Príliš osobná známosť je potvrdením vkusnej romantiky i zábavy

Isteže, bude sa porovnávať. Zvlášť, ak ide o takú personu, akou je Evita Twardzik Urbaníková. A tiež preto, že úspech sa (zvlášť na Slovensku) neodpúšťa. Spomínam si dodnes, ako mnohí nemohli prehrýzť, že filmová prvotina nakrútená podľa jej knihy (Všetko alebo nič) pritiahla do slovenských kín skoro toľko divákov, ako dobrovoľné celoplošné testovanie ľudí do odberných miest (sarkazmus, pozn. autora), čo ležalo v žalúdku mnohým, mnohým a ešte raz mnohým spisovateľkiným neprajníkom. A presne si spomínam na svoj vlastný dešpekt k tomu filmu a následne uznanie, že ide o veľmi vkusnú zábavu, pretože to tak naozaj bolo.

Podarilo sa to isté s Príliš osobnou známosťou? Priznám sa, že na počiatku vo mne viac než film samotný rezonovala filmová pesnička IMT SmileNikol Štíbrovej s textom Aničky Onderkovej a ešte zvedavosť. Kdesi na pozadí som mal dojem, že dvojica Ferencová – Twardziková sa k svojmu druhému filmu postavia rovnako zodpovedne, ak nie ešte zodpovednejšie, vzhľadom na (ne)čakaný a fenomenálny úspech toho prvého. Takže?

Príliš osobná známosť prináša príbehy troch žien, ktoré sa poznajú, alebo sa spoznajú. Spája ich priateľstvo, muž a malé, päťročné dievčatko. Simona (Tatiana Dyková) si nanovo buduje život po tom, čo sa rozvedie a syn sa rozhodne žiť s otcom. Natáliu (Petra Hřebíčková) si nájde láska v podobe vdovca s malou dcérkou a obetavou babkou. A Eva (Eliška Balzerová) aj v dôchodkovom veku zisťuje, že do jej života stále patrí láska partnerská, nielen tá k vnučke.

Úsmevný, miestami dojímavý príbeh je dôkazom toho, že spôsobov lásky je toľko, koľko je ľudí na zemi. Že niekedy stačí málo, aby sa z kratochvíle vyvinul pevný vzťah, a ešte menej stačí na to, aby sa starostlivo vyskladané šťastie rozbilo na tisíc kúskov. Tri ženy. Tri podoby lásky. Tri príbehy radosti i bolesti, šťastia aj smútku.

Takže? Nebudem to naťahovať! Režisérke Marte Ferencovej sa podarilo udržať si štandard, s ktorým prišla už pri sfilmovaní prvej Evitovky. Dokonca si dovolím tvrdiť, že Príliš osobnou známosťou sa jej podarilo okrem romantiky diváka presvedčiť i po humornej stránke. Samostatná vďaka jej patrí za angažovanie Tatiany Dykovej (kedysi Vilhelmovej), ktorú som doteraz mal zafixovanú ako herečku jednej tváre a práve v tomto filme jej Ferencová našla polohu (vlastne doslova 😊), ktorá jej neuveriteľne sadla. Táňa ma mimoriadne bavila a hoci sa s tým zrejme nebude chcieť stotožniť, táto komická tvár jej sedí nádherne.

Na druhej strane Petre Hřebíčkovej by už niekto naozaj mohol napísať niečo iné, ako úlohu novodobej Popolušky, ktorej filmový príbeh začne nešťastným obdobím a skončí svadbou s bohatým princom – je to povedané obrazne, nečakajte, že to vo filme bude presne takto. Akože hrá to výborne, ale myslím si, že má aj na iné charaktery.

Neviem, či má vôbec zmysel mrhať časom na Elišku Balzerovú – a nemyslím to nijako zle, práve naopak. Pretože šarmantná bola už v úlohe doktorky Čenkovej v Nemocnici na okraji mesta a rovnako šarmantná a hlavne uveriteľná je i v úlohe starostlivej babičky v tomto filme. Navyše jej patrí veľká poklona za realizáciu niektorých odvážnejších scén.

Ak je súčasťou zahraničnej filmovej kooperácie podmienka, že vo filme musia hrať aj herci z krajiny, ktorá sa podieľa na vzniku filmu, vo Ferencovej oboch prípadoch to bolo iba prínosom. Obaja juhoslovanskí herci (dobre, konkrétne, jeden je Srb, druhý je Chorvát) sú skvelí a nech mi naši páni herci odpustia, ale oveľa uveriteľnejší, než niektorí naši chlapi. Na druhej strane príjemne prekvapuje Ľuboš Kostelný.

Nemám poňatie, koľko ľudí si stihlo po januárovej premiére pozrieť Príliš osobnú známosť v slovenských kinách, keďže krátko na to sa začali diať divné veci, trvajúce dodnes. Fanúšikovia Evitinej červenej knižnice to určite stihli, ostatní majú príležitosť už túto nedeľu. Signál s filmom sa bude na celé Slovensko šíriť z televízie na bratislavskej Kolibehocikde na svete si ho môžete pozrieť prostredníctvom služby Lepšia.TV, ktorú si na jeden mesiac môžete bez akýchkoľvek záväzkov vyskúšať za neuveriteľných 10 centov. Za tento minimálny poplatok stihnete za mesiac objaviť všetky výhody. Okrem iného si film nahrať a ak by to v nedeľu nevyšlo, môžete si pozrieť kedykoľvek počas nasledujúcich 30 dní.

Ak by ste sa chceli vyhnúť reklamám a založiť si film do poličky, napríklad vedľa prvej Evitovky Všetko, alebo nič, nezabudnite, že DVD s filmom Príliš osobná známosť nájdete v distribúcii spoločnosti Magic Box. Mimochodom, vzhliadol som film s českým zvukom a po vzhliadnutí českého a slovenského traileru dedukujem, že to bola správna voľba. Ostatne, rovnako ako v prípade Všetko, alebo nič. Zrejme i preto, že dabovať kvalitné české herečky do slovenčiny, hoci ide o film slovenskej režisérky i slovenskej autorky scenára i slovenskej knihy, podľa ktorej vznikol, je holý nezmysel.

Pavol Božík
70%

Réžia: Marta Ferencová
Hrajú: Eliška Balzerová, Tatiana Dyková, Petra Hřebíčková, Ľuboš Kostelný, Marián Mitaš, Janko Popovič Volarič, Branislav Trifunovič