Strhujúce filmové svedectvo ženy vo vojnovom konflikte dostupné online

Už oddnes bude k dispozícii online projekcia oceňovaného a na Oscara nominovaného dokumentu Pre Samu. Novinárke Waad Al-Khateab sa v obliehanom sýrskom Aleppe narodí dcéra Sama. Vzhľadom na to, že smrť je všade naokolo, rozhodne sa pre dcéru nakrútiť osobný denník, ktorý zachytáva život v drastických kulisách vojny.

Výsledkom je jeden z najlepších dokumentov roku 2019, ktorý získal už 45 ocenení, vrátane Európskej filmovej ceny a nominácie na Oscara. Online premiéra dokumentu Pre Samu sa uskutoční v piatok 19. februára o 20.20 hod. na platforme Kino Doma vďaka distribútorovi Asociácia slovenských filmových klubov. Po premietaní bude nasledovať streamovaná diskusia s reportérom Jurajom Mravcom a PR manažérkou MFF Febiofest Zuzanou Kizákovou.

Novinárke Waad Al-Kateab sa narodí dcéra Sama (arabsky Nebo). Je to šťastná udalosť, aj keď k nej dôjde v troskách sýrskeho Aleppa, kde Waad a jej manžel Hamza prevádzkujú jednu z posledných kliník. Vzhľadom na to, že smrť je všade okolo nich a každá sekunda v ťažko skúšanom meste môže byť zároveň tá posledná, rozhodne sa Waad nakrútiť pre svoju dcéru osobný denník, ktorý zachytáva život v drastických kulisách vojny a súčasne je i intímnym odkazom matky dcére. Film Pre Samu vytvorený z denníkových záznamov, je bezprostrednou, vášnivou a neúprosnou obžalobou, úpenlivou prosbou, aby svet nikdy neodvracal pohľad pred utrpením. Je taktiež emotívnym príbehom o láske k dieťaťu a mestu, ktoré sa premenilo na peklo.