Takto to napísal život

Lee si na svojich pleciach nesie veľké bremeno z minulosti, ktoré ho prinúti opustiť rodné mesto a začať odznova. Netuší však, že všetko sa v okamihu zvrtne a prinúti ho vrátiť sa na staré miesta, ktoré si už navždy bude spájať s obrovskou tragédiou a bude sa musieť vysporiadať s bremenom novým a tiež svojou minulosťou.

Už dávno z amerických filmových štúdií nevyšiel tak skutočný film, ako je Miesto pri mori. Nenápadne sa tváriaca dráma zaujala najmä vďaka oceneniam Caseyho Afflecka, ktorý si za úlohu Leeho Chandlera odniesol i ocenenie najväčšie – Oscara. Jeho ťaženie na rôznych filmových ceremoniáloch môže byť istým vodítkom k tomu, že to bude skvelý film.

Najväčšou devízou filmu Miesto pri mori je jeho skutočnosť, pre americkú kinematografiu v poslednom čase tak netypická (alebo iba k nám nedistribuovaná). Žiadne monštrá, superhrdinovia, nadčasová grafika, počítačové animácie, ale iba život. Život, aký podľa mňa žije drvivá väčšina (nielen) Američanov, no akosi nikoho to nezaujíma.

Život, v ktorom sa hlavný hrdina potáca na hranici prežitia, ide od výplaty k výplate a v sebe ešte bojuje s démonmi, ktorých mu priniesla minulosť. A netuší, že môže byť ešte horšie. Leeov brat Joe trpí srdcovou vadou. Už od skorej mladosti lekári celú rodinu pripravovali na to, že v istom momente dôjdu jeho srdcu baterky a Joe môže zomrieť. Lekárka síce podľa štatistík predpovedá 50 – 60 rokov života, no ako sa ukáže, Joe do štatistík nezapadá.

Zomiera náhle, nečakane a nikoho na svoju smrť nepripravil. Ani svojho šestnásťročného syna, ani svojho brata Leeho. Tí dvaja si síce rozumejú už synovcovho narodenia, ale fakt, že sa má Lee stať jeho opatrovníkom ich oboch zaskočí. Pre Leeho to znamená zmeniť celý život a vrátiť sa na miesta, ktoré sa mu už roky nespájajú s ničím príjemným…

Casey Affleck hrá svoju postavu fenomenálne. Divák netuší, či ho má ľutovať, alebo ho prefackať. Isté však je, že svojim výkonom diváka vtiahne do deja a nepustí ho napriek tomu, že film sa v podstate takmer dve a pol hodiny nesie v jednom tempe. Neprekáža to, pretože taký je život. Silný, perfektne a precízne napísaný príbeh a jeho reálne spracovanie sú najväčšou zbraňou tvorcov, ktorí prichádzajú s filmom, s ktorým sa divák dokáže hravo stotožniť, aj keď pozitívnych momentov zažívajú hrdinovia z mesta Manchester By The Sea naozaj málo.

Herecký koncert Caseyho Afflecka prináša Bontonfilm na DVD a Blu ray. Obraz i zvuk sú výborné, vydarený je i český dabing. Pribalených je niekoľko bonusov, ktorým dominujú vynechané scény. Recenzný Blu ray som si priviezol z Nórska, pretože sme sa výnimočne vtesnali so zvukom i titulkami do tohto teritória, ktoré nás zvyčajne obchádza. To však iba na margo toho, že netuším, či pri u nás vydávanej verzii majú bonusové materiály české titulky, na tejto nórskej totiž české titulky pri bonusoch nie sú. K filmu samotnému sú však okrem českých pribalené i slovenské titulky.

Pavol Božík
95%

Réžia: Kenneth Lonergan
Hrajú: Casey Affleck, Lucas Hedges, Kyle Chandler, Michelle Williams, Heather Burns, Tate Donovan, Josh Hamilton, Matthew Broderick, Gretchen Mol, Tom Kemp, Anna Baryshnikov

Žáner: Dráma
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2017
Formát: DVD / Blu ray
Celková dĺžka: 137 minút
Jazyková verzia: anglická, česká (5.1)
Titulky: české, slovenské
Bonusy: Audio komentár tvorcov, Vynechané scény, Making Manchester By The Sea