Ach, matky!

Takže to ešte vieme, hurá! Teda nie my, pretože u nás sa nikdy moc netočili komédie, ale naši českí bratia s tým majú nemalé skúsenosti. A hoci sú ich filmové aktivity týmto smerom oveľa intenzívnejšie, nie vždy je to to pravé orechové, ale občas sa naozaj zadarí. Aktuálna novinka Matky je toho jasným dôkazom.

Sára, Eliška, Hedvika a Zuzana sú štyri kamarátky, tridsiatničky, ktoré momentálne spája najmä jedno slovo – materstvo. Sára je úspešná influencerka, ktorá plánuje svoj blog o partnerských vzťahoch plynule previesť na blog o tom, ako byť najlepšou mamou. Život berie so zdravým nadhľadom a iróniou. Keď ju však manžel Jirko privedie z pôrodnice rovno do rozostavaného domu, jej život nadobudne až príliš dobrodružné rozmery. Ďalej sa snaží plniť Instagram cool fotkami perfektnej matky, ale všadeprítomný prach a nevyspatie jej dávajú poriadne zabrať. Hedvika žije ako v zlatej klietke, jej manžel vorkoholik doma veľa času netrávi, a tak niet divu, že ju očarí mladý pouličný spevák David. Zuzana je po rozchode s Kamilom bez peňazí – prepracovaná a uštvaná matka dvoch malých čertov. Zato Eliška má skvelého chlapa a… úplne neznesiteľnú matku, je tehotná a stále vracia. Ale hlavne majú jedna druhú…

Mňa to v prevažne ženami, či staršími dvojicami obsadenom kine bavilo. A podľa intenzity smiechu tých, ktoré si prvo i druho i ďalšie rodenie odskúšali na vlastnej, teda ehm, na vlastnom tele, som mal pocit, že sa režisér Vojtěch Moravec a scenáristka Vanda Zaplatílková v spolupráci s herečkou Sandrou Novákovou, absolútne presne trafili do gusta cieľovej skupiny.

Ono totiž niekedy naozaj stačí, že je scenár vzdušný, že dáva zmysel a v podstate, že na štyroch samostatných príbehoch mladých matiek zachytí starosti i radosti tých ostatných. Nemusí to byť nominant na ceny zo svetových festivalov, i keď na rovinu, Zuzane Mauréry by som za úlohy ďalšej protivnej svine vo filme zo srdca a úprimne želal aspoň nomináciu na Českého leva vo vedľajšej úlohe, pretože toto jej sedí dokonale a ona sama sa v týchto úlohách priam vyžíva. Následne si divák užíva s ňou.

Načrime však hlbšie do hereckého obsadenia tejto príjemnej letnej komédie, ktorej, hoci vo veľmi neúmernom pomere, avšak o to výraznejšie kraľujú slovenské herečky. Zuzanu Mauréry už som spomenul, druhou je Gabriela Marcinková v trochu uletenej úlohe, ktorá sa viac približuje bláznivej sestričke doktora Martina v rovnomennej sérii Českej televízie, než všetkým tým vážnym úlohám, ktorým sa síce nemusí brániť, lež, ako som sa presvedčil pri sledovaní Matiek, komická poloha jej sedí oveľa, oveľa viac.

Napriek tomu, že autorstvo patrí pomerne neznámym tvorcom, do filmu sa im podarilo dostať prvotriedne herecké obsadenie. Či už legendárny Viktor Preiss v malej, vedľajšej, no vďaka jeho charizme výraznej úlohe, či nenápadná, ale výborná Alena Mihulová, alebo zostava Hana Vagnerová, Petra Hřebíčková, či Anna Polívková, alebo samotná spoluautorka scenára Sandra Nováková, ktorá najvýraznejšie zažiarila v úlohe doktorky v sérii Modrý kód a jej pokračovaní Sestričky na TV Prima, kde dokázala päť rokov uhrať hádam najcharakteristickejšiu postavu celého seriálu a výborne sa jej to darí i vo filme, pričom priznávam, že na veľkom plátne som sa jej výkonu trochu obával. Zbytočne!

O svoje polovičky sa vo filme starajú takí džentlmeni ako Jiří Langmajer, Jakub Prachař, Štěpán Benoni, Vladimír Polívka, Václav Neužil, ktorý si vo filme viac menej iba štekne, teda vlastne vrzne, ale neprehliadnete ho. A pár ďalších. Matky sú totiž v prvom rade o ženách, v ktorých životoch nie nepodstatnú úlohu však hrajú muži, avšak ich prioritou sú deti. Niektoré ich majú dlhšie, iné zas viac, iné rodia po prvý raz a ďalšie sa na to iba pripravujú. A to všetko so sebou prináša extrémne veľa emócií.

Začína leto a Matky by ste určite mali zaradiť do jeho itineráru. Film čakal temer trištvrte roka na svoju premiéru a dovolím si tvrdiť, že jeho uvedenie v lete je pre neho absolútnou výhodou, pretože ak si po horúcom dni bude chcieť oddýchnuť a zrelaxovať v amfiteátri, vychladenom kine, či v autokine, Matky sú parádnym relaxom, ktorý by ste toto leto nemali vynechať.

Pavol Božík
70%

Réžia: Vojtěch Moravec
Hrajú: Hana Vagnerová, Petra Hřebíčková, Sandra Nováková, Gabriela Marcinková, Jakub Prachař, Jiří Langmajer, Štěpán Benoni, Vladimír Polívka, Václav Neužil, Alena Mihulová, Ondřej Pavelka, Zuzana Mauréry, Viktor Preiss, Anna Polívková, Jan Dolanský

Premiéra: 24. jún 2021
Distribuuje: Bontonfilm
Žáner: komédia
Verzia: 2D
Čas projekcie: 95 minút