Exkluzívny koncert Z Očovej do sveta

Ján Berky Mrenica bol slovenský huslista, virtuóz, primáš a skladateľ. Je otcom Jána Berkyho Mrenicu ml. a zároveň držiteľom mnohých ocenení. Narodil sa 11. mája 1939 v Očovej a zomrel 12. októbra 2008. Získal zlatý nosič za predaj albumu Primášov sen za predaj viac ako 5000 kusov.

Od roku 1958 pôsobil 32 rokov ako koncertný majster v SĽUK-u. Slovenskú ľudovú pieseň prezentoval počas tvorivého obdobia vo viac ako 50 krajinách celého sveta. So SĽUK-om zažil veľa radostných okamihov. V roku 1975 bol SĽUK pod jeho vedením v Indii, kde sa mu splnil sen – hral na vysnívaných stradivarkach, ktoré mal zapožičané od primariusa anglického kráľovského kvarteta. V Amerike sa tešil zase z dueta s legendárnym trubkárom Luisom Armstrongom v džezovom klube na Broadway. V roku 1991 založil a viedol orchester Diabolské husle, zároveň bol aj hlavným tvorcom folklórnej časti repertoáru tohto telesa. V roku 1997 prevzal vedenie orchestra syn Ján. Jeho majstrovstvo je zaznamenané na sedemnástich albumoch.

Orchester Diabolské husle tvorí osem hudobníkov, ktorí sú absolventmi hudobných akadémií. Od roku 1997 umelecké vedenie telesa prevzal Ján Berky Mrenica ml., ktorý pokračuje v umeleckých úspechoch svojho otca.

V roku 2000 prevzali od slovenskej hudobnej akadémie 3x cenu slovenskej Grammy: Interpret roka, Album roku, Najlepší orchester. Diabolské husle už niekoľko desaťročí znamenajú to najlepšie v oblasti ľudovej kultúry a folklórnej interpretácie na Slovensku. Vďaka unikátnym hudobným, ale i dramaturgicky neobyčajným prvkom sú vystúpenia vždy veľkým prekvapením pre široké spektrum publika i kritikov.

V roku 2009, keď začal orchester opäť pôsobiť, vznikli dva zaujímavé projekty: Hviezdy folklóru v spolupráci s tanečným súborom Čarovné ostrohy a program Dáma v čiernom – Svetová cigánska pieseň v spolupráci so speváčkou Jankou Orlickou.

V podobe Veľké Diabolské husle sa začala aj spolupráca s českou slávicou Luciou Bílou. Repertoár telesa má široký záber od klasickej hudby až po folklór – slovenský, rómsky, ruský, balkánsky, pop, jazz.

Koncert Z Očovej do sveta, na počesť Jána Berkyho Mrenicu, k jeho nedožitým 80-tym  narodeninám sa uskutoční už 14. mája 2019 v AXA aréna NTC Bratislava o 19. hodine.

Účinkujúci:
Exkluzívny hosť: Lucie Bílá
Diabolské husle
Zlaté husle
Barbora Botošová
Pavel Šporcl (ČR)
Jana Bernáthová (soprán), Martin Babjak (barytón), Ján Babjak (tenor)
Jana Orlická
Gypsy Jazz SK / Ján Berky Mrenica ml. (husle), Michal Bugala (gitara), Marco Pillo (gitara, spev), Zsolty Varady (gitara)
Fragile
Marián Čekovský
Peter Lipa
Eugen Botoš Finally