Šteklivý čierny humor na vysokej úrovni

Neuveriteľných desať nominácií na Oscara, vrátane tých v najhlavnejších kategóriách, desiatky nominácií na ďalšie prestížne filmové ocenenia a neuveriteľná Olivia Colman v hlavnej úlohe britskej kráľovnej Anny, za ktorú si vyslúžila Oscara a získala ho absolútnym právom. To je suma sumárum filmu Favoritka, ktorý je veľmi chutnou kombináciou historických faktov, šteklivej zábavy a dôkazom toho, že ak na čele krajiny stojí kráľovná, nemusí byť nutne jej hlavou. Tou môžu pokojne byť i dve mrchy, ktoré stoja po jej boku.

Na kráľovskom dvore nešťastnej a slabej anglickej panovníčky Anny Stuartovnej dochádza ku každodennému boju o jej vrtkavú priazeň. Usilujú sa o ňu nielen ministri a vojvodcovia, ale predovšetkým jej dve spoločníčky, Lady Sarah a komorná Abigail. A tie dve sa nezastavia pred ničím.

Na začiatku 18. storočia vládne Veľkej Británii kráľovná Anna, posledná z rodu Stuartovcov, ktorá sa do histórie zapísala skôr neslávne. Je plachá a prehliadaná, trpí bolestivou dnou a nie je ani veľmi vzdelaná, čo z nej činí perfektnú obeť manipulátorov.

Jej jedinou oporou v živote je lady Sarah a ich vzťah postupne prerastá skoro až do akejsi milostnej symbiózy. Sarah sa vďaka tomu dostala do najvyšších kruhov anglickej aristokracie a za neistú kráľovnú prakticky vládne sama. Spoza kráľovninho trónu robí všetky dôležité rozhodnutia ohľadne chodu krajiny. Zároveň si svoju pozíciu ostro stráži a nikoho, kto by sa pokúsil kráľovnú ovplyvniť, k nej nepustí.

Podcenila iba svoju sesternicu Abigail, ktorá na dvor prišla prosiť o prácu služobnej potom, čo jej rodina zbankrotovala. Sarah ju z ľútosti prijala. Netuší však, že by ctižiadostivá Abigail mohla ohroziť jej úlohu kráľovninej favoritky. Zatiaľ čo Abigail vďaka svojej obľube u panovníčky rýchlo stúpa spoločenským rebríčkom, od Sarah sa začína priazeň odvracať. A to nemôže zostať bez pomsty.

Režisér Yorgos Lanthimos je povestný šťavnatým čiernym humorom a krutosťou svojich filmových postáv. A vo Favoritke neostal svojej povesti nič dlžný. Na historických základoch vystaval silný príbeh troch žien. Panovníčky Veľkej Británie a dvoch milo sa tváriacich mŕch, ktoré si idú za svojim cieľom, v podstate (keby bolo treba) cez mŕtvoly.

Favoritka si prekvapivo podmanila filmových kritikov po celom svete a stala sa jedným z najväčších filmových prekvapení vlaňajšej filmovej sezóny. Skutočná, uveriteľná a bez servítok podaná dráma o manipulácii, ktorá sa síce odohráva v 18. storočí, no istým spôsobom sa dá aplikovať aj na súčasnosť, hoci tá, na rozdiel od filmu, nevyznieva tak vtipne.

Šťavnato a hlavne kvalitne napísaný scenár, excelentné herecké výkony (Olivia Colman v úlohe kráľovnej Anny predvádza jeden z najpresvedčivejších ženských hereckých výkonov, na aký si spomínam), poriadne podrezaný jazyk hlavných postáv (k dokonalosti zážitku prispieva i vydarený český preklad a naozaj skvelý český dabing), brilantný spád toho, čo sa deje na obrazovke, robia z Favoritky malý filmový zázrak a veľké filmové prekvapenie.

Spoločnosť Bontonfilm prináša film na DVDBlu ray s českým dabingom a zopár bonusmi navyše, ktorú sú však bez českých titulkov.

Pavol Božík
80%

Réžia: Yorgos Lanthimos
Hrajú: Olivia Colman, Emma Stone, Rachel Weisz, Nicholas Hoult, Joe Alwyn

Žáner: Životopisná historická dráma
Pôvodný názov: The Favourite
Rok výroby: 2018 (Svetová premiéra: 23. november 2018)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2019
Formát: DVD, Blu ray
Celková dĺžka: 119 minút
Zvuk (Blu ray): anglický (DTS HD 5.1), český (5.1) a ďalších 7 jazykových verzií
Titulky (Blu ray): české, slovenské, anglické pre nepočujúcich a 20 ďalších jazykových verzií
Bonusy (obsahujú iba anglické titulky):
* Vynechané scény
* Favoritka: Rozbor kostýmovej drámy