Užiť si každú minútu

Pokiaľ si pred odchodom do kina neprečítate o čom film Duša je, môžete lavírovať medzi dvoma možnosťami. Buď to bude film o hudbe, konkrétne o žánri soul a názov je mimoriadne nešťastne preložený, alebo to bude o duši, o tých vraj 21 gramov, ktoré z nás údajne odchádzajú po smrti. Film o hudbe to síce je (okrajovo), ale o úplne inej, jazzovej, takže preklad chybný nie je. Duša je film o smrti. Animovaná rozprávka o smrti. Povedané veľmi jednoducho. Obšírnejšie a pravdivejšie je, že je to síce film o smrti, ale s úžasnou hlbokou myšlienkou.

Stredoškolský učiteľ hudobnej výchovy Joe Gardner dostane životnú šancu zahrať si s hviezdnou džezovou saxafonistkou v prestížnom jazzovom klube. Jeden chybný krok ho však prenesie z ulíc New Yorku do Veľkého Neznáma, čo je fantastické miesto, kde čerstvo narodené duše získavajú pred vstupom na Zem vlastnosti, návyky, talent ale aj svoje zlozvyky. 

Joe sa však svojho života nechce len tak vzdať a spojí svoje sily s dušou číslo 22, ktorá však vôbec nechápe, čím je práve ľudský život tak výnimočný. A ako sa Joe zúfalo snaží duši číslo 22 vysvetliť, čo je na živote také skvelé, postupne získava odpovede na otázky, ktoré si sám veľakrát kládol a nevedel na ne odpovedať.

Začnime tým, že pred hlavnou projekciou sa premieta krátky animovaný film Brloh z rovnakej dielne. V krátkom animáku si mladý zajac zaumieni vykopať svoju noru snov, aj keď vlastne nevie ako na to a tak sa stále hlbšie a hlbšie ponára do väčších a väčších problémov. Až keď narazí na dno uvedomí si, že vlastne nie je vôbec hanbou spýtať sa na radu a poprosiť o pomoc.

Zhruba po piatich minútach v kine nasleduje hlavná projekcia. Už sme si zrejme zvykli na to, že Pixar už dávno neanimuje rozprávky pre najmenších a s tými staršími si ich v pohode užijú aj ich rodičia. Dušu nepochybne! Toto je naozaj skôr rozprávka pre dospelých (podľa inštrukcií distribútora film je vhodný až pre divákov od 7 rokov). Skloňuje sa v nej slovo smrť vo všetkých pádoch. Ale vôbec nie v depresívnej forme, hoci po období, ktoré sme prežili a v ktorom sme mnohí prišli o svojich najbližších, to tak môže vyznieť.

Duša je skôr hlbokou myšlienkou o tom, že si treba vážiť každú minútu, ktorú sme dostali na rozdiel od iných. O tom, že nemáme premárniť žiadnu príležitosť, aj keď sa nám bude zdať akokoľvek nezvládnuteľná a že si jednoducho máme ísť sa svojimi cieľmi a snami, pretože možnosť druhého života je málo pravdepodobná a ak aj áno, ten predošlý si pamätať nebudeme a budeme robiť úplne rovnaké chyby. Takže treba bojovať tu a teraz. Hlavná myšlienka filmu je vyslovená doslova v jeho poslednej vete, ale pre súčasnosť je tou najdôležitejšou.

Verím, že o dokonalej animácii sa nemusíme baviť. Hudobne je film ladený do jazzového podtónu, s ktorým sa mieša čosi ako osemdesiate roky, čo je mimoriadne zvláštna kombinácia, ale faktom je, že som si to uvedomil vlastne až pri záverečných titulkoch. Film čakal na svoje uvedenie do kín niekoľko mesiacov, už sa dokonca uvažovalo, že vyjde iba na filmových nosičoch.

Bola by škoda nevidieť ho v kine, v 3D projekcii a s výborným slovenským dabingom, v ktorom si na smeč parádne prihrávajú v hlavných úlohách Marián MiezgaZuzana Vačková, v nemenej intenzívnej asistencii Judity Hansman, Soni Norisovej, či Petra Sklára.

Pavol Božík
80%

Réžia: Pete Docter
Scenár: Pete Docter, Mike Jones, Kemp Powers
V slovenskom znení: Marián Miezga, Zuzana Vačková, Peter Sklár, Judita Hansman, Soňa Norisová, Ondrej Kaprálik, Helena Gregorová, René Jankovič, Roman Ferienčík

Premiéra: 3. jún 2021
Distribuuje: Cinemart Slovensko
Žáner: animovaná rozprávka
Verzia: 2D (slovenský dabing / pôvodná verzia so slovenskými titulkami), 3D (slovenský dabing)
Čas projekcie: 106 minút (vrátane predfilmu Brloh)