Richard Müller: Ikona i (hlavne) človek

Autor foto: Miro Remo

Niet hádam výstižnejšieho názvu dokumentu o niekom, či o niečom, s akým tento týždeň prišiel do kín dokument o slovenskej speváckej ikone. Richard Müller: Nespoznaný. Podľa piesne z roku 1984, ktorú nahral ako jednu z prvých so skupinou Banket, a ktorá ho tak neuveriteľne vystihuje aj po viac, než troch dekádach.

Úprimne, Richarda Müllera máme zafixovaného ako veľkého speváka, ikonu československého popu, ktorý na čo v hudbe siahne, to sa mu podarí. Vďaka bulvárnym médiám vieme čo to o jeho láskach, rozchodoch, návykových excesoch i o chorobách, ktoré ho trápia. Tak okrajovo, pretože v týchto správach sa zväčša objavujú informácie vytrhnuté z celku, informácie, ktoré majú šokovať, správy, ktoré povedia A, a akosi v nich neostáva priestor na B.

A práve to pomyselné B akoby sa rozhodli dopovedať tvorcovia dokumentu Richard Müller: Nespoznaný. Napriek očakávaniam mnohých (aj v sále na projekcii), nejde o životopisný dokument o Richardovi Müllerovi. Kostra deväťdesiatich minút je vyskladaná v období, keď spevák absolvoval mimoriadne úspešné turné s formáciou Fragile (Hlasy), na ktoré sa prišlo pozrieť stotisíc divákov v Čechách i na Slovensku. Išlo o niekoľkomesačný maratón cestovania a mimoriadne náročných a capella (vokálna hudba bez hudobných nástrojov) koncertov, ktorému predchádzali polročné prípravy a nahrávanie albumu. Dosť aj na zdravého človeka.

Pretože, Richard Müller má, povedzme si to otvorene, nejaký ten zdravotný problém. Môžeme sa o tom baviť otvorene, pretože ani spevák sa tým nijako netají a priam až prekvapivo odkrýva túto záležitosť vo filmovom dokumente. Napriek tomu, že Müllera vnímame ako ikonu, vďaka tomuto dokumentu sa v očiach diváka mení na človeka. Na človeka s mimoriadne silným príbehom, v ktorom sa striedajú dni, kedy má chuť všetko zabaliť s dňami, kedy ho všetko baví a výsledkom sú geniálne veci.

Silou príbehu Richard Müller: Nespoznaný je interpretova otvorenosť. Müller sa na nič nehrá, v podstate nič neskrýva a kameru necháva zapnutú aj v momentoch, keď by iní už dávno povedali STOP. Sú to čriepky momentov, ktoré si divák pri sledovaní dokumentu uvedomuje. To, že napriek tomu, že je Müller hora chlapa, potrebuje po svojom boku ľudí, ktorí veria v to, čo robí, sú presvedčení, že to dokáže a istým spôsobom ho dokážu vyprovokovať k nadľudským výkonom. To sú priatelia. Ľudia, ktorí sa menia s každým ďalším projektom, no ako spevák v mimoriadne dojemnej chvíli zdôrazňuje sú to v prvom rade priatelia, ktorých našiel a s ktorými je rád.

Spracovanie dokumentu je veľmi silné. Celkom zaujímavé je sledovať rozdiely medzi žánrovo obdobným projektom IMT Smile a Lúčnica, ktorý prišiel do kín pred týždňom a dokumentom Nespoznaný, ktorých spoločným označením by mohlo byť dokument z turné. Každý je však poňatý úplne inak. Zatiaľ, čo v prípade prešovskej kapely ide o hold fenomenálnemu predstaveniu, v prípade Müllera ide v prvom rade o hold fenomenálnemu človeku.

Človeku, ktorý si v tom malom (česko)slovenskom šoubiznisovom rybníčku odskákal už naozaj viac než dosť a predsa sa drží (aj keď mnohokrát s veľkou námahou) nad vodou. Tvorcom sa navyše podarilo nakrútiť film, ktorý v mnohých momentoch prekvapí, ak nie až šokuje. No napriek všetkému, divák ani na moment nemá potrebu Müllera ľutovať, alebo klásť si otázky, či si za to môže sám, alebo to spôsobili podedené gény. Celú tú hodinu a pol si totiž v prvom rade uvedomuje, že za všetkými tými hitmi a životnými príbehmi sa neukrýva žiaden virtuálny a nedosiahnuteľný nadčlovek, ale obyčajný Rišo. Svojim spôsobom génius, no stále iba človek. A to je fantastické zistenie.

Pavol Božík
90%

Réžia a kamera: Miro Remo
Kreatívny producent: Marek Kučera
Scenár: Miro Remo, Marek Kučera
Hudba: Richard Müller a Fragile
Účinkujú: Richard Müller, Soňa Müllerová, Iva Bittová, Vanda Wolfová, Ema Müllerová, Adnan Hamzic, Braňo Kostka, Andrej Šeban, Dan Bárta, Marián Čekovský, Adela Banášová, Michal Horáček

Distribuuje: ASFK (Asociácia slovenských filmových klubov)
Premiéra: 17. november 2016
Celkový čas: 90. minút
Žáner: Dokumentárny film

Digitálny predaj nahrávok Richarda Müllera na Supraphonline.cz