Tri filmy Film Europe v hlavnej súťaži festivalu v Cannes

V hlavnej súťaži 71. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Cannes má spoločnosť Film Europe  troch zástupcov. Japonskú drámu Shoplifters režiséra Hirokazu Koreedu, francúzsku snímku režisérky Evy Husson Girl´s Of The Sun o kurdských bojovníčkach a noir thriller Under The Silver Lake režiséra Davida Roberta Mitchella. O tom, aký film získa Zlatú palmu, sa rozhodne na slávnostnom vyhlásení 19. mája v Cannes.

Prvým filmom je dráma Girl´s Of The Sun francúzskej režisérky Evy Husson, inšpirovaná reálnym životom kurdských žien, ktoré boli zajaté stúpencami Islamského štátu, podarilo sa im utiecť a následne sa pridali ku kurdským milíciám. V hlavných úlohách sa predstaví iránska herečka Golshifteh Farahani a Francúzka Emmanuelle Bercot, ktorá si za herecký výkon vo filme Môj kráľ odniesla z Cannes 2015 najvyššie ocenenie.

Druhým kandidátom je titul Shoplifters japonského majstra rodinných drobnokresieb Hirokazu Koreedu, v ktorom sa chudobná rodina ujme zimou zúboženého dievčaťa. Rodičia síce sotva zarábajú na živobytie, ale vedú spokojný život až do chvíle, kedy nepredvídateľná udalosť odhalí skryté tajomstvá.

O Zlatú palmu sa bude po prvýkrát uchádzať aj výrazný tvorca amerického nezávislého filmu David Robert Mitchell, režisér oceňovaného hororu Neutečieš, ktorý v canneskej hlavnej súťaži predstaví noir thriller Under The Silver Lake.

V novej akvizícii Film Europe je aj dráma Long Day´s Journey Into Night od jedného z najväčších talentov súčasného artového filmu – čínskeho režiséra Gana Biho. Snímka bola zaradená do prestížnej súťažnej sekcie Un Certain Regard.

Všetky súťažné tituly budú uvedené na prehliadke najlepších filmov z významných európskych festivalov Be2Can, ktorý sa uskutoční od 26. septembra do 2. októbra 2018. V slovenských a českých kinách pôjdu postupne do distribúcie v rámci projektu Be2Can Distribution.