Všetci sme si rovní, no niektorí predsa len rovnejší

Ukážka precíznej investigatívnej novinárskej práce na pozadí šokujúceho prípadu zneužívania maloletých najvyššími cirkevnými hodnostármi. Spotlight, film nakrútený podľa skutočných udalostí, s Oscarom za najlepší film a trpkou príchuťou z toho, že všetci sme si rovní, no niektorí predsa len rovnejší.

Kauza, ktorá ožila už v sedemdesiatych rokoch, no veľmi precízne bola zametená pod koberce dotknutého svätostánku. Tridsať rokov si ju nikto nevšímal. Tri dekády sa postihnutí báli hovoriť. Nečudo, keď videli, že aj ten jeden odhalený prípad sa stratil nikto nevie kam a tridsať rokov sa všetci tvárili, akoby neexistoval.

Do redakcie The Boston Globe prichádza nový šéfredaktor (Liev Schreiber) a dáva zelenú na znovuotvorenie prípadu. Okrem ľudského hľadiska v ňom samozrejme vidí aj zvýšený záujem o periodikum, ktorý zo strany čitateľov výrazne upadá. Netuší, čo tým spolu s oddelením investigatívnych novinárov svojej redakcie spustí.

Lavínu, ktorá postupne prerastá nielen samotný Boston, ale i samotné Spojené štáty americké a má dosah na celý svet. Hoď kameňom, kto si bez viny. Moc rán by v tomto prípade zrejme nepadlo. Len na okolí sa odrazu našla takmer cirkevníkov, ktorá obťažovala maloletých a nikto s tým nič neurobil. Pretože všetci tí svätí sú ako jedna veľká chobotnica, ktorá sa v zvrhlostiach podporovala a žehlila ich po sebe.

Spotlight nie je ani tak o znásilňovaní maloletých, je skôr o práci novinárov, ktorí napriek vyhrážkam a polenám, ktoré sa im sypú pod nohy zo všetkých strán, dokážu niekoľko mesiacov intenzívne pracovať na príbehu, ktorý v konečnom dôsledku vyrazí dych. Ale samozrejme, aj ten príbeh musí byť zaujímavý a šokujúci.

Áno, obťažovanie detí vo farnostiach je témou, o ktorej sa šepká po celom svete. Vie sa o nej na najvyšších svätých postoch a až na pár prípadov sa o tom akože nevie, presnejšie, nechce sa vedieť. Obete sa hanbia rozprávať a ostávajú poznačené na celý život a tí, ktorí to robia sa čoskoro bez hanby vrhnú na ďalšiu. Ó, môj Bože.

A fakt, že to nie je iba problém Ameriky dokazujú záverečné titulky, kde je zoznam farárov, ktorých sa kauza Spotlight v konečnom dôsledku dotkla, ktorých odhalila. Zoznam na tri veľké obrazovky, zoznam svätých z celého sveta. Doslova!

Spotlight nie je akčný film a v podstate dve hodiny iba prebieha. Ide predsa o hľadanie dôkazov. Nikto nikoho nevraždí, iba niektorí jedinci to nezvládnu a rozhodnú sa s osudom zatočiť po svojom. Bravúrne. Skvelé herecké výkony. Mark Ruffalo v úlohe novinára exceluje. Jeho mimika odpozeraná od reálneho hrdinu je neskutočná. Divák až chvíľu zvažuje, či je to on.

Spotlight je ohromujúci filmový zážitok, zvlášť popri všetkých tých nesmrteľných komiksových hrdinoch, či nespočetného množstva šedej, ktoré dominujú našim kinám a následne predajniam s DVD a Blu ray. Mrazivý príbeh, po ktorého skončení si divák uvedomí zimomriavky po tele, zdvihnuté obočie a rozum, ktorý nad tým všetkým ostal stáť.

Vyšlo na DVD i Blu ray, bez českého dabingu, iba s českými titulkami. Dva krátke bonusy na Blu ray nemajú ani české titulky. Obraz i zvuk excelentné.

Pavol Božík
90%

Réžia: Tom McCarthy
Hrajú: Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, Liev Schreiber, John Slattery, Stanley Tucci

Vydavateľstvo: Bontonfilm
Rok vydania: 2016
Formát: Blu ray
Celková dĺžka: 129 minút
Jazykové verzie: anglická, portugalská (5.1 DTS-HD MA), maďarská, poľská (poľský lektor), turecká (5.1 Dolby Digital)
Titulky: anglické, arabské, bulharské, české, grécke, hebrejské, maďarské, islandské, poľské, portugalské, rumunské, slovenské, španielské, turecké, švédske, nórske, dánske, fínske
Bonusy: dva krátke dokumenty z nakrúcania, ukážky z ďalších filmov filmovej spoločnosti