Nový film Georgea Millera s ováciami

Pred pár dňami uviedol fenomenálny režisér George Miller na festivale v Cannes svoj nový film s názvom Tritisíc rokov túžby. Autor kultových filmov Mad Max či Čarodejnice z Eastwicku si tentokrát pre divákov pripravil svojskú variáciu na Rozprávky tisíc a jednej noci v hlavných úlohách s Tildou SwintonovouIdrisom Elbom. Podľa časopisu Variety po skončení filmu v ikonickom Palais des Festivals et des Congrès v Cannes celá sála stála a šesť minút nepretržite tlieskala.

Najnovší film Georgea Millera bol dlho obostretý rúškom tajomstva a v procese vzniku sa k nemu nechcel vyjadrovať ani samotný režisér. Vždy som mal pocit, že ak o tomto druhu filmov hovoríte skôr, ako sú skutočne dokončené, prinesie to smolu, priznal sa vtedy George Miller. Až pri príležitosti premiéry na jednom z najprestížnejších svetových festivalov tvorcovia zverejnili dlhoočakávaný trailer a plagát k filmu Tritisíc rokov túžby. Prvé zábery naznačujú, že George Miller svoje najnovšie dielo natočil v podobnom divokom a excentrickým štýle, aký ho preslávil v predchádzajúcom filme Mad Max: Zbesilá cesta z roku 2015. Ten získal desať nominácií na Oscara, pričom šesť z nich premenila na najprestížnejšiu filmovú cenu, udeľovanú americkou Akadémiou filmových umení a vied.

Film Tritisíc rokov túžby v sebe kombinuje fantasy s prostredím orientu. Idris Elba v ňom ako čarovný džin z fľaše rozpráva Tilde Swintonovej príbehy túžby naprieč históriou.

Osamelá intelektuálka, doktorka Alithea Binnie (Tilda Swinton), má striktne racionálny prístup k životu. Na jednej zo svojich ciest po svete však zažije niečo, čo kompletne prevráti jej svet hore nohami. Na trhu v Istanbule si kúpi starožitný suvenír, z ktorého ako v rozprávke nechcene vypustí džina (Idris Elba). Ten jej ponúkne splniť tri želania výmenou za svoju slobodu. Neodolateľná ponuka má však háčik. Doktorka sa vyzná v mytológii a veľmi dobre vie, že s džinom sa neradno zahrávať bez následkov, keďže takto splnené priania sa väčšinou napokon obrátia proti tomu, kto si ich želal. Džin sa obhajuje tým, že jej začne rozprávať fantastické príbehy zo svojej minulosti a z histórie ľudí. Napokon sa Alithea predsa len nechá zlákať a vysloví želanie, ktoré obidvoch prekvapí…

Tritisíc rokov túžby je naozaj jedinečný, originálny film. Má v sebe prvky akcie, dobrodružstva, historického eposu, ale vo svojej najhlbšej podstate je to film o tom, čo je skutočné a čo je fantázia. A, predovšetkým, je to film o láske: o tajomstve lásky, uviedol producent Doug Mitchell, ktorý s Georgeom Millerom spolupracoval aj na filme Mad Max: Zbesilá cesta a zároveň na predchádzajúcich projektoch Happy Feet či Prasiatko Babe.