Prvoradá je ľudská dôstojnosť

Tom Hanks v kultovom filme Philadelphia

Nevýhodou prvého zhliadnutia filmu je to, že divák už pri každom ďalšom prípadnom sledovaní vie, ako to dopadne. Sú však filmy, a má také každý jeden divák, že ich môže recitovať naspamäť, poznať ich záver a aj tak sa k nim ochotne vráti. A je úplne jedno o aký žáner ide.

Je to neuveriteľné, ale dnes (14. januára) je to presne štvrťstoročie od momentu, čo Jonathan Demme vo svetovej premiére na plátna kín uviedol film Philadelphia, ktorý v čase svojho uvedenia spôsobil poriadny rozruch. O brilantných hereckých výkonoch Toma HanksaDenzela Washingtona, či prvej veľkej zámorskej úlohe Antonia Banderasa, v ktorej si rovno strihol homosexuála sa diskutuje dodnes. Najväčší rozruch však spôsobila samotná téma, ktorou v prvom rade ani nebola choroba AIDS, ale postavenie homosexuálov v spoločnosti ako také. Zhrnutie dvoma slovami by zrejme znelo ľudská dôstojnosť.

Príbeh dvoch konkurenčných právnikov, ktorí spojili svoje sily a zažalovali prestížnu právnickú firmu za diskrimináciu spojenú s chorobou AIDS. Ich nečakané priateľstvo sa prehlbuje a zároveň svojou odvahou prekonávajú spoločenské predsudky a skorumpovaných mocných protivníkov.

Akosi sa mi nechce veriť, že by z mojej generácie štyridsiatnikov bol niekto, kto by netušil, že Philadelphia existuje. Ide o jeden z najzásadnejších filmov histórie, ktorému dominuje téma ľudskej dôstojnosti. Excelujúci Tom Hanks v úlohe Andrewa Becketta, homosexuálneho právnika chorého na AIDS, bojujúceho s právnickou korporáciou, ktorá mu do istej doby zverovala najdôležitejšie prípady a následne, keď zistila, že je chorý, sa ho chladno zbavila. Hanksova postava vo filme nebojuje za peniaze, ale za dôstojnosť. Dôstojnosť svoju a všetkých homosexuálov, ktorí, napriek názorom všelijakých plodičov tuctov detí s rôznymi matkami, právo na dôstojný život majú.

Keby som mal zostaviť trojku svojich najobľúbenejších filmov, Philadelphia by v nej nepochybne bola. Navyše zastávam názor, že na Slovensku by sa mal tento film premietať v každej ministerskej kancelárii, v ktorej by počas premietania malo povinne sedieť celé grémium, z ktorého mnohí členovia majú chuť z homosexuálov vymetať diabla. Možno by premietanie tohto filmu vymietlo zaostalosť z mozgových buniek, ak im ich tam ešte pár triezvych a funkčných ostalo.

V každom prípade však prichádza Philadelphia pri príležitosti 25. výročia od premiéry späť na československý video trh, a to v unikátnom 4K Ultra HD prevedení. Slovo unikátne som použil zámerne, pretože už som videl tak starý film prevedený do 4K a s technickou stránkou čistotu obrazy som moc spokojný nebol. Pri tomto kulte si tvorcovia naozaj dali záležať a divákovi prinášajú excelentný zážitok aj po technickej stránke. Obraz je dokonalý a perfektným remasteringom prešiel i samotný zvuk, ktorý je na disku k dispozícii vo verzii 7.1 Dolby Atmos (samozrejme, bavíme sa o pôvodnom anglickom zvuku) a odporúčam pozrieť si film v tejto verzii s českými titulkami. Táto technická lahôdka spôsobuje, že divák naozaj prežije emocionálnu búrku, tak ako to opísal v recenzii filmu redaktor časopisu Rolling Stones. Pre mňa osobne je Philadelphia film stopercentný a za aktuálne 4K Ultra HD prevedenie má odo mňa ďalších sto percent.

Samozrejme, film si môžete pozrieť aj s českým dabingom, ale ten je iba vo formáte stereo a myslím, že pamätá ešte začiatok deväťdesiatych rokov a uvedenie hádam ešte na videokazetách. Po 4K Ultra HD prevedení, ktoré na trh prináša spoločnosť Bontonfilm, môžete siahnuť i v prípade, že 4K Ultra HD prehrávač, či televízor, ktoré sú k prehrávaniu potrebné, ešte doma nemáte, ale plánujete si ich v budúcnosti zabezpečiť. Nateraz je v balení pribalený i Blu ray disk s týmto filmom. Ten navyše prináša množstvo mimoriadne zaujímavých bonusových materiálov a pozor, nielen dobových, ale i úplne nových, ktoré vznikli pri príležitosti výročného uvedenia filmu.

Pavol Božík
100%

Réžia: Jonathan Demme
Hrajú: Tom Hanks, Denzel Washington, Antonio Banderas, Roberta Maxwell, Anna Deavere Smith

Žáner: Dráma
Rok výroby: 1993 (Svetová premiéra: 14. január 1994)
Pôvodný názov: Philadelphia
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2018
Formát: 4K Ultra HD, Blu ray
Celková dĺžka: 125 minút
Zvuk (4K Ultra HD): anglický 7.1 (Dolby Atmos), český (2.0), francúzsky, maďarský, nemecký, taliansky, japonský, poľský, ruský, španielsky, thajský (5.1)
Titulky (4K Ultra HD): české, anglické a 21 ďalších jazykových verzií
Bonusy (na Blu ray):
* Komentár tvorcov
* Nová upútavka – obsahuje nové rozhovory s Tomom Hanksom a Denzelom Washingtonom
* Pôvodný film o filme
* Zábery z protestov na súde a rozhovory
* Vynechané scény
* Dokument: Jednou nohou na banánovej šupke, druhou nohou v hrobe
* Dokument: Ľudia ako my – Z natáčania filmu Philadelphia
* TV Spot: Joe Miller z právnickej kancelárie Macready & Shits
* Videoklip k Oscarom ocenenej pôvodnej piesni Brucea Springsteena Streets Of Philadelphia
* Trailer