Prišli! A čo ďalej?

Konečne niekoho napadlo, že keď raz prídu, asi ťažko budú hovoriť po anglicky a je celkom pravdepodobné, že ani nebudú mať dve nohy. A nikde nie je napísané, že rovno prídu zničiť celú krásnu Zem, aj keď to v žiadnom prípade nie je vylúčené…

Arrival (na DVD a Blu ray distribuované pod názvom Příchozí, zo slovenských kín známe ako Prvý kontakt) sa vymyká bežným sci-fi filmom, v ktorých mimozemskí votrelci zaútočia na Zem s úmyslom zničiť ju a pár amerických hrdinov túto hrozbu zvráti. V tomto filme totiž nikde nie je napísané, že návšteva, ktorá pristála na dvanástich rôznych miestach planéty má bojovú náladu.

Ibaže ak na Zemi pristane tucet podivných lodí, drvivá väčšina civilizácie podporovanej ešte bojovnejšie naladenými politikmi má pocit ohrozenia a človek ani nestihne narátať do päť a vojna je na svete. Ale čo ak prišli kvôli niečomu celkom inému? To treba zistiť. Ale ako, keď ich reč je v audio podobe absolútne nerozlúštiteľná? Všetko je momentálne v rukách uznávanej lingvistky Louis Banksovej.

Tá prichádza do kontaktu s mimozemšťanmi a snaží sa nájsť spoločnú reč. Pokúša sa zistiť, aké majú mimozemšťania úmysly a častokrát sa dostáva do situácií, ktorými ohrozuje nielen seba, ale aj celú civilizáciu…

Priznávam sa, že mi v tele nekoluje ani kvapka krvi Foxa Muldera, čo znamená, že voči mimozemšťanom som imúnny, aj keď Akty X som samozrejme sledoval, častokrát so zatajeným dychom, pretože vo svojej dobe to bol unikát. Ak sa však podarí nakrútiť film s mimozemšťanmi, ktorý má hlavu a pätu, má myšlienku a prináša nové veci, rád podľahnem.

Prvý kontakt (budem používať slovenský distribučný názov, pretože mi príde najprirodzenejší) je vyššia akosť. Veľmi citlivé spojenie reality so sci-fi, s priestorom na premýšľanie v niekoľkých rovinách. Akoby som zareagoval, keby mi na lúke za domom zaparkovala vesmírna loď? Ako by som sa postavil k svojmu životu, keby som bol v koži Louis Banksovej a vykomunikoval by som s mimozemšťanmi veci, ktoré dokázala ona? A sme vôbec pripravení na to, že by to nebol iba filmový scenár? Vedeli by sme adekvátne zareagovať?

Dve hodiny precízne nakrúteného príbehu, ktorý som v tejto kategórii zaradil hneď za KontaktJodie Foster, ktorý zrejme už v mojich očiach nič neprekoná. Film, ktorý nestavia na hereckých menách, ale na príbehu, i keď vedľajšia úloha Foresta Whitakera a jeho herecké umenie sú neprekonateľné. Po jeho boku sa o rozlúštenie mimozemskej abecedy v hlavných úlohách snažia Amy AdamsJeremy Renner. Pri tomto mene jedna zaujímavosť. Priezvisko Renner sa číta rovnako odpredu i odzadu. Tuším sa tomu hovorí palindróm. Spomínam to preto, lebo je to i súčasť filmového príbehu. Dcéra hlavnej hrdinky sa volá Hannah a fakt, že meno sa obojsmerne číta rovnako sa vo filme spomína.

Prvý kontakt je veľmi príjemné filmové prekvapenie, ktoré sa rozbieha od samotného začiatku, rozvíja príbeh bez zbytočnej vaty a tie dve hodiny sledovania a ukladania si mimozemskej skladačky je veľmi príjemné. Na DVD, Blu ray, v 4K Ultra HD prevedení i na Blu ray v zberateľskom steelbooku vydáva Bontonfilm. Na DVD sú pribalené i dva bonusy v celkovej dĺžke 45 minút, no bez podpory českých titulkov.

Pavol Božík
80%

Réžia: Denis Villeneuve
Hrajú: Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker

Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2017
Formát: DVD / Blu ray / 4K Ultra HD
Celková dĺžka: 112 minút
Jazyková verzia: anglická, česká, maďarská (5.1)
Titulky: anglické, slovenské, české, maďarské, poľské, bulharské, chorvátske, rumunské, slovinské
Bonusy: Xenolingvistika: porozumenie filmu, Akustické podpisy: zvuková podoba filmu