Slnko v sieti spustilo divácke hlasovanie

Jubilejný 10. ročník Slnka v sieti sa bude niesť v duchu osláv filmu a umenia. O ocenenie sa za rok 2019 uchádzali hrané, dokumentárne a animované snímky. Do druhého kola hlasovania posunuli akademici 14 z nich. Laureátov prestížnych filmových cien vyhlásia v stredu 9. septembra v bratislavskej Starej tržnici. Program odvysiela RTVS o 20:30 hod. v priamom prenose na Jednotke.

Počas galavečera bude odovzdaná aj cena Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej kinematografii a Divácka cena Slnko v sieti, o ktorej v online hlasovaní rozhodne verejnosť. Na zisk Diváckej ceny ašpiruje dohromady 24 filmov, ktoré vznikli v slovenskej produkcii alebo koprodukcii a v minulý rok boli uvádzané v kinách. Každý hlasujúci môže spomedzi nich vybrať jeden, ktorý považuje za najlepší a vo formulári na webovej stránke Slnka v sieti mu udeliť svoj hlas. Hlasovanie potrvá do 3. septembra. Snímka, ktorá získa najviac hlasov, bude vyhlásená počas slávnostného večera. Historicky prvú divácku cenu získal film Učiteľka (2016) režiséra Jana Hřebejka.

Ocenenia laureátom odovzdajú významné osobnosti slovenskej kinematografie a kultúry. Svoju účasť prisľúbili Zuzana Mauréry, Emília Vášáryová, Milan Kňažko, Dušan Jamrich či Martin Huba. Úlohy moderátora sa tento rok zhostí Branislav Bruno Ciberej, ktorý je známy svojím prehľadom a pozitívnym vzťahom k slovenskej i svetovej kinematografii.

Slávnostný večer bude obohatený aj o unikátne hudobné vystúpenia. Vzhľadom na to, že oproti minulým ročníkom bol rok 2019 veľmi silný na filmy, ktoré majú ústrednú pieseň a v oceneniach kategóriu Najlepšia filmová pieseň nemáme, rozhodli sme sa niektoré z nich zaradiť do programu. Na jednom pódiu sa tak stretnú David Koller a Viki Olejárová, ktorí zaspievajú pieseň Karla Kryla – Pasážová revolta z filmu Amnestie, či Jana Kirschner s piesňou Dunaj, ktorá zaznela ako titulná vo filme Ostrým nožom. Pôjde o komornejšie verzie piesní, o to viac sa diváci budú môcť tešiť na jedinečný hudobný zážitok. O pozdvihnutie ducha i nálady sa postará Ľudová hudba Štefana Cínu, ktorá zahrá a zaspieva pieseň z filmu Loli Parádička, prezradil detaily Richard Raiman, režisér galavečera Slnko v sieti.