Veľkofilm Jan Žižka v kinách na jeseň

Takmer štyri roky od poslednej klapky konečne dorazí do kín film Petra Jákla Jan Žižka. Historický veľkofilm s hviezdnym svetovým obsadením predstaví hviezdy ako je Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger či Sophie Lowe.

Termín premiéry v druhý septembrový týždeň si však režisér nezvolil sám. Bol mi pridelený  Američanmi. A keďže musíme mať premiéru súčasne v Amerike i u nás, tak som to akceptoval, vysvetlil producent a režisér Petr Jákl s tým, že keby to bolo na ňom, vybral by inak. Po dlhom čakaní sa ale už nemôže premiéry dočkať. Veľmi sa teším na to, až bude film v kinách. Je to hrozný pocit, keď má človek dlhú dobu film hotový, ale nemôže ho nikomu ukazovať. Bohužiaľ kvôli pandémii je ale v podobnej situácii plno tvorcov, vysvetlil.

Film, ktorý je zatiaľ najnákladnejším filmovým počinom všetkých dôb v Čechách i na Slovensku, predstaví slávneho vojvodcu trochu inak, než by možno diváci čakali. Je to príbeh o zrode vojvodcu a myslím, že ľudia budú prekvapení z toho, ako je príbeh koncipovaný. Všetko sa odohráva v roku 1402, teda v dobe Žižkovej mladosti, ešte pred husitskými vojnami. Je v ňom všetko, čo je treba o tej dobe vedieť, aby ju človek pochopil. Tiež dostatok bojov, ale predovšetkým veľmi silný príbeh, ktorý človeka vedie filmom až do konca, zveril sa režisér.

Na konci 14. storočia sú zeme Koruny českej zmietané tyraniou a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnierov sú najatí  na ochranu následníka trónu. Jan preukáže skvelé strategické a bojové schopnosti. Následne je poverený službou pre samotného kráľa Václava IV. Zeme ale v skutočnosti ovláda Jindřich z Rožmberka, najbohatší veľmož kráľovstva. Jan dostáva delikátnu úlohu: uniesť Rožmberkovu snúbenicu Kateřinu. Tým sa však zaplieta do vysokej politiky. Od tej chvíle nemá na výber. Musí bojovať. Janove hodnoty sa otriasajú v základoch. Vášeň, vina, túžba i pomsta sa stávajú hnacou silou jeho boja za spravodlivosť a rovnoprávnosť obyčajného ľudu. V tejto dobe sa zo žoldniera stáva legenda. Rodí sa vojvodca, ktorý bude bojovať za všetko, v čo verí.

Historický film Petra Jákla hovorí o počiatkoch husitského vojvodcu Jana Žižku na pozadí búrlivých udalostí roku 1402. Do slovenských kín ho 8. septembra 2022 uvedie distribučná spoločnosť Magic Box Slovakia.