Recenzie na Klusov živý album sú mimoriadne pozitívne

Zdroj: www.tomasklus.cz (Milan Malíček, Právo)

Tomáš Klus sa po ročnej pauze vrátil na jeseň 2016 na koncertné pódia a na Recyklus Tour po českých a slovenských mestách nahral živú platňu toho najlepšieho, čo na koncertoch zaznelo. V rámci Recyklus tour sme nahrali niekoľko koncertov, aby sme mali z čoho vyberať. Kúzlo živého záznamu totiž spočíva aj v tom, že na platni môže uviaznuť aj niečo celkom nečakané, hovorí k svojmu novému, úplne prvému živému albumu Tomáš Klus. 2CD Tomáš Klus a jeho Cílová skupina ŽIV JE vyšiel v exkluzívnej distribúcii Supraphonu, oficiálne je v predaji od 14. apríla. Po mesiaci na pultoch si album vyslúžil prvé pozitívne kritiky od českých hudobných publicistov.

Je známo, že Tomáš Klus je nejlepší tváří v tvář spíše komornímu publiku, protože kontakt s fanoušky pod pódiem zvládá na výbornou. To bylo ostatně vidět na podzimním Recyklus Tour a je to znát i ze záznamu, který vyšel na dvou CD jako písničkářova první živá deska.“
Václav Hnátek, idnes.cz

Tahle fajnová poslechovka jen tak neomrzí a bylo by dobře, kdyby v podobné tvorbě odpočinutý si a se svojí současnou životní i profesní situací viditelně spokojený zpěvák (skladatel, kytarista, herec, showman a kdoví co ještě) pokračoval i nadále.“
Milan Menčík, musicserver.cz

Live album Tomáš Klus a jeho Cílová skupina ŽIV JE prináša okrem neopakovateľnej atmosféry koncertov taktiež Tomášove staršie piesne, ktoré mu pomohli vybrať jeho fanúšikovia ešte pred začiatkom koncertnej šnúry, v úplne novom aranžmáne. Presne v súlade s filozofiou Recyklusu, ktorou je recyklovanie a bilancovanie: Recyklus beriem ako také bilančné pole čerstvého tridsiatnika, kedy mám možnosť sám seba dať do poriadku. Zistiť, čo zo starého ja už nie je potrebné, čo šetrne zlikvidovať a z čoho naopak opäť vziať, vysvetľuje Tomáš Klus. Na platni nechýba ani úspešný singel s názvom Dobre ráno a bonusová mantra.

Po živom zázname som vlastne nikdy moc netúžil, vzhľadom na to, že mojím snažením je učiniť z každého jedného koncertu jedinečný zážitok, ale dosť bolo o mne. Táto platňa je svedectvom vďakyvzdania Cílovej skupine, formácii jedinečných muzikantov, exemplárov neľudskosti a aj humanity v čele s kapelníkom Brno Jiřím Kučerovským, Janom Lstibůrkom a Petrom Škodom. Týmto pánom som vďačný za to, že si môžem robiť čo chcem a rovnako vždy padnem do mäkkej hudobnej perinky, pretože oni, na rozdiel odo mňa vedia, čo robia. S láskou a úctou k nim a ich umu uzrel svetlo sveta projekt Živ je, aby bolo jasné, dodáva Tomáš Klus.

Vypočutie nového CD je možné skombinovať s návštevou niektorého koncertu aktuálnej jarnej časti Recyklus Tour, ktorá do júna navštívi 12 českých a 3 slovenské mestá.

Tracklist albumu Tomáš Klus a jeho Cílová skupina ŽIV JE
CD1 (53:57)

Tamaře
JdeVoZem
Sibyla
Ty jsi Tomáš Klus
Noe
17b
Napojen
Až…
Dobré ráno
Poprvé
Amores Perros
Zmrzlým
HarmoNico
Nezapomínej

CD2 (48:31)
Nina
Anat
Přeju Ti
Do nebe
Žabí král
Marie
Chybíš mi
Jsem
Pocity
Koudelce
Dobré ráno (Bonus Track/ štúdiová nahrávka)