Pravý svet je bolestivejší, než ten virtuálny

Aká budúcnosť nás čaká? Budeme žiť večne? Alebo aspoň 150 rokov? Naozaj raz niekto objaví, niečo, čo sa bude podobať malému chrobákovi, voperuje nám to do tela a budeme naplno fungovať až dovtedy, dokým niekto nevypne náš server? Predstava na hranici nereálneho sci-fi? Možno ani nie…

Za pár rokov už nebudeme musieť  pohnúť prstom, pretože moderné technológie za nás všetko obstarajú. Technofóbom sa v takejto dobe nebude žiť veľmi ľahko. Grey Trace je povestný tým, že ako jeden z posledných ľudí dáva pred technológiami prednosť vlastným rukám. Autonehoda na nočnej diaľnici a konflikt s bandou grázlov, ktorí mu zavraždia priateľku a jeho nadosmrti zmrzačia mu obráti život hore nohami. 

Greyova perspektíva na invalidnom vozíku je viac než temná  dokiaľ mu kamarát vedec neponúkne malé technologické vylepšenie. S implantovaným čipom v mieche dokáže Grey nielen opäť chodiť a pohybovať rukami, ale získava aj ďalšie, doteraz netušené možnosti.

Experimentálny ústav nazvaný Stem totiž dokáže napríklad aj vystopovať páchateľov nočného prepadnutia a tiež Greyovi pomôcť si to s tými gaunermi vyriešiť ručne. Kto by odolal? Grey rozhodne nie. Keď však zanechá prvého z páchateľov v kaluži krvi, napadne ho, či by Stem nemal aspoň trochu pribrzdiť. Otázka znie, či to pôjde. A či to Grey vôbec chce.

Film Upgrade je príjemným prekvapením a to hneď z viacerých dôvodov. Zaujímavá téma. Vývoj, ani nie tak medicínsky (ale aj), ako ten technický, ide tak markantne dopredu, že ten chrobák nemusí byť o pár desaťročí tak nereálny. Grey Trace, hoci ho vymoženosti budúcnosti ničia, je v danej chvíli za technológie mimoriadne vďačný.

Ďalšou devízou filmu je prepracovaný scenár. V podstate mi na tom filme nič nevadí. V poriadku, našiel som dve drobnosti, ktoré ma mierne vyrušovali. Nebudem ich tu rozoberať, pretože by som musel načrieť do podstaty príbehu a to nechcem. A navyše išlo o veci, ktoré si podľa mňa všimne málokto a zmysluplnosť filmu narušia iba vtedy, keď bude divák nad nimi príliš premýšľať.

Upgrade je film, ktorý sa snaží baviť (brilantne drsným, nie však vulgárnym a nezvyčajným humorom) a zároveň poukazovať na to, kam až sa môžeme dostať, keď príliš popustíme uzdu fantázii. Upgrade sa netvári ako veľkofilm kategórie A, skôr sa pasuje o triedu nižšie, ale herecké výkony, i vyšperkovaný scenár ho radia medzi jedno z najväčších prekvapení sezóny.

Na DVDBlu ray sci-fi Upgrade prináša spoločnosť Magic Box, ktorá nám poskytla Blu ray s filmom na recenziu. Po technickej stránke je to skvelá práca, obraz i zvuk sú naozaj skvelé, vydarený je i český dabing. K filmu nie sú pribalené žiadne bonusové materiály.

Pavol Božík
90%

Réžia: Leigh Whannell
Hrajú: Logan Marshall-Green, Betty Gabriel, Harrison Gilbertson, Benedict Hardie

Žáner: Sci-fi thriller
Pôvodný názov: Upgrade
Rok výroby: 2018 (Svetová premiéra: 14. jún 2018)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2019
Formát: DVD, Blu ray
Celková dĺžka: 100 minút
Zvuk (Blu ray): anglický (DTS HD Master Audio 5.1), český, nemecký, maďarský, španielský, poľský (Dolby Digital 5.1)
Titulky (Blu ray): české, anglické pre nepočujúcich a 19 ďalších jazykových verzií