Pavel Haas Quartet získal cenu za nahrávku roka

Pavel Haas Quartet (Autor foto: Marco Borggreve, Zdroj foto: Supraphon)

Svetoznámy súbor Pavel Haas Quartet vydal v októbri album Šostakovičových kvartetov č. 2, 7 a 8, ktorý sa stretol s veľkým ohlasom u domácich i zahraničných kritikov. Album získal pred pár dňami ocenenie Nahrávka roka na Classic Prague Awards.

Pavel Haas Quartet, ktorý vydáva svoje nahrávky exkluzívne vo vydavateľstve Supraphon, má vo svojej zbierke množstvo prestížnych zahraničných ocenení. Je držiteľom šiestich Gramophone Awards a dvoch BBC Music Magazine Awards, MIDEM Classical Award či Diapason d’Or de l’Année. Teraz prvýkrát získava súbor za svoju nahrávku cenu i na domácej pôde. Peter Jarůšek k tomu poznamenal: Šostakovič je našou srdcovou záležitosťou. Tento album je asi najdramatickejším kontrastom k našim doterajším, viac-menej preslneným nahrávkam. O to väčšiu máme radosť, že práve táto nahrávka získala toto krásne ocenenie. Veľmi si to vážime.

Druhú časť koncertnej sezóny zahájil Pavel Haas Quartet dvoma recitálmi v Nemecku na zámku Burgdorf a v meste Cuxhaven. Na konci januára súbor vystúpil na troch koncertoch v rámci String Quartet Biennale Amsterdam – najväčšieho festivalu sláčikových kvartet na svete. Nasledujú recitály vo Philharmonie Luxemburg a v Ženeve, ďalej tri koncerty spoločne s Borisom Giltburgom v londýnskej Wigmore Hall, v Bristole a v Cambridge, kde okrem iného zaznie Šostakovičov Klavírny kvintet G dur alebo Dvořákov Klavírny kvintet č. 2 A dur. V marci súbor odlieta na turné do USA a Kanady (Kansas City, Salt Lake City, San Francisco, Cincinnati, Houston, Vancouver, Quebec, Montreal, Toronto), hosťom turné bude opäť Boris Giltburg. V máji sa Pavel Haas Quartet stretne so svojím bývalým členom, violistom Pavlom Niklom a ďalším spoluhráčom z minulosti, violončelistom Danjulom Ishizakom na dvoch koncertoch na tradičnej Schubertiade v rakúskom Hohenems a potom v londýnskej Wigmore Hall. Na záver sezóny sa súbor chystá na turné do Číny, Hong Kongu a Singapuru.

Pavel Haas Quartet vznikol v roku 2002 a nesie meno českého skladateľa prvej polovice 20. storočia Pavla Haasa (1899–1944). Za 17 rokov svojho pôsobenia na scéne dosiahol Pavel Haas Quartet pozíciu medzinárodnej interpretačnej elity. Od roku 2004 získal súbor mnoho prestížnych cien, medzi ktoré patrí okrem iného víťazstvo v Medzinárodnej hudobnej súťaži Pražská jar, víťazstvo v medzinárodnej súťaži sláčikových kvartet Premio Paolo Borciani, Newcomer Of The Year BBC Music Magazine, MIDEM Classical Award, dvakrát BBC Music Magazine Award a šesťkrát Gramophone Award.