Veľkolepý Jan Žižka čoskoro v kine

Dlho očakávaný film Petra Jákla, historická dráma Jan Žižka, príde do kín začiatkom septembra. Film z obdobia začiatku 15. storočia predstavil trailer. Režisér sa vyznáva, že očakávaný film je hlavne o Žižkovom osobnom príbehu.

Vybral som si rok 1402, pretože politická situácia bola vtedy veľmi podobná tej súčasnej. Politici sa hádali, chceli pre seba uchmatnúť čo najviac moci a peňazí. V tom čase začal Jan Hus kázať v Betlehemskej kaplnke a odohrali sa udalosti, ktoré nakoniec viedli k jeho upáleniu, hovorí režisér.

Čo by sa malo a nemalo zobrazovať v upútavke, je vždy veľkou otázkou. Vo všeobecnosti dávam prednosť tomu, aby som sa z traileru nedozvedel príliš veľa, pretože potom je vo filme všetko inak. V súčasnosti však trailery zvyčajne ukazujú veľkú časť príbehu. Okrem toho treba diváka nalákať na to najatraktívnejšie vo filme, pretože konkurencia je obrovská a diváci si dnes starostlivo vyberajú, za čo zaplatia, opísal postup vzniku prvého traileru k filmu Petr Jákl. Pri traileri je dôležité vedieť, na akého diváka sa zameriavate. Inak je to v Amerike a inak je to u nás. Ale máme len jeden trailer, a je takou kombináciou, ktorá, dúfam, bude fungovať pre všetkých, dodal.

Od 8. septembra sa tak diváci môžu tešiť na príbeh, ktorého život sa začal pred dvanástimi rokmi. Prvá klapka Jana Žižku padla 17. septembra 2018 a posledná po 56 dňoch natáčania 8. decembra 2018. Na pľaci sa vystriedali mená ako Ben Foster, Michael Caine, Matthew Goode, Til Schweiger, Vinzenz Kiefer, Werner Daehn, William Moseley, Sophie Lowe a českí herci Karel Roden, Ondřej Vetchý, Marek Vašut, Jan Budař a Ben Christovao.

Film Jan Žižka sa bude premietať aj v zahraničí, preto boli vytvorené dve jazykové verzie filmu aj trailerov. K dispozícii budú v pôvodnom znení s titulkami ale aj s českým dabingom. Rozpráva príbeh o zrode najslávnejšieho vojvodcu českých krajín a jedného zo siedmich nikdy neporazených bojovníkov v histórii. Do slovenských kín 8. septembra 2022 a uvedie ho distribučná spoločnosť Magic Box Slovakia.