Stúpať si na vlastný otlak

Oppenheimer sa ukázal ako jeden z najlepších filmov vôbec, čo dokazuje i množstvo nominácií na Oscara, samozrejme, i v tých najlukratívnejších kategóriách. Treba si uvedomiť, že film nie je o bombe ako takej, ani o tom, čo bolo potom. Nie je ani prvoplánovým spytovaním si svedomia. Je to skôr nádherná ukážka arogancie Ameriky nielen voči svetu ako takému, ale hlavne voči samej sebe. O tom, že politika je veľká hra, zvlášť tá americká, kde sa ide doslova cez mŕtvoly a pre udržanie si svojho miesta s možnosťou riadenia sveta, sú niektorí schopní utopiť v lyžičke vody tých, ktorí urobili v podstate všetko to, čo od nich žiadali. Ale na druhej strane, kde je to inak? Ibaže napríklad na bezvýznamnej lokálnej úrovni, ako na Slovensku, kde sú politici skôr na smiech, to má úplne iný dopad, než keď niekomu prepne na čele svetovej veľmoci.

V čase, keď II. svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť…

Oppenheimer ani náhodou nie je obyčajný životopisný príbeh. Život Roberta Oppenhaimera bol životom muža, ktorý by za svoju vlasť položil život a to doslovne. Hoci ho obviňovali, že paktuje s komunistami, že donáša Rusom a pripisovali mu i ďalšie nadprirodzené schopnosti, napriek tomu mu dali bezpečnostnú previerku a poverili ho, v podstate, zničením sveta. To všetko preto, aby ho nakoniec ťahali po rôznych výpovediach, urobili z neho zradcu a to iba preto, že sa ho báli. Nie kvôli bombe, ktorú zostrojil, ale preto, že ako jeden z mála si začal spytovať svedomie, čo by v prípade, že by sa mu podlomili kolená, mohlo mať katastrofálne následky nielen pre určitých ľudí, ale i pre Ameriku ako takú. A tak, pre istotu, nemajú poniektorí problém začať si radšej stúpať na vlastný otlak.

Oppenheimer režiséra Christophera Nolana trvá tri hodiny a je to akýsi výsluch, v ktorom sa všetci vinní snažia skrotiť si obetného baránka. Je to viac politická dráma, než životopisný príbeh a ak patríte medzi divákov, ktorých tento žáner baví, užijete si to. Napriek tomu, že častokrát netušíte, kde sa časovo v príbehu nachádzate – dôležité je vnímať čiernobiele a farebné pasáže, tie sú jasnou nitkou, keď sa začnete strácať v časových udalostiach. Má to ohromný spád a tie tri hodiny ubehnú veľmi rýchlo. Technicky je to zvládnuté výborne a fakty, z ktorých film čerpá, pochopiteľne vyrážajú dych a aj po temer osemdesiatich rokoch sa tvoria zimomriavky z toho, akí arogantní dokážeme byť voči sebe. Ak to tak bolo vtedy, nie je sa čomu diviť, že tá dnešná doba je taká, aká je.

Samostatnou kapitolou sú herecké výkony. Cillian Murphy, Emily Blunt, Robert Downey, Jr., Matt Damon, Rami Malek, Florence Pugh, Kenneth Branagh, všetci hrajú ako o život. Bravó maskérom a tvorcom kostýmov, vo väčšine prípadov si dlhší čas neuvedomíte, kto je kto a daného herca či herečku prezradí až úsmev, či pohľad, ktoré sú jeho celoživotným znamením. Skvelé, naozaj skvelé!

Film Oppenheimer distribuuje spoločnosť Magic Box na našom trhu na DVD, Blu ray a tiež v 4K Ultra HD. Tá posledná verzia je dych berúca, skvelý obraz, naozaj výbušný zvuk, vo všetkých významoch toho slova a vynikajúci český dabing. Oppenheimer je film, ktorý aj tak budete chcieť vidieť aspoň dvakrát. Odporúčam prvý raz s dabingom, druhý raz, keď už budete ako tak v obraze, s pôvodným zvukom, s titulkami. Vždy to bude ohromný zážitok. A nie, toto nie je agitácia, ale naozaj, nesťahujte v tomto prípade po rôznych fórach, tá kvalita, ktorá tam na vás zrejme čaká, iba pokazí dojem z dokonalého zážitku. Siahnite po disku, naozaj to má zmysel. Pre všetky strany. K filmu je pribalených i niekoľko veľmi zaujímavých bonusov.

Pavol Božík
90%

Réžia: Christopher Nolan
Hrajú: Cillian Murphy, Emily Blunt, Robert Downey, Jr., Matt Damon, Rami Malek, Florence Pugh, Kenneth Branagh