Taký bol život umelkýň

Životopisné filmy sú aktuálne v kurze. Zvýšený záujem o ne spôsobili bezpochyby blockbustre (kasové trháky) Bohemian Rhapsody (Freddie Mercury & Queen), film Rocketman (Elton John), či aktuálna kino novinka Elvis (Elvis Presley). Popri tom slovenskými kinami prešli a momentálne sú i na nosičoch dostupné životopisné filmy dvoch veľkých žien. Mediálny boom okolo týchto filmov nebol tak šialený, ako okolo tých vyššie spomenutých a ani neboli nakrútené tak silno komerčne. Na druhej strany však boli oveľa ľudskejšie, emotívnejšie a povedzme, prítulnejšie. Rovnako tak Judy (Judy Garland), ako i Respect (Aretha Franklin).

Judy
Réžia: Rupert Goold
O čom to je: Judy Garland je fenomenálna speváčka a úspešná herečka, ktorá sa už od útleho veku stáva miláčikom celej Ameriky. Jej talent si podmaňuje milióny divákov na celom svete. Jej kariéra je doslova splneným snom. Ale všetko má svoju cenu. Úspech a sláva si vyberajú vysokú daň. Jej život sprevádza pocit osamelosti, jej démonom je alkohol a závislosť na liekoch. V zime v roku 1968 prichádza Judy do Londýna, aby vystúpila na turné beznádejne vypredaných koncertov. Peniaze jej dochádzajú a manželstvo je v troskách.. Od začiatku jej celosvetového úspechu v muzikáli Čarodejník z krajiny Oz uplynulo už 30 rokov. Neodolateľným zmyslom pre humor a srdečnosťou okúzľuje všetkých vôkol seba, či sú to muzikanti, fanúšikovia, alebo priatelia. Jej sny o romantickej láske sa stávajú skutočnosťou, keď stretáva Mickeyho Deansa. Ale pod maskou šťastnej hviezdy sa skrýva krehká žena. Potom, čo v žiari reflektorov strávila uplynulých 40 rokov, je vyčerpaná. Vracajú sa jej spomienky na stratené detstvo a zo všetkého najviac túži byť doma so svojimi deťmi.
Kukni na to! hodnotí: Ženy to mali v šoubiznise vždy ťažšie. Kým sa napríklad ako tak vyrovnala výška honorárov medzi hercami a herečkami, muselo dôjsť k tak mamutiemu rozdielu, že sa o tom hovorilo verejne tak, ako sa teraz hovorí o tom, ktorý ktorú švacol po zadku. Zatiaľ, čo muži si to v umeleckom odvetví väčšinou užívali, ženy to hlavne prežívali. To je nepochybne i prípad Judy Garland, fenomenálnej americkej herečky a speváčky, okrem iného i matky rovnako skvelej Lizy Minnelli, ktorá okrem talentu, po matke podedila i lásku k alkoholu. Táto pliaga totiž bola najväčším problémom svetoznámej umelkyne, ktorá bola slávna už od skorého detstva a doslova až do smrti. Film zachytáva obdobie jej posledných mesiacov, ktoré v prevažnej miere strávila v Londýne, na turné, ktoré prebiehalo akokoľvek, iba nie hladko. Slávna umelkyňa sa počas tohto obdobia musela vysporiadať s odlúčením od detí, s bývalým manželom, ktorý robil všetko preto, aby prekazil akékoľvek jej snahy o to, aby deti ostali jej, samotou, chýbajúcou láskou, cudzím prostredí. To všetko doviedlo Judy Garland, i napriek tomu, že v sále ju každý večer čakali nadšení diváci, ktorí ju milovali, až na samé dno, kde na ňu už čakali nedôvera v samú seba, chýbajúca láska, porozumenie a najmä doplna naliaty pohár, ktorý v návale všetkých tých emócií vždy ochotne vyzunkla až do dna. Ten film je krásny, bolestivý a desivý zároveň. Nič neprikrášľuje, skôr som mal dojem, že je ešte temnejší, než samotný život umelkyne. Príliš veľa svetla, toho reálneho, či pomyselného svetla nádeje, v ňom naozaj nebolo. A potom Renée Zellweger. Na obraze predvádza totálne šialenstvo, je dokonalá, famózna, úžasná, presvedčivá, kvôli úlohe schudla nemalé číslo kíl a keby som neveril v jej herecké schopnosti, tak poviem, že kvôli tomu filmu začala i chľastať. Ohromujúcu hereckú príležitosť využila nie na sto, ale na omnoho viac percent a je to zážitok, z ktorého diváka mrazí, chce kričať, plakať, občas jej fľasnúť a v konečnom dôsledku ju aj tak bude ľutovať a milovať. Jeden z najsilnejších životopisných filmových zážitkov vôbec.

Hodnotenie: 90%

Respect
Réžia: Liesl Tommy
O čom to je:
Respect rozpráva výnimočný príbeh životnej cesty legendárnej hudobnej hviezdy Arethy Franklin. Svoj hlas musela presadiť v neľahkých 60-tych rokoch minulého storočia, kedy sa Amerika ocitla uprostred búrlivého sociálneho a politického diania. Výber herečky, ktorá ju mala stvárniť vo filme, odobrila ešte samotná spevácka legenda pred svojou smrťou. Okrem držiteľky Oscara Jennifer Hudson sa vo hviezdne obsadenej životopisnej dráme predstavia aj držiteľ Oscara Forest Whitaker, speváčka Mary J. Blige či Marlon Wayans.
Kukni na to! hodnotí: Arethu Franklin prezývali kráľovnou soulu. Je to trošku zavádzajúce označenie, keďže jej najúspešnejší album sa niesol na vlnách žánru gospel a svoju túžbu po presadení sa vo vodách populárnej hudby tiež spečatila fenomenálnym singlom s George Michaelom (1987), ale na prívlastku to nič nezmenilo. Respect postupne odhaľuje, ako sa Aretha Franklin prepracovala až k takémuto prívlastku, ako sa z dievčatka, ktoré prvé vlastné dieťa porodilo v trinástich a druhé v pätnástich rokoch, stala ikona hudobného sveta. Príbeh sa primárne nezameriava na osobný život, hoci informácia o tom, kedy sa Aretha stala prvorodičkou, šokovala aj mňa – mená otca (otcov) svojich detí vraj tajila až do smrti. Nechýba v ňom komplikovaný vzťah s matkou, ktorá rodinu opustila krátko po jej narodení, peripetie s otcom pastorom, ktorý mal tendenciu ovládať celý jej život, ani babičky, ktorá veľmi skoro prebrala úlohu jej matky, a stala sa i matkou Arethiných detí. Nechýba alkohol, nešťastná láska, rodinné problémy, ale hlavne dominuje umelecký svet, v ktorom nemali v tej dobe farební na ružiach ustlané a museli to byť silné osobnosti, aby sa im podarilo preraziť. Aretha takou jednoznačne bola. Vytrvalo si dokázala nielen ísť za svojim, ale tiež presadiť svoj názor, nielen v pracovnom živote, žiť podľa svojho a hoci to ľuďom okolo nej nie vždy lahodilo, konečný výsledok nakoniec temer vždy priniesol vytúžené ovocie. Spevácky aktívna bola temer do konca života, dokladujú to i zábery pod záverečnými titulkami, pre ktoré treba vydržať až do konca. Respect považujem skôr za generačný film, ktorý sa v globále zameriava na celkovú kariéru Arethy Franklin, speváckej legendy, a jej osobný život je iba okrajovým motívom filmu. Možno práve preto osloví skôr generáciu divákov, ktorí boli zároveň poslucháčmi legendárnej speváčky. Nič z toho však celkový dojem z projekcie nedegraduje na nižšiu úroveň. Práve naopak. Jennifer Hudson hravo presviedča, že bola správnou voľbou, na ktorú ešte za života stavila samotná Aretha, ktorá si priala, aby ju v životopisnom filme stvárnila práve ona. Forest Whitaker je pre mňa osobne zárukou silného zážitku, herec, ktorý aj keby počas dvoch hodín filmu iba prešiel cez dvere, aj tak by zanechal nezabudnuteľný dojem. V úlohe dosť despotického otca – kazateľa je jeho výkon naozaj heroický a niekedy som mal tendenciu ho nenávidieť 😊. Respect, teda rešpekt je nielen názov filmu, ale tiež to, čo možno voči Arethe Franklin jednoznačne cítiť. Skvelý rovnomenný soundtrack vyšiel nielen na CD, ale rovnako aj na vinylovej platni.

Hodnotenie: 80%
Pavol Božík