Strach (ne)má vždy veľké oči

Sestra

Získali sme hororovú nádielku v dokonalej 4K Ultra HD kvalite. Vďaka spoločnosti Magic Box Slovakia sme vzhliadli sériu hororových filmov. Pri jednom sme sa reálne báli, pri ďalšom sme sa báli s úsmevom na tvári a pri treťom sme sa zas báli, že neskončí…

Sestra
Réžia: Corin Hardy

O čom to je: Keď mladá mníška z kláštorného opátstva v Rumunsku spácha samovraždu, priamo z Vatikánu sú vyslaní kňaz a mladá novicka, aby túto udalosť prešetrili. Spoločne odkrývajú príšerné tajomstvo. Riskujú nielen svoje životy, ale aj vlastnú vieru a samotné duše, pretože čelia zlomyseľnej sile v podobe démonickej mníšky, ktorá už predtým terorizovala publikum vo filme V zajatí démonov 2  a opátstvo sa tak stáva hrozivým bojiskom medzi žijúcimi a zatratenými.
Kukni na to! hodnotí: Súčasné spracovanie, plné efektov a desivých momentov, kedy sa démoni zakrádajú nočným kláštorom, sa asi najviac približuje tomu, čomu sa hovorí horor. Zaujímavá téma, spracovanie, ktoré si budú zrejme pochvaľovať i fanúšikovia žánru, vďaka moderným technológiám tie zrúdy vyzerajú celkom reálne a vďaka relatívne krátkemu času to pekne odsýpa. Mimoriadne prekvapil záver, ktorý síce dáva celkom jasne znať, čo sa dialo s odstupom času, ale zároveň si necháva pootvorené vrátka na prípadné pokračovanie. Celkom obstojné, navyše s poriadnou dávkou bonusov k tomu, medzi ktorými je niekoľko vystrihnutých scén navyše.

70%

Cintorín domácich zvieratiek
Réžia: Mary Lambert

O čom to je: Doktor Creed sa so svojou manželkou, dcérou a synom presťahoval z veľkomesta na vidiek, do veľkého domu na okraji lesa, v ktorom sa ukrýva cintorín domácich zvierat. Na ten miestne deti už od nepamäti pochovávajú svoje domáce zvieratká, ktoré zomreli buď prirodzenou smrťou, alebo sa stali obeťami rušnej cesty, ktorá pretína mestečko. Zatiaľ čo otec a lekár sa k smrti stavia pragmaticky, ako k definitívnemu koncu života, jeho žena má s témou smrti problémy. Keď sused nájde ležať pri ceste mŕtvu mačku ich dcéry, rodičia zrazu nevedia, ako to dcére vysvetliť. Je to práve sused, kto doktorovi poradí, že keď mačku čo najskôr pochovajú na zvieracom cintoríne, nebudú jej musieť povedať vôbec nič. Mačka sa jedného dňa vráti, trochu viac divokejšia, trochu nebezpečnejšia, trochu iná.
Kukni na to! hodnotí: Kingova klasika z roku 1989 prešla pri príležitosti uvedenia nového spracovania filmu do kín dokonalým remasteringom a pre fanúšikov žánru vychádza na 4K Ultra HD. Ten príbeh je vlastne kultový a film už tiež. Aj keď pri sledovaní som sa neubránil viac úsmevom, než strachu. Ako to už vo filmových Kingovkách býva zvykom, nestraší sa tu vyskakovaním oblúd spoza rohu, ale stavia sa na emóciách príbehu, čo by sa mali naučiť aj iní tvorcovia hororov. Keď sme v deväťdesiatych rokoch tieto a podobné filmy hltali na videokazetách, netušili sme, že po tridsiatich rokoch nám v istých momentoch prídu úsmevné.

60%

Halloween
Réžia: David Gordon Green
O čom to je:
Pred štyridsiatimi rokmi dokázala Laurie Strode ako jedna z mála prežiť zabíjanie vraha s maskou Michaela Myersa. Útok, ktorý sa odohral cez halloweenovskú noc, v nej však zanechal hlboké jazvy na duši. Od noci, počas ktorej vyšinutý mladík dobodal jej priateľov, len aby mohol pripraviť o život aj ju, sa dôsledne pripravuje na jeho návrat. Žije v ústraní, v dome plnom dômyselných pascí, zúfalo si nerozumie s dcérou, ktorá ju kvôli tejto posadnutosti považuje za blázna, a veľmi ťažko si hľadá aj cestu k dospievajúcej vnučke. To všetko aj napriek tomu, že Myers prežíva v jednej z najprísnejšie strážených psychiatrických liečební a možnosť jeho úteku je len teoretická. Blíži sa však Halloween a všetky Lauriine obavy sa rázom zhmotnia po havárii autobusu, ktorý prevážal nebezpečných psychiatrických pacientov do nového ústavu. Niektorým z nich sa podarilo utiecť. Michael Myers bol medzi nimi a svojej nezdravej fixácie na Lauriu sa nezbavil.
Kukni na to! hodnotí: Halloween je značkou, ku ktorej by sa malo pristupovať s rešpektom a nie s dešpektom. Bohužiaľ, najnovší zo série filmov sa po štyroch desaťročiach vracia k prvému príbehu a je to tak prvoplánový príbeh, aký som hádam ešte ani nevidel. Pri sledovaní som mal dojem, že neprešlo štyridsať rokov, ale štyridsať dní od prvého príbehu, alebo najviac rok, kedy sa vrah dostane náhodou z väzenia práve na Halloween. S prepáčením, toto v predstihu pochopia aj malé deti a nebudú sa báť.

50%

Pavol Božík