Skutočná vojnová dráma

Občas sa to stáva. Človek nejaký ten film vynechá, prehliadne, alebo ho odignoruje. Ťažko mi s odstupom času hodnotiť, čo sa u mňa stalo v prípade Smrtihlava, ale osud akoby ma dostihol. Film som zachytil na obrazovkách zahraničnej televízie a keďže som moc nerozumel, čo sa tam deje, mohol som sa iba domýšľať na základe obrazov. Tak som sa k Smrtihlavovi vrátil s odstupom času a neľutujem.

Heydrichova kariéra posledných rokov je ohromujúca, rovnako ako hrôzy, ktoré za sebou zanecháva po celej Európe. Krásna snúbenica a neskôr manželka Lina ho uviedla do nacistickej ideológie a priviedla do strany vedenej charizmatickým vodcom. Kedysi bol síce vylúčený z námorníctva, no vypracoval sa na veľké zviera a Tretia ríša na neho v mnohom spolieha. 

Zastaviť nezastaviteľné má v úmysle skupinka mladíkov vyslaná z Anglicka a vedená Slovákom Jozefom Gabčíkom a Čechom Jánom Kubišom. S podporou českého odboja plánujú a uskutočnia trúfalú akciu, ktorá nemá a v priebehu vojny už ani nebude mať obdobu.

Téma, ktorá je jedným z dôležitých pilierov našej histórie bola, ak si dobre spomínam sfilmovaná štyrikrát. Že sa jej chytí doslova svetový tím filmárov bolo vyústením mnohých okolností. Otázkou bolo, ako to zvládnu?

Film možno rozdeliť na dve časti. V jednej z nich je popisovaný Heydrichov život, v druhej atentát na neho a to, čo po ňom nasledovalo. Ide o dve mimoriadne vyvážené časti a divák sa počas dvojhodinového príbehu ani chvíľu nenudí. Dej je síce vyskladaný aj z mnohých retrospektívnych častí, ale režisérovi Cédricovi Jimenezovi sa to podarilo ustrážiť tak, aby sa divák nenudil.

Príbeh sa samozrejme odohráva v Čechách, aj keď filmárom v prevažnej miere na nakrútenie filmu vystačila Budapešť, kde sa pri nakrúcaní stretli také hviezdy ako Jason Clarke, Rosamund Pike, Jack O´Connell, či Mia Wasikowska.

A predsa si dovolím upozorniť ešte na jedno meno, ktoré momentálne rezonuje vo svete detského herectva. Iba trinásťročný Brit Noah Jupe (Suburbicon: Temné predmestie, Obyčajná tvár, Tiché miesta) má našliapnuté na obrovskú filmovú kariéru. Jeho výkon v Smrtihlavovi vyvoláva zimomriavky a je to jeden z momentov, ktoré si divák z tohto filmu zapamätá navždy.

Smrtihlav je skvelá vojnová dráma postavená na skutočných udalostiach. Z filmu cítiť, že tvorcovia sa nesnažili o nejakú senzáciu, ale sa pokúšali držať faktov. Ak by ste pátrali na internete, nájdete fotografie, ktorých obrazy sa následne objavujú vo filme. Skvelá práca.

Spoločnosť Bontonfilm priniesla film na DVDBlu ray. Nie je to žiadna novinka, takže ho zrejme dnes už získate aj s nejakou tou zľavou. Odporúčam! Skvelý vianočný darček pre všetkých milovníkov vojnových filmov. Na Blu ray nájdete medzi bonusmi krátky film o filme, trailer a fotogalériu. Film o filme i s podporou českých tituliek.

Pavol Božík
80%

Réžia: Cédric Jimenez
Hrajú: Jason Clarke, Rosamund Pike, Jack Reynor, Jack O´Connell, Mia Wasikowska, Noah Jupe

Žáner: Vojnová dráma
Rok výroby: 2017 (Svetová premiéra: 7. jún 2017)
Pôvodný názov: The Man With The Iron Heart
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2017
Formát: DVD, Blu ray
Celková dĺžka: 120 minút
Zvuk (Blu ray): český, anglický, maďarský (5.1)
Titulky (Blu ray): české, české pre nepočujúcich, maďarské