Vo Vatikáne častokrát stratíš vieru skôr, ako ju nájdeš

To bola tá povestná veta, ktorou si ma ten pán získal. Aj keď priznávam, že svojimi činmi a názormi mi je Pápež František naozaj blízky, hoci nie som veriaci. Má zdravé názory a mám u neho pocit, že to myslí úprimne. V mnohom mi pripomína Jána Pawla II.. A rovnaké pocity som mal pri sledovaní aktuálnej filmovej novinky Pápež František: Modlite sa za mňa.

Životopisný príbeh aktuálneho Pápeža našťastie netlačí na diváka, aby zmenil vieru, či začal veriť. To je veľké plus. Nie je to ani film o tom, aké sú kresťanstvo a cirkev úžasné. Je to príbeh človeka, ktorý jednoducho veril a verí, že svet by mohol byť krajší. Podľa toho žil a tak sa správal. Aj keď, ako sám hovorí, v žiadnom prípade nie je tým najsvätejším mužom na svete. A pár čiernych šmúh v jeho kristookom životopise je poodhalených aj v samotnom filme.

Osobne ma prekvapila informácia, že už v roku 2005 pri zvolení Ratzingera (Benedikt XVI.) ostal Jorge Bergoglio tesne pred bránami vatikánskych brán (s druhým najväčším počtom hlasov). Keďže výsledky volieb sú tajné, je táto informácia, hoci len v podobe dohadov veľmi zaujímavá. Ako i tá, že Ratzingerovo zvolenie i jeho následné odstúpenie bolo vopred dohodnuté a aj preto bola jeho voľba neobyčajne rýchla (škoda, že sa vatikánskej politike film venuje iba okrajovo, ale vďaka i za to, však je jasné, že toto je o niečom celkom inom). Bergoglio netúžil stať sa Pápežom, radšej sa chcel venovať chudobným v argentínskom Buenos Aires. S výsledkom v roku 2005 bol spokojný. Keď sa pred štyrmi rokmi stal 266. rímskym Pápežom, ostal prekvapený.

Film Pápež František: Modlite sa za mňa veľmi nenásilnou formou poukazuje na Jorgeho činy. Nikdy nikoho neprehováral, každého však ochotne vypočul a snažil sa situáciu prirovnať k životu Boha. Neoddeliteľnou súčasťou príbehu je novinárka, ktorá sa v roku 2005 dostala k písaniu článku o voľbe Pápeža, s Otcom Jorgem sa náhodou stretla vo vlaku a ďalších osem rokov bola jej kariéra nejakým spôsobom poprepletaná práve s ním. Nakoľko je táto postava skutočná, alebo nakoľko je to iba sprievodca príbehom, netuším, ale spracované to bolo veľmi milo, aj s milým finále.

Kladiem si však otázku, na ktorú si nedokážem odpovedať, hoci som presvedčený, že Otec Jorge by na to našiel rozumnú a ešte aj vtipnú odpoveď, pretože ten chlapík je dokonca aj vtipný. Nie som totiž celkom presvedčený, či už nastal ten správny čas na nakrútenie filmu o súčasnom Pápežovi. Nie je ešte priskoro? Na konci je však veľmi príjemné zistiť, že to nijakým spôsobom neprekáža, a či takýto film vznikol teraz, alebo by vznikol až po jeho smrti, je vlastne jedno. Fakt, že 105 minútový životopisný príbeh je aspoň čiastočne doplnený o reálne zábery, či už z vatikánskeho námestia pri voľbe Pápeža, či zábermi z ohlásenia Ratzingera na Pápežský Stolec, alebo v závere i zábermi samotného Františka z jeho ciest po svete, je ďalším plusom.

Argentínsky herec Darío Grandinetti je v úlohe Františka doslova grandiózny a divák mu uverí absolútne všetko. Jediný problém som mal iba s časovými slučkami, pretože nenám rád, keď sa v životopisnom príbehu často skáče z roka do roka, späť a zas vpred a tak podobne. Ale, hoci to v tomto filme bolo, bolo to robené veľmi citlivo a divák sa v príbehu určite nebude strácať. Film Pápež František: Modlite sa za mňa je jednoznačne pre veriaceho i neveriaceho diváka veľmi príjemným spektaklom a je mi celkom jasné, že od budúcej Veľkej noci bude zrejme každoročne dominovať i televíznemu vysielaniu.

Pavol Božík
70%

Réžia: Beda Docampo Feijóo
Scenár: César Gómez Copello, Beda Docampo Feijóo, Elisabetta Pique
Hrajú: Darío Grandinetti, Silvia Abascal, Anabella Agostini

Distribuuje: Continental Film
Žáner: Životopisná dráma
Produkcia: Argentína, Španielsko, Taliansko
Celková dĺžka: 105. minút
Verzia: slovenské titulky
Premiéra: 27. apríl 2017