V pasci severskej prírody

Severská príroda je prekrásna, ale môže byť tiež mimoriadne zradná. A to i pre tých, ktorí sa k nej správajú s úctou a rešpektom. Ani tí, ktorí v jej lone prežili celý život totiž nedokážu predvídať to, čo sa môže stať. Čo môže napokon prísť, keď sa pokúsia zblížiť dve nevlastné sestry, z ktorých jedna si napráva chyby svojho života niekde na vidieku Švédska a druhá jeho väčšinu prežila na lodi? A keď to zblíženie príde v ten najnetradičnejší čas a na najnetradičnejšom mieste? Minimálne pre našinca? A príroda je nevyspytateľná…

Niekoľko dní po Vianociach sa švédsko-nórske nevlastné sestry Ida a Tuva vydali na zimný ponor do odľahlej časti nórskeho pobrežia. Ku koncu ponoru pod vodou Tuvu privalí odlomená skala a uväzní ju. Ida okamžite vypláva nad hladinu, no zistí, že ulomené skaly pochovali ich vybavenie, telefóny a kľúče od auta. 

Sestry sú úplne odrezané od akejkoľvek šance na vonkajšiu záchranu. Ida je podrobená skúške charakteru a sily, keď kvôli záchrane svojej nevlastnej sestry musí prekonať samú seba. Kým Ida bojuje o záchranu Tuvy, zistí, že ich sesterské puto nie je také silné, ako sa zdalo. Ukáže sa tiež, že už nejde len o prežitie, ale aj o ich vzájomný vzťah.

Devízou nórskych (a v globále severských) filmov sú dokonalé prírodné exteriéry. Keď tvorcovia do nich dokážu zasadiť zaujímavý príbeh, ktorý nemusí mať nič spoločné s realitou (ale tiež môže), rysuje sa z toho zakaždým zaujímavý divácky zážitok. Samozrejme, komerčný, ale v ktorom hollywoodskom filme nejde o komerčný zážitok? Tak prečo by taký nemohol byť aj v severských filmoch? Ak si spomeniete na filmy Vlna, Zemetrasenie, či Tunel, v prvých dvoch hlavnú úlohu (či vinu) zohrala práve príroda. To však boli filmy katastrofické.

V aktuálnej nórsko-švédsko-belgickej filmovej novinke V pasci, ktorú pred víkendom do slovenských kín priniesla distribučná spoločnosť Continental Film, si tvorcovia z tohto dobre zavedeného receptu zobrali práve nádhernú nórsku prírodu, jej nástrahy a pridali veľmi silný psychologický aspekt na viac-menej všetkých stranách nefungujúcej rodiny, ktorá má odrazu potrebu sa zoceliť.

Severskí tvorcovia sú majstrami minimalizmu a emóciami nabitý psychologický príbeh dokázali vyrozprávať na ploche osemdesiatich minút, v podstate s dvoma hlavnými hrdinkami, dvoma psami a asi šiestimi postavami vo vedľajších úlohách, ktoré mali vo filme tak tri vety na osobu.

O čo menej príbehových vetví film V Pasci má, o to viac sa zaoberá podstatou. Samozrejme, z trojice, ktorá plánuje výlet (ponárať sa mala i matka dvoch sestier), na vianočný ponor nakoniec vyrazia iba dve sestry, ktoré zastihne tragédia, ktorej vyriešenie ukáže, aké mocné puto je medzi nimi.

V podstate jediná vec, ktorá mi na tomto filme prekážala boli počítačom animované veľryby, ktoré tam nemali čo robiť, ale ako rýchlo z obrazu zmizli, tak rýchlo na ne divák zabudne. Všetko ostatné je veľký filmový zážitok, ktorý tvorcovia podávajú doslova na zlatom podnose v podobe prenádherných prírodných reálií, ktoré v ten prvý sviatok vianočný pôsobia desivo, pretože taká je nórska zima. Tmavá, šedivá, zachmúrená, s padajúcom snehom a iba samotný pohľad na hladinu mora pôsobí depresívne, nieto sa ešte sa pod ňu ponárať.

Režisér a scenárista Joachim Hedén však ani zďaleka neprichádza s depresívnym filmom, ale s excelentnou drámou, pri ktorej divákovi v sále dochádza dych rovnako rýchlo ako vzduch vo fľaši pod hladinou uväznenej hrdinky. Hlavnou hrdinkou filmu je však Ida, na ktorej pleciach je záchrana nevlastnej sestry a divák vlastne sleduje jej počínanie si. V istých momentoch jej máte chuť priťať, v iných zas na ňu kričať, aby sa ponáhľala. Herecký výkon švédskej herečky Moa Gammel Ginburg je fascinujúci. Po doslovnom ataku hororovej produkcie na znovuotvorené kiná je táto realistická dráma, ktorá samozrejme nemá so skutočnosťou nič spoločné, naozajstným filmovým zážitkom.

Pavol Božík
90%

Réžia: Joachim Hedén
Scenár: Joachim Hedén
Hrajú: Moa Gammel Ginburg, Madeleine Martin, Trine Wiggen

Premiéra: 17. jún 2021
Distribuuje: Continental Film
Žáner: dráma
Verzia: 2D
Čas projekcie: 80 minút