Solčanská dokončila Slúžku

Režisérka Mariana Čengel Solčanská, ktorej filmy Únos či Sviňa patria medzi divácky najúspešnejšie filmy v histórii slovenskej kinematografie, dokončila nakrúcanie svojej novinky, historickej drámy Slúžka. Poslednými lokáciami, ktoré filmársky štáb navštívil, bolo Múzeum slovenskej dediny v Martine a zámok Slatiňany. Práve na ňom filmári nakrúcali najväčšiu časť filmu a v jesennej fáze dokončili exteriérové scény a scény s komparzom. V závere sa museli vysporiadať s chladným daždivým počasím.

Bolo nepredstaviteľne náročné nakrúcať veľký výpravný historický film v týchto časoch a v ovzduší absolútnej negácie kultúry. Zatiaľ čo diskutéri posielali umelcov a pracovníkov v kultúre vykladať tovar do supermarketov, my sme vytvárali film reflektujúci vznik Československa, hovorí o vzniku snímky režisérka Mariana Čengel Solčanská.

Film Slúžka je inšpirovaný rovnomenným románom Hany Lasicovej a rozpráva príbeh dvoch dievčat zmietaných citovou neistotou. V období prvej svetovej vojny prichádza 15-ročná Anka (Dana Droppová) pracovať ako slúžka do vily vysokopostaveného rakúsko-uhorského úradníka (Karel Dobrý) a jeho manželky (Zuzana Mauréry). Ankinou novou rodinou sa stáva zvyšné služobníctvo – kuchárka Kristína (Anna Geislerová), slúžka Líza (Vica Kerekes) či záhradník Štefan (Lukáš Pelč). Okrem nich však získava aj úhlavného nepriateľa – rovnako starú dcéru z panskej rodiny, Resi (Radka Caldová). Nevraživosť sa však postupne premení na sympatie a medzi mladými ženami sa rozvinie romantický vzťah. To všetko v čase, keď ženy nemali ani volebné právo, nieto ešte právo na lásku podľa vlastného výberu. Podarí sa ich vzťahu prežiť alebo doplatí na vtedajšie normy a pravidlá?

Je zvláštne lúčiť sa s niekým, s kým som tak intenzívne a pomerne dlho trávila čas, hovorí o svojej postave herečka Dana Droppová, známa z filmov Sviňa či Hodinárov učeň. Anka bola v istom zmysle neobyčajný, no vlastne obyčajný človek. Prostredníctvom príbehu jedného života predstaví film životy ďalších postáv a tisícov ľudí žijúcich v tej dobe – nesie rôzne témy, motívy, niektoré sú ale stále funkčné aj dnes a naďalej sa nás týkajú.

Premiéra filmu je plánovaná na 27. októbra 2022, pri príležitosti 104. výročia vzniku prvej Československej republiky. Do slovenských kín ho uvedie distribučná spoločnosť Continental film.