Vianoce 2017 (#6): Sneží, to Perinbaba trasie perinou

Osud vianočných filmov býva spečatený údelom, pre ktorý sú nakrúcané. Na Vianoce majú premiéru v kinách, o pol roka vyjdú na DVD a Blu ray, takže v strede horúceho leta si ich nikto nevšime a siaha sa po nich väčšinou opäť v čase Vianoc. Potom sú vianočné filmové klasiky, bez ktorých si nevieme Vianoce už ani predstaviť. Filmy z tej prvej kategórie by chceli medzi ne patriť, ale málokedy sa im to podarí. No a ešte vianočné hudobné albumy. Kto ho nemá, akoby ani nebol spevák. Okrem klasických vianočných kompilácií si každý rok do svojej diskografie vianočný album zaradí nejaký ten interpret. Každý pondelok, až do Vianoc si predstavíme jeden vianočný titul, ktorý stojí za pozornosť…

Bez Alžbetky, Jakubka, Dory, ale najmä bez Zubatej a Perinbaby si Vianoce už ani nedokážeme predstaviť. Jakubiskov kult Perinbaba sa tento rok dožíva neuveriteľných 32-rokov a niet Vianoc, kedy by sa oň nebili všetky vysielajúce televízie. Pre tých, ktorí sa neradi prispôsobujú vysielacím časom pripravil Slovenský filmový ústav naozaj skvostný darček. Jakubiskovu Perinbabu vydal digitálne remastrovanú na Blu ray.

Rozprávka o dobrej a múdrej starenke, ktorá kúzlami vyrábala sneh, a o odvážnom Jakubovi, ktorý sa ani smrti nebál, to je Perinbaba, ktorá napriek dobe svojho vzniku ešte i dnes nadchýňa trikmi a kaskadérskymi kúskami a tiež scenériami, v ktorých bola nakrúcaná.

Na budúci rok 80-ročný, častokrát, žiaľ, nedocenený, či nepochopený Juraj Jakubisko (kombinácia úspechu a geniality – ách, také čosi! – to sa predsa u nás neneodpúšťa 🙂 ), je fenomenálny režisér a kult, ktorý sa Perinbabou zrodil, je toho jasným dôkazom. Príbeh o láske, ktorá prekoná všetko zlé je aktuálny dodnes. A nesmrteľný. A nielen preto, že si v ňom zahrala legendárna Giulietta Masina, ktorej doslova svetovými výkonmi asistovali Soňa Valentová, Pavol Mikulík, či vo svojej životnej role Petra Vančíková.

Jakubiskovi sa podarilo nakrútiť nadčasový príbeh a natočil ho tak, že mu poľahky uverí ktorákoľvek generácia. A je úplne jedno, kam pokročila za tie roky filmárska technika, Perinbaba jednoducho neomrzí. Nádherný príbeh je umocnený famóznou hudbou Petra Hapku.

Ak si niektorý slovenský film zaslúžil vydanie na Blu ray, tak nepochybne to musela byť Perinbaba. Klasika klasík prešla pred vydaním na Blu ray digitálnym remasteringom obrazu i zvuku. Zvuk je naozaj výborný, hoci iba vo formáte 2.0. Prekvapením je česká zvuková stopa. Pre mnohých zrejme nie, ale mňa to prekvapilo, netušil som, že existuje. Tri dekády som však každé Vianoce sledoval film s tou slovenskou, tak je pochopiteľné, že ma nadchla viac.

Na obraze badať digitálnu očistu tiež, aj keď nie je tak čistý, ako napríklad v prípade Fontány pre Zuzanu, ktorú Slovenský filmový ústav vydal zhruba v rovnakom čase. Ono je to ale i o technike nakrúcania, ten film nebol čistý ani v čase premiéry a to zrno je istou formou rozprávkovosti.

Disk samotný žiadne bonusy neprináša, avšak v balení nájdete sympaticky spracovaný booklet, v ktorom sú okrem filmových fotografií i informácií o hercoch a tvorcoch, tak v slovenskom, ako i anglickom jazyku. O prípadnom exporte za hranice svedčí i anglické menu a tiež anglické titulky vo filme.

Juraj Jakubisko s ťažkosťami ekonomického rázu práve nakrúca pokračovanie Perinbaby. Niet pochýb o tom, že ide o jednoznačne najočakávanejší porevolučný film. Kým sa výsledku dočkáme, užite si vianočnú klasiku na Blu ray.

Pavol Božík
100%

Réžia: Juraj Jakubisko
Hrajú: Giulietta Masina, Tobias Hoest, Petra Vančíková, Soňa Valentová, Pavol Mikulík

Žáner: Rozprávka
Rok výroby: 1985
Distribúcia: Slovenský filmový ústav
Rok vydania: 2017
Formát: Blu ray
Celková dĺžka: 90 minút
Jazyková verzia: slovenská, česká (2.0)
Titulky: slovenské, slovenské pre nepočujúcich, anglické