Šťastná filmová sedmička

Nesmrteľná teta

V poslednom čase sa na trhu objavilo niekoľko filmov na DVD a Blu ray, ktoré by nemali uniknúť diváckej pozornosti. Niektoré z nich môžu pokojne urobiť niekomu radosť pod vianočným stromčekom. Tu je sedem z nich.

k_hannibalHannibal
Ticho bolo prelomené … Znepokojujúce, pôsobivé a napínavé pokračovanie Mlčania jahniat. Anthony Hopkins je vo svojej staronovej úlohe rafinovaného zabijaka Dr. Hannibala Lectera perverzne dokonalý, keď po čase opúšťa svoj úkryt a vťahuje agentku FBI Clarice Starling do životu nebezpečnej hry, ktorá preverí jej silu, chytrosť  a lojalitu.

Iba máloktorý film si získal takú kontroverznú pozornosť kritiky i divákov, ako práve Hannibal, pokračovanie dokonalého Mlčania jahniat. Prvým problémom bolo, že z projektu odstúpila Jodie Foster v úlohe agentky Clarice Starling. Nahradila ju síce nemenej kvalitná Julianne Moore, ale veľká podstata úspechu Mlčania jahniat sa tým vytratila. Druhým problémom bol scenár. Na predlohu Thomasa Harrisa sa čakalo niekoľko rokov (sám nemal chuť do toho ísť). Ridley Scott sa napokon snažil zo všetkých síl, no pri prvom sledovaní sa divák nemôže zbaviť pocitu zbytočnosti. Presne pätnásť rokov od premiéry vychádza film na Blu ray so skvelým obrazom a po niekoľkonásobnom vzhliadnutí za tých pätnásť rokov divák napokon ocení zmysel, obsah i formu a zaradí pokračovanie seriózne vedľa všetkých filmov, ktoré o Hannibalo vznikli (Hannibal: Zrodenie zlad, Červený drak, Mlčanie jahniat, Hannibal). Film vyšiel s remastrovaným 5.1 českým dabingom, bez akejkoľvek bonusovej výbavy.

k_talentovany-pan-ripleyTalentovaný pán Ripley
Titulnú postavu mladíka, ktorý využije príležitosť a vydáva sa za svojho zámožného priateľa, zveril režisér Mattovi Damonovi, ktorého detsky nevinná tvár, skrývajúca až chorobnú ctižiadosť, presne zodpovedala dvom tváram literárneho pána Ripleyho. V ďalších úlohách sa objavujú známi a predovšetkým citlivo obsadení herci Gwyneth Paltrow (začínajúca spisovateľka Marge), Jude Law (znudený dedič lodiarskeho impéria Dickie Greenleaf) a tiež Cate Blanchett, ktorá stelesňuje pripísanú postavu bohatej Američanky Meredith. Na začiatku je tragédia, ktorá nevinne vyzerajúceho mladíka dovedie na cestu k totálnej životnej katastrofe.

Famózny úspech filmu Dobrý Will Hunting na istý čas zatienil všetky nasledujúce projekty, v ktorých sa mladý herec Matt Damon objavil. A hoci Damonovi nemožno odoprieť absolútny talent a skvelý herecký výkon, tento film sa napriek režisérskej snahe Anthonyho Minghella a skvelému hereckému obsadeniu v Mattovej filmografii akoby strácal. Možno stačilo viac strihať, pretože takmer dva a pol hodinová dráma je napriek skvelým hercom a vynikajúcim exteriérom, v ktorých sa nakrúcalo, trochu únavná. K filmu samotnému je na Blu ray ako bonus pribalený Film o filme a filmový trailer.

k_cisloČíslo 5 žije
Sci-fi komédia o vojenskom robotovi, ktorý po zásahu bleskom ožije a z vojenského výskumného centra utečie. Objaví krásy života a nechýba mu zmysel pre humor ani ľudské city. Vojaci ho ale prenasledujú a chcú ho preprogramovať späť na vojenské využitie, a tak mu musí pomôcť kamarátka Stephanie (Ally Sheedy) a konštruktér robotov Newton Crosby (Steve Guttenberg).

Komédia režiséra Johna Badhama oslávila v tomto roku neuveriteľných tridsať rokov od premiéry. Príbeh robota s dušou a srdcom sa stal legendárnym a divák sa pri ňom zabáva napriek tomu, že od premiéry už vyrástla nová generácia divákov a filmárske trikové umenie sa posunulo míľovými krokmi vpred. Podstatou ostáva, ten príbeh má stále silné posolstvo a  je uveriteľný. Dnes tvorcovia dokážu vo filmovom priemysle naozaj všetko, no ľudskosť často chýba. Vyšlo s reštaurovaným obrazom a množstvom pribalených bonusov. Pôvodný televízny dabing je potom príjemným prekvapením, aj keď iba v stereo formáte.

k_3333 životov
V roku 2010 bolo pri banskom nešťastí v Čile zaživa pochovaných 33 baníkov. Na ich vyslobodení potom celých 69 dní pracoval dňom i nocou záchranný tím, zatiaľ čo ich rodiny i svet čakal na akýkoľvek záblesk nádeje. Napätie vzrastalo aj v dusnej horúčave 200 poschodí pod zemou, kde čoskoro začali dochádzať zásoby i čas. V strhujúcom príbehu o húževnatosti, viere a triumfe ľudského ducha natočeného podľa skutočného preteku s časom exceluje Antonio Banderas.

Skutočné príbehy na filmovom plátne majú najsilnejší dosah na diváka. Tento nie je iný, aj keď geograficky sa nás dotýka minimálne a dovolím si tvrdiť, že väčšina našej populácie o danom nešťastí ani netušila, pretože okrajové správy z bulvárnych plátkov si nikto moc nepamätá. Sila tohto príbehu tkvie jednak vo viere a nádeji rodín postihnutých baníkov na povrchu i tých v zasypanej bani. Príbeh však zároveň poukazuje na politickú ignoráciu problémov, kde zodpovední dlhú dobu pred problémom strkajú hlavu do piesku a oberajú tak zasypaných baníkov o šancu na prežitie. V mnohom to pripomína postoj súčasnej slovenskej politickej garnitúry, ktorá sa občanovi smeje do tváre a veselo praktizuje svoje zlodejstvo. Kampaň tohto filmu samozrejme stojí a padá na Antoniovi Banderasovi, ale iba na prvý pohľad. Dôležitý je samozrejme samotný príbeh a jeho spracovanie, ktoré je mimoriadne silné.

k_vybijanaVybíjaná
Vybíjaná je groteskou o priateľstve, osudových láskach, kráse a škaredosti, alkohole a hľadaní ľudského šťastia. V niekoľkých časových rovinách rozpráva príbeh spolužiakov, ktorí spolu prežívajú rôzne životné etapy. Ocitáme sa na pomaturitnom zraze spolužiakov z gymnázia. Zdanlivo banálna situácia dáva priestor nielen pre sentimentálne spomienky, ale predovšetkým k bilancii nenaplnených túžob, aj uskutočnených snov a prežitého života. V centre príbehu sú traja kamaráti – Jeff, Skippy a Tom, ktorých životné peripetie neustále vracajú do spoločného bydliska – staromládeneckého brlohu, ktorý sa pre nich stáva útočiskom podľa toho, ako získavajú či strácajú životné partnerky. Ich protipólom sú dve ženské hrdinky – triedny kráska Eva (Simona Krainová), ktorá sa postupne stane objektom lásky všetkých spolužiakov a škaredá Hujerová (Simona Babčáková), ktorej schopnosť sebaironického nadhľadu dáva nielen schopnosť prežiť vo svete krásnych, ale nájsť aj vlastnú cestu ku šťastiu.

Veľká strata času. Plytký príbeh (prekvapujúco z pera Michala Viewegha), zlé scenáristické uchopenie, katastrofálne herecké obsadenie a ešte katastrofálnejšie herecké výkony. Na druhej strane však tento film potvrdzuje jednu istotu a to, že Simona Krainová by mala byť za krásnu a bodka. Hrať absolútne nevie a hoci by profesionálna herečka celkový dojem z príbehu troch životných stroskotancov nijako nezachránila, mala by Vybíjaná o jeden čierny bod menej. Ak plánujete hodinu a pol svojho života hodiť len tak za hlavu, jedinou zárukou zmysluplnosti je Simona Babčáková, ktorá svoj zjav využila v tomto filme naplno a navyše si z neho dokáže bezstarostne uťahovať. Je to skvelá herečka, takže všetok zvyšný ansámbel jej v podstate iba asistuje. Film o filme medzi bonusmi mal dať odpovede na otázky, prečo sa takéto filmy vôbec točia, problém je v tom, že ich tam nenájdete. Filmový trailer a filmový teaser, sú temer totožné, čo tiež ukazuje, že „to najlepšie“ z tohto filmu sa naozaj zmestí do pár sekúnd.

k_vojtechVojtech
Vojtech je mestská komédia, ktorej dominuje príbeh strateného štyridsiatnika. Vojtech prežíva krízu stredného veku. Domnieva sa, že je na tomto svete nepotrebný v každom ohľade. Prišiel o ženu, prácu, s rodinou sa nestretáva. Sprievodcom jeho života sa stane jeho sused – svojrázny taxikár Laco. Ich výlety však väčšinou končia fiaskom. Vojtech chce žiť normálny život, ale jeho schopnosť čeliť uponáhľanej modernej dobe prináša množstvo komediálnych zápletiek. Nevie si užiť spoločnosť ľahkých žien, každodenné pokusy o alkoholické opojenie a rady, ako zbaliť ženu, končia taktiež katastrofou. On to však nevzdáva a verí, že prekoná smolu, ktorá sa mu lepí na päty.

Bratia Česi však nemusia smútiť, aspoň v niečom ich hravo dobiehame, pretože slovenská mestská komédia Vojtech je tiež tak trochu stratou času a navyše tak slovensky vulgárnou. Veľkým plusom pre tvorcov však je fakt, že pracujú s celkom reálnou témou a problémami, s ktorými sa slovenská spoločnosť v nemalej miere naozaj pasuje. Viktor Csudai mohol trochu viac popracovať na scenári, no zároveň mu musím uznať, že ako režisér obstál celkom dobre. Vojtech však potrebuje špecifického diváka, ktorý sa s témou dokáže stotožniť, povzniesť nad to, že možno patrí do niektorej zo skupín, ako hlavní hrdinovia a musí mať chuť sa baviť. V prevažnej miere filmu sa to dá, aj keď natrafíte na miesta, kedy budete pozerať na hodinky. Bezkonkurenčným zážitkom filmu nie je ani tak samotný Vojtech, ako jeho sused. Marián Miezga si úlohu taxikára Laca jednoznačne užíval a  fakt, že pri charaktere najmúdrejšieho, vševediaceho, dokonalého a pritom večne zadlženého a grošom smrdiaceho niktoša, neustále utekajúceho pred realitou mal nepochybne  pri ceste do práce, či na nákup z čoho vychádzať, je neodškriepiteľný.

k_nesmrtelna-tetaNesmrteľná teta
Prostý dedinský chlapec Matej usadá na brehu rieky a v spánku nad ním diskutujú Rozum a Šťastie. Rozum, múdry starec so striebornými vlasmi, chce Matejovi pomôcť. Vykoná svoje kúzlo a Matej sa prebudí ako nový človek. Vysvetlí užasnutým rodičom, že odchádza do sveta, a osud ho zavedie do Ctiradovho kráľovstva, na ktoré však náhle dosadne pohroma. Výdatná porcia kráľovskej múdrosti, ktorú Rozum pričaroval Matejovi, pochádza totiž zo Ctiradovej hlavy. Práve v tejto ťažkej chvíli sa ku kráľovi priblíži Závisť, škaredá ježibaba, ktorú práve vyhnali z Mojmírovho kráľovstva, a ktorá sa na Ctiradovom dvore zabýva pod maskou jeho sesternice. Závisť postupne ožobračí polovicu miestnej šľachty, donúti všetkých hrbiť sa a nosiť šašovské čiapky. Najmúdrejší ľudia kráľovstva idú do väzenia. Do mesta však medzitým prenikne Matej, ktorý sa ihneď spojí s rovnako mladou a pôvabnú princeznou Pavlínou. Závisť sa ho snaží niekoľkokrát zničiť. V tej chvíli sa opäť radí Rozum so Šťastím. Rozum má síce vždy pravdu, ale bez trochy šťastia je bezmocný, a tak Šťastie – v podobe zlatovlasej krásky – berie Mateja pod svoju ochranu. Ale Závisť má ešte v rukáve posledný diabolský tromf.

Nesmrteľná teta, ktorej hlavná postava bola písaná Jiřine Bohdalovej priamo na telo, je jednou z posledných poctivých rozprávok novodobých čias českého (československého) filmu. Tomu filmu ani po viac než dvadsiatich rokoch nie je čo vytknúť, stále je aktuálny a stále sa dá naňho dívať a nikdy neomrzí. Vynikajúco napísaný scenár, výborne zahrané a hoci Bohdalka kraľuje plátnu, jej hereckí kolegovia jej plnohodnotne asistujú. Toto je film, ktorý by si jednoznačne zaslúžil Blu ray vydanie.

k_hracHráč
Môže mladý a úspešný vedúci oddelenia filmového štúdia uniknúť spravodlivosti, keď nechtiac zabije scenáristu? Iba v Hollywoode. Film hýri vtipom pre zasvätených a desiatkami hviezd v epizódnych úlohách. Film o svete šoubiznisu prináša skvostne ironický pohľad do sveta za kamerou.

Toto je jeden z tých filmov, po ktorého vzhliadnutí sa divák pýta, prečo tam hralo toľko hviezd. Bláznivá komédia zo zákulisia šoubiznisu sa mení tak trochu na neforemný zhluk udalostí, ktorých súčasťou sú najväčšie kalibre filmového priemyslu danej doby.

Všetky uvedené filmy na Slovensku distribuuje spoločnosť Magic Box.