Klip Tomáša Klusa ukazuje život v dome, kde spolu susedia zabudli hovoriť

Súčasné spoločenské dianie inšpirovalo pesničkára Tomáša Klusa k napísaniu novej skladby Chátram, ktorú vydáva spoločne s výpravným videoklipom. Text piesne rozpráva o pomyselnom dome, ktorého obyvatelia spolu čoraz častejšie zabúdajú hovoriť, a ktorý chátra. V klipe sa objavujú aj niektoré významné momenty z novodobej českej histórie.

Pieseň vznikla pod dojmom z demonštrácií, ktorých som sa zúčastnil, a z ktorých mám dobrý pocit predovšetkým z toho dôvodu, akí ľudia sa na nich stretávajú. Susedské vzťahy v tom našom dome nie sú tak zlé, ako sa môže zdať na internete a v internetových diskusiách. Veľa ľudí je ohľaduplných a zaujíma sa o dianie na domových schôdzach, ktoré sa teraz zvolávajú masovo. Keď som z jednej takej dorazil domov, sadol som si v skúšobni a pieseň napísal. Myslím si, že je naozaj potrebné, aby sme sa o náš dom začali starať nielen tým, že budeme opravovať opadané omietky, ale predovšetkým by sme si mali ujasniť, ako má dom vyzerať a čo má ľuďom, čo okolo neho chodia, povedať. A otvoriť dialóg vo všetkých jeho poschodiach. Zdá sa mi, že sme ako Česi trošku zabudli na svoju úlohu, ktorú ako Česká republika a ako srdce Európy máme, opisuje Tomáš Klus svoju inšpiráciu pri písaní skladby.

Temné zákutia a rozľahlé chodby kultúrnej pamiatky Invalidovňa, ktorá sa nachádza v Prahe-Karlíne, upútali v minulosti už niekoľko filmárov a svoju úlohu zohrala aj v novom klipe Tomáša Klusa. Stala sa miestom, ktoré stvárnilo symbolický Dom, o ktorom text skladby hovorí. Za každým rohom sa tak v náznaku odohráva nejaký významný moment z novodobej českej histórie. Chcel som, aby sa obraz Domu, o ktorom sa v texte hovorí, objavil aj v klipe, ale keď s niekým spolupracujem, snažím sa, aby mal čo najviac voľnú ruku. Strašne sa mi páči, že veľa drobných detailov vznikla priamo počas natáčania, a že nie sú na prvý pohľad hneď zrejmé, hovorí Tomáš Klus.

A režisér Marek Stifter, ktorý sa ešte pred vznikom videoklipu podieľal na nahraní novej skladby ako zvukový majster, dodáva: Žijeme v najkrajšej krajine na tejto planéte, preto je škoda, aby sme sa nechali otráviť politikou a médiami. To sme chceli ukázať aj prostredníctvom klipu, že sme šťastný národ, a že zastávka našich predkov na Řípu stála za to.

Nápadov, ako obrazovú podobu singlu pojať bolo pôvodne viac, ale spoločnou úvahou režiséra Marka Stiftera, kameramana Bohdana Zajčenka a Tomáša Klusa vykryštalizovala tá, ktorá sa v klipe objavuje. Určité realizačný limity nás kreatívne oslobodili od zbytočných úvah a variantov. Vedeli sme, že v Invalidovni môžeme stráviť jeden natáčací deň. Snažili sme sa ho tak využiť naplno – náš príbeh je teda cesta Domom s pointou pod mýtickým Řípem, popisuje Marek Stifter.