Príbeh muža, o ktorom sa nehovorilo

Svet je jedna veľká politika. Odjakživa. A táto téma neustále zaujíma filmárov. Aj tá novodobá už priniesla svoje, žiaľ v historickom kontexte často príliš kyslé, až zhnité ovocie, ale aj súčasní (porevoluční) klamári, zlodeji, únoscovia, či možno dokonca (nepriamo) vrahovia, sa postarali o dosť námetov. Filmoví tvorcovia však ešte stále siahajú skôr po námetoch predrevolučných. Film Toman je čerešňou na pomyselnej torte domáceho politického filmu. Mapuje trojročné obdobie po skončení druhej svetovej vojny, obdobie, keď sa komunisti drali k moci doslova cez mŕtvoly. A neberie si servítky pred ústa. A hoci príbeh stavia na osude jedného muža, tí, ktorí sa objavili v jeho živote, naozaj nemusia trpieť syndrómom vedľajších úloh.

Film Toman je neuveriteľný, ale pravdivý príbeh rozporuplnej osobnosti Zdeňka Tomana, vlastným menom Zoltán Goldberger, pochádzajúceho zo slovenských Sobraniec. Toman bol mužom mnohých tvárí a mien, šéfom zahraničnej rozviedky a bezškrupulóznym obchodníkom a karieristom. Poverili ho zásadnou úlohou – zohnať peniaze, ktoré komunistom vyhrajú voľby. A Toman peniaze zohnať vedel. Pre seba, pre rodinu i pre stranu. Šmelinou, vydieraním, obchodmi s vojnovými zločincami aj ich obeťami. Práve on umožnil presun východoeurópskych Židov, ktorí prežili holokaust a unikali pred povojnovými pogromami cez Československo do Palestíny – samozrejme za tučnú províziu. Neštítil sa ničoho. Cena, ktorú za svoju kariéru zaplatil on i jeho blízki, však bola príliš vysoká.

Toman je film, ku ktorému som pristupoval s veľkým odstupom. Jednoducho sa mi do neho nechcelo. Takmer dve a pol hodiny o dobe, ktorá ma síce mimoriadne zaujíma, no je pre mňa viac menej dejepisná – neprežil som ju, našťastie. Trochu som sa bál, že sa v tom stratím, pretože to obdobie jednoducho nemám naštudované. Avšak veľmi rýchlo po spustení filmu som si uvedomil, že ma to absolútne vtiahlo.

Vzhľadom na množstvo súbežných postáv, musí byť divák neustále v strehu, aby sa zorientoval, kto je kto. Napomáhajú mu v tom titulky, prostredníctvom ktorých tvorcovia aspoň v úvode uvádzajú, kto je tá, ktorá postava. V mnohých diskusiách som čítal, že to vo filme pôsobilo rušivo. Osobne som však opačného názoru. Mne to slúžilo ako veľmi dobrá vôdzka nestratiť sa v záplave postáv dejín, ktoré v konečnom dôsledku spolu vždy nejako súviseli a bolo nutné tak akosi si ich správne poukladať vedľa seba.

Film v prvom rade opisuje život muža, ktorý bol svojim spôsobom výnimočný, no o ktorom sa toho v dejepisných knihách, celkom pochopiteľne, nepísalo. Toman dokázal zohnať všetko, zariadiť všetko, prepašovať všetko, aj odstrániť, aj keď v prvom rade hlavne z politických postov. O život napokon išlo jemu samému.

Toman je veľmi príjemným prekvapením. Autori filmu síce už majú za sebou také veľkofilmy, ako Želary, či Občiansky preukaz, ale Tomanom si pomyselnú latku nastavili oveľa vyššie a dovolím si tvrdiť, že ju zvládli nielen na výbornú, ale vzhľadom na náročnosť témy, prekonali samých seba a ide o ich najlepší film.

Vzhľadom na množstvo väčších, či menších, no v každom prípade vždy dôležitých vedľajších postáv nie je možné venovať sa podrobne každej, avšak famózne je, že sa v tom pretlaku nestratili. Výborným ťahom bolo aj do vedľajších úloh nasadiť osvedčené a známe tváre, čo dalo filmu oveľa väčšiu dôveryhodnosť.

Film Toman prichádza na trh v distribúcii spoločnosti Magic Box na DVD a Blu ray. Na tom druhom prevedení je excelentný obraz, no hlavne si dovolím vyzdvihnúť famózny zvuk. Verzia DTS-HD Master Audio 5.1 dodáva divákovi ďalší zážitok navyše. K filmu samotnému je pribalených i niekoľko bonusov.

Pavol Božík
80%

Réžia: Ondřej Trojan
Hrajú: Jiří Macháček, Lukáš Latinák, Tatiana Pauhofová, Kateřina Winterová, Kristýna Boková, Stanislav Majer, Roman Luknár, Jiří Dvořák, Martin Finger

Žáner: Politická dráma
Pôvodný názov: Toman
Rok výroby: 2018 (Svetová premiéra: 4. október 2018)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2019
Formát: DVD, Blu ray
Celková dĺžka: 145 minút
Zvuk (Blu ray): český (DTS HD Master Audio 5.1 a 2.0), český audiokomentár pre nevidiacich (Dolby Digital 2.0)
Titulky (Blu ray): české a slovenské pre sluchovo postihnutých, anglické
Bonusy:
* Hudobné video
* Postavy
* Teaser
* Trailer