V tejto Pustine je ľahké stratiť sa

Seriál, z ktorého mrazí. Spracovanie, z ktorého zrejme budete mať depresiu. Nič tak uveriteľné v Česku ešte nevzniklo. Pustina z produkcie HBO Europe je nakladačka, po ktorej sa veľmi ťažko zaspáva. Bez pátosu a pozlátok, jednoducho život, ktorý rozdáva facky.

Je veľmi veľa superlatívov, ktorými by sa dal pomenovať tento seriál. Produkcia HBO nebýva zlá, vzchádzajú z nej klasiky seriálového i filmového neba. Ide o diela, ktorým sa dá uveriť úplne všetko. Na Pustine je šokujúce, že sa s ňou dokáže stotožniť každý, kto žije mimo umelého šťastného sveta veľkomiest. Samozrejme, je to vyfabulovaný príbeh, ale po jeho vzhliadnutí bude každému jasné, že chýba hádam iba povestný krok k tomu, že by to pokojne mohla byť realita.

Keď sa starostka rovnomennej severočeskej dediny, Hana Sikorová ocitne na vrchole svojho boja proti veľkej ťažobnej spoločnosti ponúkajúcej obyvateľom obce vysokej odstupné výmenou za opustenie ich domovov postavených na ložiskách hnedého uhlia, zmizne jej štrnásťročná dcéra Míša. Pátranie po dcére Hanu po rokoch mierumilovného spolužitia s ostatnými privedie k pochybnostiam ohľadom celej komunity, ktorá sa pod vplyvom udalostí začína rozpadať a ukazovať svoju pravú tvár. Objasňovanie záhady príbeh rozvetvuje do niekoľkých prelínajúcich sa dejových línií, gradujúcich do nečakaných súvislostí.

A to je na tom to jedinečné. Seriál má 8 častí a neustále sa rozvíja, neustále prináša niečo nové, zamotáva diváka a nedovolí mu ani na chvíľu, aby čo i len poodhalil meno toho, kto za drámou stojí. Finále je dramatické a šokujúce. Pustinu budete sledovať so zatajeným dychom od začiatku až do konca. Je to neuveriteľne surové, nie drastické, ale skôr dramatické. Fakt, že v mnohých takýchto oblastiach sa naozaj takto ťažko žije si mnohokrát ani nepripúšťame a tu to dostávame ako na podnose. Niekedy som mal pocit, že sledujem Mestečko Twin Peaks vystavané na uhoľných baniach.

K samotnému príbehu nemám zbytočných slov. Je napísaný naozaj excelentne, všetko do seba zapadá, mimoriadne silné emócie, pri ktorých sa chce kričať zúfalstvom. Perfektná práca režisérskeho tandemu Ivan Zachariáš a Alice Nellis, pričom hlavne pri Alice musím podotknúť, ako neskutočne sledujem a obdivujem jej prácu a týmto ma iba utvrdila vo svojej genialite. Zachariáš totiž nastolil nejakú líniu i víziu a Alice dokázala naskočiť a prispôsobiť sa rýchlosti rozbehnutého vlaku priam svetovo.

A potom sú tu herecké výkony. Zuzana Stivínová v hlavnej úlohe je výborná, no nemám ju s čím porovnať, pretože si nespomínam na nič, čo by som s ňou videl. Ale iné je dôležité. V Pustine sa podarilo dostať z niektorých predstaviteľov nemožné. Eva Holubová – najvýraznejšia česká komička – v dramatickej úlohe? Áno! A zobete jej z ruky! Je to kráľovná. Jaroslav Dušek je od vzhliadnutia Pustiny pre mňa českým Anthony Hopkinsom a nielen preto, že v niektorých scénach sa na svetového herca naozaj podobá, Miroslav Vladyka vo svojej najdrsnejšej úlohe v kariére a návrat Zdeny Hadrbolcovej na obrazovky. A potom plejáda neznámych tvárí. Kto tomuto robil kasting, to bol Boh.

Pustina po úspechu na televíznych obrazovkách, festivaloch i na odovzdávaní Českých levov vychádza v distribúcii spoločnosti Magic Box na DVD a dokonca i Blu ray. K jednotlivým dielom je pripojený i dokument o tom, ako séria vznikala a pribalený je i trailer. Neváhať! Kukni na to! odporúča!

Pavol Božík
100%

Réžia: Ivan Zachariáš, Alice Nellis
Hrajú:
Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Miroslav Vladyka, Maxmilián Mráz, Ivan Krúpa, Ctirad Götz, Oldřich Vlach, Martin Sitta, Martin Kubačák, Petra Špalková, Petra Špindlerová, Zdena Hadrbolcová, Jitka Sedláčková, Kateřina Pindejová, Anita Krausová, Richard Stanke

Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2017
Formát: DVD (3 disky) / Blu ray (2 disky)
Celková dĺžka: 467 minút
Jazyková verzia: česká (5.1)
Titulky: české pre nepočujúcich, anglické