Správa zabojuje o Oscara, emotívnu filmovú pieseň napísala Sima Martausová

Slovenským národným kandidátom na prestížnu cenu americkej Akadémie filmových umení a vied v kategórii Najlepší medzinárodný celovečerný film je dráma Správa režiséra Petra Bebjaka. Rozhodla o tom Slovenská filmová a televízna akadémia a umožnila to i výnimočná zmena pravidiel, vynútená súčasnou situáciou vo svete. Tá umožnila prihlásiť do súťaže film, ktorého premiéra bola tento rok nútene odložená. Zároveň posunula i odovzdávanie najprestížnejšej filmovej ceny o niekoľko týždňov neskôr oproti každoročnému odovzdávaniu v poslednú februárovú nedeľu.

Mám z toho veľkú radosť a som naozaj poctený, že môžeme náš film o jednom z najväčších hrdinstiev druhej svetovej vojny odprezentovať americkej filmovej akadémii. Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba si takúto poctu zaslúžia, uviedol režisér.

Tento rok členovia SFTA vyberali spomedzi 16 prihlásených filmov. Medzi nimi sa stretli aj oceňovaná dráma Služobníci (Ivan Ostrochovský), thriller Amnestie (Jonáš Karásek), komerčne úspešný film Sviňa (Mariana Čengel Solčanská) či dokumentárny film slovenského režiséra Pavla Pekarčíka Hluché dni.

Film Správa, nakrútený podľa knihy Alfréda Wetzlera Čo Dante nevidel, stvárňuje príbeh dvoch mladých slovenských židov, Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu, ktorým sa podarilo ujsť z koncentračného tábora Osvienčim a spísať podrobnú správu o tom, ako tábor smrti fungoval. Autentickosť príbehu o pekle, ktoré sa tam dialo a o správe, ktorej zverejnenie pomohlo zachrániť životy státisícov ľudí, dokresľuje medzinárodné herecké obsadenie. Hlavnú úlohu stvárnil jeden z najobľúbenejších hercov mladej generácie Noel Czuczor. Spolu s ním sa v snímke objavia úspešný filmový, televízny a divadelný herec John Hannah a študent herectva Peter Ondrejička, pre ktorého ide o prvú veľkú filmovú úlohu. Popri slovenských umelcoch a britskej hviezde vo filme účinkujú herci z Česka, Poľska aj Nemecka.

Americká Akadémia filmových umení a vied vyhlási nominácie 93. ročníka udeľovania Oscarov 15. marca 2021. Prestížne ceny rozdajú 25. apríla 2021 v hollywoodskom Dolby Theatre v Los Angeles.

Ešte v januári napísala a nahrávala titulnú pieseň k filmu speváčka Sima Martausová. Nazvala ju Červené polia. Pesničku som napísala necelé dve hodiny potom, ako som videla film Správa. Bol a stále to je neuveriteľne silný príbeh, spomína speváčka, ktorá pieseň nahrala so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu.

S prípravou piesne aj videoklipu sa spájajú viaceré symbolické dátumy. Skladbu nahrávali 27. januára, v deň 75. výročia oslobodenia najväčšieho nacistického tábora smrti Auschwitz (Osvienčim). Aj dátum nakrúcania videoklipu, 9. september, bol symbolický. Je to deň, kedy si pripomíname jeden z najčiernejších momentov našich dejín – prijatie židovského kódexu. Premiéra videoklipu sa taktiež viaže na symbolický dátum, výročie tzv. Krištáľovej noci. Skladba zaznela po prvýkrát exkluzívne v éteri Rádia Slovensko v predvečer tohto smutného výročia, 8. novembra. Premiéra filmu Správa v slovenských kinách je naplánovaná na 28. januára 2021.