Rakeťák Buzz je silná osobnosť

Rakeťák Buzz je skutočným vesmírnym hrdinom, je zábavný, svieži, dokonca genderovsky otvorený a pravdupovediac, samostatný príbeh jedného z hrdinov Príbehu hračiek, dal na frak celej trilógii. Akčnédobrodružné sci-fi a príbeh o Buzzovi Lightyearovi sleduje legendárneho vesmírneho strážcu na intergalaktickom dobrodružstve.

Príbeh filmu začína, keď sa vesmírny strážca Buzz Lightyear a jeho veliteľka Alisha Hawthornová, s posádkou viac ako tisíc vedcov a technikov, vracajú domov zo svojej poslednej misie. Približne 4,2 milióna svetelných rokov od Zeme im senzor signalizuje blízkosť neprebádanej, ale na zdroje potenciálne bohatej planéty. Buzz vydá rozkaz presmerovať ich prieskumnú loď na močaristú planétu s agresívnymi lianami a obrovskými rojacimi sa chrobákmi. Snaha o rýchly odlet sa však náhle nešťastne zvrtne a vyvrcholí haváriou, ktorá zničí palivový článok a Buzz, Alisha a celá ich posádka uviaznu na nie príliš pohostinnej prívetivej planéte.

Napriek prazvláštnemu rozhodnutiu štúdia Disney, distribuovať rozprávky na Slovensku výlučne bez slovenského dabingu, Buzza Rakeťáka treba vidieť. Je to nielen geniálne vymodelovaný film, v ktorom sa hlavný hrdina nesmierne podobá na môjho kamaráta Gordona 😊, ale hlavne má skvelý príbeh, je poučný, akčný a vtipný zároveň. Kombinácia, ktorá začínala byť vzácnosťou už aj v Disneyho rozprávkach, kde inak bola samozrejmosťou. Okrem iného, český dabing je precízny, dokonalý a mne, dospelému divákovi, absolútne neprekážal, hoci som k sledovaniu filmu, za Waltove rozhodnutie, pristupoval trochu trucovito.

Šablóna príbehu je jasná, niečo sa pokašle, treba to napraviť, trvá to priveľmi dlho (časové obdobie, nie dĺžka filmu), čo je jeden z pilierov príbehu, hranie sa s časom. No a samozrejme, napriek rôznym prekážkam, treba to dotiahnuť do šťastného konca, aj keby sa dialo neviem čo. Buzz Rakeťák je špeciálny tiež v tom, že pri filmoch sa plače väčšinou na konci, pri tomto animáku majte ruky na obrúskoch už v prvej tretine.

Obrovské plus tohto animáku je jeho otvorenosť. Disneymu a.k.a. Pixarovcom sa podarilo do príbehu určenému primárne deťom dostať lesbický vzťah, čo pravdupovediac prekvapí (aj keď samozrejme mimoriadne pozitívne) i plnokrvného liberála. Tak to má byť! Pretože v civilizovanom svete je bežné deťom vysvetľovať už na základnej škole, že je normálne, ak ich spolužiačka má napríklad dve mamičky. Pustite to prosím niekto tomu čudákovi, čo mu kreditnú kartu láduje Paula, aby pochopil, že normálna a častokrát oveľa šťastnejšia je aj rodina s dvoma mamičkami, alebo dvoma oteckami. Za túto otvorenosť patrí Buzzovi veľké plus.

Je veľká škoda, že Buzz Rakeťák vychádza u nás iba na DVD, aj keď na druhej strane, animovaný film vyšší formát hádam ani nepotrebuje. Obraz je excelentný, príjemne prekvapuje zvuk pri českom dabingu, ktorý je vo formáte 5.1 a sporadicky naozaj obývačkou preletí nejaká mucha, či vybuchne bomba za temenom hlavy. Naozaj skvelá práca. K tomuto animáku viac netreba. Na DVD ho nájdete v distribúcii spoločnosti Magic Box (na Slovensku Magic Box Slovakia) a je to jedno z najväčších animovaných prekvapení za veľmi dlhé obdobie. Jednoducho, stominútová zábava pre celú rodinu, ku ktorej si naservírujte sendvič šunka – chlieb – šunka (pochopíte, keď uvidíte film) a užijete si ju naplno.

Pavol Božík
90%