Príbuzných sa nezbavíš

Dať dohromady parádnu zostavu hercov ešte neznamená jasný úspech. Ak sa však k tomu pridá dômyselný scenár a ak si režisér i scenárista v jednej osobe uvedomuje, že mu na vyrozprávanie príbehu stačí obyčajných 75 minút a nesnaží sa to zbytočne naťahovať, môže z toho vyliezť veľmi príjemné prekvapenie. Chata na predaj režiséra Tomáša Pavlíčka takým prekvapením rozhodne je.

Rodičia predávajú starú chatu, ktorú už veľmi nevyužívajú. Pred odovzdaním chaty novému majiteľovi sa však matka rozhodne usporiadať poslednú poriadnu rodinnú stretávku. Zvyšok príbuzenstva však neprejavuje veľké nadšenie, takéto stretnutia bývajú vždy dosť psychicky náročné.

Starý otec je už duchom skôr neprítomný, otec tieto akcie odmieta, syn je skoro stále pripitý a ironicky glosuje svet okolo sebe vrátane rozpadajúceho sa vzťahu s priateľkou. Stará mama je špecialistka na úprimné otázky, ktoré ostatných privádzajú prinajmenšom do rozpakov. Nevyrovnaná dcéra na chatu prinesie svojho úspešného nemeckého priateľa, ktorý sa jediný na rodinný výlet teší, pretože nevie, do čoho ide.

Nádej na idylický víkend na samote pri lese rýchlo skončí, ale naozajstné dobrodružstvo začne skoro ráno, keď rodina zistí, že sa niekam stratil starý otec. Stopy vedú do lesa.

V prvom rade si treba ozrejmiť, že Chata na predaj nie je komédia, ale skôr dráma s komediálnymi prvkami. Toto spojenie (v opačnom garde) síce vo výsledku väčšinou prináša filmovú katastrofu, keď sa tvorcovia snažia nakrútiť komédiu a nasilu do nej narvú niekedy až neprirodzené dramatické prvky, ale u Tomáša Pavlíčka mám dojem, že to zobral z druhého, toho lepšieho konca.

Film je v podstate pohľadom do života troch generácií jednej českej rodiny. Všetky tri generácie sa nečakane stretnú na starej chate a cesta tam i dvojdňový pobyt v predávanej starine vyplavia na povrch všetky problémy, ktorými rodina žije. To samozrejme so sebou prináša typicky vtipné momenty, ktoré inak dramatický príbeh veľmi príjemne odľahčujú.

Tomáš Pavlíček je zároveň autorom scenára, pri ktorého písaní vraj vychádzal z rodinných historiek. Ďalšia zaujímavosť je, že hercov pre svoj film začal vyberať až v momente, keď bol scenár hotový, takže nikomu úlohy nepísal na telo, čo v konečnom dôsledku muselo byť oslobodzujúce tak pre samotného autora, ako vo finále i pre samotného diváka. Pavlíček totiž dokázal napísať scenár, ktorý má nadhľad, zbytočne v ňom netlačí na pílu a seriózny a zaujímavý príbeh vie vyrozprávať na ploche 75 minút, počas ktorých dokáže uviesť, rozohrať, prešpikovať i zaujímavo uzavrieť. Na to, že ide iba o druhý celovečerný film mladého režiséra, je to naozaj výborný, na českom filmovom poli dokonca výnimočný počin.

Príjemnému kumštu v nemalej miere napomáha i to, že sa Pavlíčkovi podarilo do filmu získať naozaj silné herecké osobnosti troch generácií. Janu Synkovú si pamätám zo Saturnina a odvtedy ju mám zafixovanú v kategórii starších babiek, ktoré všade boli, všetko videli, všetko vedia a ešte majú silnú potrebu to vždy a všade náležite komentovať. V tomto filme jej zobem z ruky.

Ivana Chýlková si postavu matky zjavne vychutnávala. Zhodou okolností som pred pár dňami neviem po koľký raz sledoval Přítelkyně z domu smutku, štvordielny film, v ktorom hrala hlavnú úlohu režimom odsúdenej spisovateľky. To bola na začiatku deväťdesiatych rokov séria, pri ktorej mi z Chýlkovej padla sánka až k zemi a v Chate na predaj ma opäť presvedčila, že som sa nemýlil.

Najmladšiu generáciu dopĺňajú Tereza VoříškováJudit Bárdos, momentálne jedna z najvýraznejších českých herečiek a bezpochyby najlepšia slovenská herečka svojej generácie. Obe do filmu prinášajú svieži vietor novej doby, pričom Judit ostáva pri slovenčine, čo dáva celému filmu ďalší dynamický rozmer.

V malej úlohe sa vo filme predstavuje i skvelá Zuzana Kronerová. Má malý priestor v úvode a v závere filmu, ale i tak málo miesta jej však stačí k tomu, aby zanechala nezabudnuteľný dojem.

Chata na predaj vychádza na DVD v distribúcii spoločnosti Bontonfilm. Okrem filmu samotného sa na disku nachádza niekoľko malých bonusov v podobe filmového plagátu, trailerufotogalérie. Vzhľadom k tomu, že filmový príbeh sprevádza zaujímavá dobová česká hudba, je škoda, že sa na disku napríklad nenašiel priestor pre filmový soundtrack.

Pavol Božík
80%

Réžia: Tomáš Pavlíček
Hrajú: Ivana Chýlková, David Vávra, Tereza Voříšková, Judit Bárdos, Jana Synková, Jan Kačer, Jan Strejcovský, Michael Pitthan, Václav Kopta

Žáner: Dráma (s komediálnymi prvkami)
Rok výroby: 2018
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2018
Formát: DVD
Celková dĺžka: 75 minút
Zvuk: český (5.1), český audiopopis pre zrakovo postihnutých (5.1)
Titulky: české titulky pre nepočujúcich
Bonusy: Plagát, trailer, fotogaléria