Vysoká politická hra

Operácia Entebbe

Keď v máji tohto roka vyhrala pesničkovú súťaž Eurosong izraelská speváčka, zdvihla sa vlna protestných názorov, ktoré sa v podstate výlučne zhodovali v tom, že ide o politické víťazstvo. Vznik Izraela v roku 1948 je dodnes zdrojom protichodných názorov, i dôvodom (nielen politických) bojov. Tie boli častokrát dôvodom udalostí novodobých dejín, ktoré zasiahli do osudov mnohých ľudí. Filmoví tvorcovia sa k mnohým z nich častokrát vracajú.

Najnovší príspevok do filmového spektra má názov Operácia Entebbepopisuje udalosti, ktoré sa udiali v júni roku 1976, kedy sa cestujúci linky spoločnosti Air France nechcene stali hracími figúrkami vyostrenej politickej hry.

Politický thriller inšpirovaný skutočnými udalosťami z roku 1976, kedy bolo unesené lietadlo spoločnosti Air France na linke Tel Aviv – Paríž. Počas medzipristátia v Aténach pristúpili do lietadla dvaja nemeckí radikáli Brigitte Kuhlman (Rosamund Pike) a Wilfred Bose (Daniel Brühl) a dvaja členovia ľudového frontu pre oslobodenie Palestíny. 

Po štarte prinútili pilotov odkloniť let najskôr do Bengázi v Líbyi, kde načerpali palivo a neskôr pristáť v Entebbe v Ugande. Po pristáti požadovali výkupné 5 miliónov dolárov a prepustenie 53 odsúdených palestínskych teroristov v Izraeli. Ak by neboli ich podmienky splnené, začali by zabíjať rukojemníkov. Izraelská vláda odmietla vyjednávať. Špeciálne armádne komando začalo pripravovať operáciu na záchranu rukojemníkov nazvanú aj ako operácia Blesk.

Nakoľko sa cení ľudský život? O koľko má väčšiu hodnotu než politické prehlásenie, že Izrael s teroristami nevyjednáva? V júni roku 1976 sa o tom nechcene presvedčilo 248 pasažierov i 12 členov posádky leteckej spoločnosti Air France, ktorých lietadlo uniesli nemeckí radikáli a žiadali od Izraela prepustenie palestínskych teroristov. Začal sa nielen boj s časom, ale i veľká politická hra.

Stominútová dráma nakrútená podľa skutočných udalostí dokonale vykresľuje politický boj, nielen na úrovni dvoch krajín, ale i na vlastnom piesočku. Fanúšikovia tohto žánru si nepochybne prídu na svoje. A nielen vďaka silnému námetu. To vnútorné hašterenie na politickom poli je neustále aktuálne i u nás a aj tento film, hoci v diametrálne odlišnom meradle naznačuje, že veci môžu dopadnúť veľmi zle, keď sa prvoradými stávajú vlastné záujmy, pred osudom obyčajných ľudí.

Okrem samotnej témy prekvapuje Operácia Entebbe svojim spracovaním. Tvorcovia netlačia na čas, film má príjemných sto minút, čo je jeho obrovskou výhodou, pretože sa v ňom neustále niečo deje. Napriek občasným dobovým slučkám je Operácia Entebbe nakrútená absolútne zrozumiteľne a divák sa nestráca v slučke dobových udalostí. Výborne vyskladaný scenár navyše umocňujú dokonalé herecké výkony nielen v hlavných úlohách.

Film Operácia Entebbe vychádza na DVD v distribúcii spoločnosti Magic Box. Obrazovo je to v poriadku, i keď priznávam, že by som si ho rád pozrel i vo vyššom rozlíšení. K dispozícii je okrem pôvodného zvuku i český dabing, nemecké dialógy, ktoré sú občasnou súčasťou príbehu sú podporené českými titulkami. Žiaľ, k filmu nie sú pribalené žiadne bonusy.

Pavol Božík
80%

Réžia: José Padilha
Hrajú: Rosamund Pike, Daniel Brühl, Eddie Marsan, Lior Ashkenazi, Denis Menochet, Ben Schnetzer

Žáner: Politická dráma
Rok výroby: 2018 (svetová premiéra 16. marec 2018)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2018
Formát: DVD
Celková dĺžka: 102 minút
Zvuk: anglický, český (5.1)
Titulky: české