Do českého súboja o účasť na Eurovízii sa prebojovala aj držiteľka Oscara

Zatiaľ, čo sa Slovensko pri vyslovení názvu najväčšieho nešportového podujatia na svete tvári ako mŕtvy chrobák, v Čechách sa o účasť na Eurovízii bijú desiatky záujemcov. Do užšieho výberu sa dostala i držiteľka Oscara Markéta Irglová.

U našich českých bratov nie je súťaž symbolom pohŕdania, ale medzi umelcami je o ňu obrovský záujem. Svedčí o tom fakt, že porota vyberala piatich finalistov spomedzi viac ako 170 prihlásených piesní. Diváci v Čechách i v zahraničí a tiež porota, vyberú českého zástupcu 30. januára o 21. hodine a i naši diváci to budú môcť sledovať na platformách iVysílání Českej televízie, alebo na Eurovision Youtube Channel.

O účasť na 67. ročníku najsledovanejšieho nešportového podujatia na svete, ktoré sa uskutoční od 9. do 13. mája v britskom Liverpoole, na konci januára zabojujú českí interpreti Maella, Rodan, Pam Rabbit, VesnaMarkéta Irglová. Tá má na svojom konte najprestížnejšie filmové ocenenie na svete. Sošku Oscara získala v roku 2008, za pieseň Falling Slowly k filmu Once.

Jej záujem o účasť v súťaži, i neodškriepiteľné úspechy českých delegácií v posledných rokoch, hovoria jasnou rečou o tom, že súťaž nie je výlučne o vzájomnom podporovaní sa krajín z jednej oblastí, ale že ide o serióznu súťaž, v ktorej môže, i bez drahého lobovania,  zabodovať ktokoľvek. Bezhraničná reklama danej krajiny v celosvetovom meradle, by pomohla i Slovensku, ktoré súťaž od účasti Maxa Jasona Maia (Miro Šmajda) v roku 2012, úspešne ignoruje.

Kukni na to! bude, ako každoročne, i tento rok pozorne sledovať kroky českej delegácie na podujatí a okrem informovania svojich čitateľov, budeme českej výprave držať palce k čo najlepšej prezentácii a umiestneniu sa!

Eurovízia sa prezentuje ako nepolitické podujatie. Tento status narušilo minuloročné vyradenie Ruska zo súťaže, následné víťazstvo Ukrajiny, ktoré mnohí označili za politické, pričom už vo finálnu noc, napriek odvážnym vyjadreniam ukrajinského prezidenta, ktorý sa búchal do hrudi, že ďalší ročník uvedie v niektorom po vojne znova vybudovanom meste, bude sa súťaž tento rok konať vo Veľkej Británii. Jej minuloročný reprezentant, Sam Ryder, skončil s piesňou Spider Man na druhom mieste a je pravdepodobné, že nebyť situácie na Ukrajine, bol by do Veľkej Británie priniesol regulárne šieste víťazstvo, prvé od roku 1997.

Pavol Božík
Zdroj foto: FB Eurovision Song Contest Czech Republic