Ropná katastrofa, ktorá otriasla (aj filmovým) svetom

Plamene zmiešaných pocitov mnou šľahajú po vzhliadnutí filmu Deepwater Horizon: More v plameňoch. Toľko diskusií o tom, ako sa film maximálne priblíži realite, tak verne stvárnené peklo a tak ospalý začiatok. To všetko sa dá zažiť pri filmovej adaptácii najväčšej ropnej katastrofy v amerických dejinách.

Deepwater Horizon: More v plameňoch je film nakrútený podľa skutočnej udalosti, ktorá sa odohrala v apríli 2010. O následkoch vedel celý svet. O tom, čo sa na vrtnej plošine v Mexickom zálive stalo, prečo vypuklo peklo, ktoré stálo životy jedenástich ľudí a obrovskú ekologickú katastrofu, sa snaží rozprávať film režiséra Petra Berga.

Prvých päťdesiat minút je dosť náročných, pretože sa v nich vlastne nič nedeje. Divák sa zoznamuje s prostredím, spoznáva, ako to na vrtnej veži funguje, čo všetko sa môže stať a dozvedá sa, že tak, ako vo všetkom, aj tu platí, že čas sú peniaze a v tomto prípade pekelne horúce peniaze.

Zatiaľ, čo prvou časťou filmu divák doslova ležérne prepláva, v momente, keď dôjde k výbuchu, začína boj o prežitie v horiacom pekle. Bergovi sa podarilo túto časť vykresliť bez zbytočného pátosu, kedy by americkí sválnači preskakovali horiace plamene a každým krokom by z nich boli väčší a väčší hrdinovia. Túto časť katastrofy nakrútil Berg verne a divák to prežíva s filmovými hrdinami.

Samozrejme, v závere filmu sa nevyhol istému brnkaniu na city, ale opäť to urobil veľmi mierne a znesiteľne. Zasadenie reálnych ľudí  do príbehu prostredníctvom fotografií a videí je pri takýchto filmoch samozrejmosťou a nie je to inak ani v prípade tohto filmu. Je fakt, že to tam patrí.

Zmiešané pocity ma však stále neopúšťajú. Čakať polovicu zo sto filmových minút na to, kým sa začne niečo diať, je skôr odstrašujúce. Ak to však vydržíte, stojí to za to.

Magic Box vydal film na DVD a Blu ray, bez akýchkoľvek bonusov. Pozor na zvuk, film je relatívne intenzívne postavený na zvukových efektoch, takže to pomerne často vybuchuje a hučí, čo potláča dialógy a občas to roztrasie stenu.

Pavol Božík
70%

Réžia: Peter Berg
Hrajú: Mark Wahlberg, Kurt Russell, John Malkovich, Gina Rodriguez, Dylan O´Brien, Kate Hudson

Žáner: Skutočný príbeh / Dráma
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2017
Formát: DVD / Blu ray
Celková dĺžka: 107 minút
Jazyková verzia: anglická, česká (5.1)
Titulky: české, slovenské