Voľbou Jedného sveta je online festival

Už 21. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet 2020 sa uskutoční 5. až 11. novembra a prebehne online. Hlavnou témou festivalu je tento rok voľba. Pre Jeden svet bude tento ročník vzrušujúcim experimentom a test ohňom, prezrádza umelecká riaditeľka Diana Fabiánová.

Filmy aj diskusie budú môcť online sledovať diváci na celom Slovensku. Ale nielen to. Mobilný štáb Jedného sveta sa vyberie do regiónov a bude divákom prinášať obsah v spolupráci s regionálnymi partnermi. Už niekoľko rokov organizujú Jeden svet v regiónoch, a teraz sa prvýkrát zapoja aj do programu bratislavského festivalu. Premiéru filmu To ta Monarchia slovenskej dokumentaristky Vladislavy Sárkány tak bude napríklad sprevádzať diskusia streamovaná priamo z obce Spišský Hrhov, kde sa príbeh filmu odohráva.

Diskutovať bude o čom, možno viac ako kedykoľvek predtým, zhodnotila sprievodný program Eva Križková. O filme Orchester z krajiny ticha bude diskutovať jeho režisérka Lucia Kašová priamo s členkami prvého afganského orchestra Zohra a s Mozdah Jamalzadah, známou afganskou speváčkou, televíznou moderátorkou a aktivistkou žijúcou v Kanade. Súčasťou diskusie bude aj online koncert Zohry.

Pár dní po amerických prezidentských voľbách Jeden svet svojim divákom prinesie debatu s bulharským politológom a spisovateľom Ivanom Krastevom. Tá vznikne v spolupráci s Denníkom N. Ibaecelý týždeň po prezidentských voľbách v Amerike uvidia diváci Jedného sveta aj film Unfit. Blízki spolupracovníci Donalda Trumpa a odborníci z oblasti psychológie a psychiatrie v ňom postupne odhaľujú šokujúcu paralelu medzi osobnostnými črtami amerického prezidenta s hádam najdesivejšou postavou modernej histórie.

Filmový výber nepodstúpil žiadne kompromisy. V programe Jedného sveta nájdete aj tento rok slovenské a české premiéry, ako aj dokumentárne novinky z celého sveta. Slovenskí diváci uvidia v európskej premiére aj film svetoznámeho čínskeho filmára Ai Weiweia. Jeho novinka Coronation nás zavedie do uzavretého Wu-chanu, na miesto, kde to všetko začalo.

Celé dni sa nedá sedieť za počítačmi, a preto má Jeden svet pre svojich divákov pripravený aj špeciálny program na čerstvom vzduchu. Tešiť sa môžu na mykologickú prechádzku bratislavskými lesmi, workshopy udržateľného rybárčenia či parkúru v uliciach Bratislavy. Organizátori si pre divákov pripravili aj kurz efektívneho rodičovstva, alebo prechádzku za obeťami fašizmu zavŕšenú osadením nového pamätného kameňa Stoplersteinu.

Filmy bude možné sledovať na internete a diskusie na sociálnych sieťach Jedného sveta, či cez internetovú televíziu. Kto si to však nerád komplikuje, môže iba navštíviť internetovú stránku festivalu, kde zažije celý festival na jednom mieste. Každý festivalový deň sprístupní festival divákom 6 filmov, ktoré budú môcť sledovať počas 24 hodín. Cena jedného filmu je 2,50€. Tí, ktorí sa chystajú stráviť s Jedným svetom celý týždeň, si môžu zakúpiť permanentku na 10 filmov, prípadne na celý online festival. Diskusie k filmom budú voľne dostupné zdarma.