonfilm.

Film Posledné preteky je pre mňa srdcovou záležitosťou. Príbeh Bohumila Hanča ma zaujímal už od detstva. Teraz som tak mohol na vlastnej koži zažiť všetky momenty z jeho života. A to priamo na konkrétnych miestach, kde sa osudné preteky skutočne odohrali. A tých niekoľko týždňov natáčania v mraze, hmle a závejoch v krkonošských horách, to bola už len čerešnička na torte, vyznal sa hlavný protagonista Kryštof Hádek.