Divokej Bill slávi 25 rokov s Baziliškom

Čakanie na nový album Divokého Billa je na konci. Na deň presne, šesť rokov od vydania poslednej radovky Tsunami, vykukne na svet Bazilišek. Pod menom mýtického tvora vyjde zostava dvanástich nových nahrávok, ktoré predstavujú obľúbenú českú formáciu v roku osláv štvrťstoročia jej úspešnej existencie.

Divokej Bill nestráca ani po viac než dvoch dekádach svoju typickú melodickosť a energiu – fanúšikovia sa o tom môžu presvedčiť už oddnes, kedy vychádza nový album, a aj na následnom turné, ktoré sa začne 2. júna v Plzni a bude obsahovať symbolických 25 zastávok. Oslavy svojich 25. narodenín Divokej Bill zahájil vydaním nového singla s názvom Lahůdky.

Je to jediný slaďák na albume, v rytme valčíku, čiže na tri doby, v D dur. Nápad a inšpiráciu napísať takú pesničku som dostal, keď som bol na diskotéke a sledoval, ako ľudia radi tancujú na pomalé skladby, pretože sa pri tom môžu túliť. Prešiel som si diktafón s nápadmi a jeden šikovný tam bol. A bola tam aj poznámka máš oči jak trnky, tak som si povedal, že to by sa mohlo páčiť aj na Morave. Navyše téma piesne zdrhnúť niekam preč, do kľudu, od toho fofru dnešného sveta, sa tak trochu prelína celým albumom. V rádio verzii je pesnička skrátená, na albume je ešte o minútu dlšia a môžete tu počuť i jedného z našich hostí – Unique Quartet, aby ste sa mohli túliť, dlhšiekomentuje so širokým úsmevom Lahůdky frontman kapely Vašek Bláha, ktorý je takmer výhradným autorom väčšiny piesní na novinke a tentokrát i hudobným producentom.

Lahůdky i ďalšie songy, ktorých sa z pôvodných 20 vošlo na album nakoniec 12, kapela cibrila v posledných rokoch na skúškach i na koncertoch. Niektoré z noviniek vďaka tomu už môžu pozorní fanúšikovia poznať. Prvú oficiálnu ochutnávku z albumu Bazilišek – song Temný král, ktorý je dielom gitaristu Billov Romana Procházku, poznajú tiež diváci vďaka rozprávke Princezná zakliata v čase 2.

Spomínaná obohranosť piesní v skúšobni i na koncertoch je podľa Vaška Bláhu pre nový album pomerne signifikantná a v určitom zmysle slova ide o návrat ku koreňom: Strávili sme veľa času skúšaním a vymýšľaním aranžmánov nových pesničiek. Tak sme to robievali na začiatku. Chceli sme, aby album bol skôr obohraný v skúšobni, než vyprodukovaný v štúdiu. Sú to dva svety, oba super, ale teraz bola naša predstava takáto. Chceli sme, aby to znelo viac ako, keď hráme naživo. Veľa zborov, viac hurá systém, než vypiplaná štúdiovka. Vtipne to okomentoval náš basák Jurda, keď povedal, že je to najdrahší živák na svete.

Ako osemčlenná kapela sme vlastne taký bláznivý bazilišok. Rôzne názory, nálady, pohľady na svet, emócie, egá. Je to pel-mel, glosujú Billovia názov albumu a dodávajú: Už síce nie sme mladí chlapci, ale cieľ je stále rovnaký – dobre sa pobaviť, potešiť ľudí a užiť si každú akciu naplno, hovoria na margo osláv svojho jubilea.

Tieto slová Bill hodlá dokázať na nadchádzajúcom turné 25, na ktoré sa práve intenzívne pripravuje. Na 25 starostlivo vybraných miestach pod holým nebom zaznie vždy minimálne 25 skladieb plus prídavky, pričom Bazilišek bude zastúpený hneď šesťkrát. Chýbať ale samozrejme nebudú ani všetky obľúbené hity, ktoré majú ľudia radi! Chceme, aby to bola jazda. Denne skúšame, snažíme sa schudnúť a zoceliť hlasivky i pečeň. Ako vždy je to pre nás veľká radosť. Ale tiež veľká výzva a zodpovednosť. Nálada na palube je skvelá, veľmi sa tešíme, pozýva kapela na svoje narodeninové oslavy, ktoré si predĺži až do budúceho roka, konkrétne do 19. januára 2024, kedy všetko vyvrcholí špeciálnym koncertom v pražskej O2 aréne.