Z Renčovho Requiem pro panenku mrazí aj po štvrťstoročí

Renčova dráma Requiem pro panenku spôsobila už v čase svojej premiéry (v roku 1991) veľký rozruch a neuveriteľne presvedčivo pôsobí aj dnes, keď vychádza v remastrovanej verzii nielen na DVD, ale konečne aj na Blu ray.

Príbeh štrnásťročnej Mariky, ktorá sa vinou administratívnej chyby dostane namiesto do detského domova do ústavu pre mentálne chorých, odkiaľ niet úniku. Panuje v ňom neľudská mašinéria a sadistické vychovávateľky používajú tak drastické výchovné metódy, že sa dievča rozhodne bezvýchodiskovú situáciu riešiť zúfalým činom…

Hneď v úvode autori zdôrazňujú, že film bol nakrútený podľa skutočných udalostí, ktoré sa odohrali kedysi v osemdesiatych rokoch, a ktoré vo svojej reportáži zdokumentoval novinár Josef Klíma. V závere filmu sú zas umiestnené informácie o tom, aké tresty jednotlivé aktérky za svoje činy dostali. Spomínam to z jediného dôvodu. Nie je síce zrejmé, či sa film Filipa Renča aj odohráva v osemdesiatych rokoch (hoci toto smerovanie naznačujú dobové odkazy – ako je cestovné povolenie do zahraničia), alebo sa prípadom iba inšpiroval. Ak by to však bolo dobové, tak práve na to sa vzťahuje jediný problém, ktorý s filmom mám. Nie je v ňom totiž použitá dobová muzika. A hoci Ondřej Soukup napísal excelentnú filmovú hudbu, z ktorej sa následne zrodila reinkarnácia Lucie Bílej (pieseň Requiem), použité piesne nemali v príbehu čo robiť. Piesne, ktoré vo filme znejú sú nové a čiastočne následne tvorili súčasť albumu Missariel Lucie Bílej. Žiadna osemdesiatková pieseň vo filme neznie. Na margo filmovej hudby by bolo možno zaujímavé vydať pár exkluzívnych kusov, kde by k samotnému filmu bol priložený dnes už zberateľský singel s filmovou hudbou, ktorý v tom čase (na jeseň 1991) vyšiel.

To je však postreh skôr pre hudobných labužníkov, ktorý nemôže pokaziť celkový dojem z filmu. Tomu jednoznačne dominujú ženy. Či už mladučká Aňa Geislerová, ktorá ťahá celý príbeh a je vynikajúca, alebo tri vychovávateľky ústavu stvárnené Soňou Valentovou, Evou Holubovou a Jaroslavou Hanušovou. Tri semetriky, ktoré si jednoznačne užili svoje záporné postavy. Každá jedna do nej dáva úplne všetko. A hoci je každá jedna vo svojej úlohe bravúrna, dominujem im Eva Holubová v jedenej z mála dramatických úloh svojej inak komediálnej hereckej kariéry.

Herecky sa predstavuje i samotný režisér Filip Renč a hoci nie je nič výnimočné, že sa režiséri mihnú vo svojich snímkach, Renč si tu strihol celkom veľkú a celkom podstatnú úlohu.

Kráľovnou plátna (a v tomto prípade televíznej obrazovky) je ale Barbora Hrzánová v úlohe chovankyne ústavu. To, že je to Pani herečka je dnes už jasné, ale jej vtedajší výkon je doslova hodný najväčších filmových ocenení. Práve vďaka Hrzánovej divák získa potrebu nad celým tým šialenstvom premýšľať ešte niekoľko dní po vzhliadnutí filmu.

Requiem pro panenku bol jednou z prvých porevolučných filmových drám, v ktorých sa tvorcovia snažili využiť to, že sa nemusia ničoho báť, nič skrývať, môžu divákovi ponúknuť svoje predstavy a nikto ich za to nebude bičovať. Filip Renč sa mimoriadne ťažkej témy zhostil tak, že aj po štvrťstoročí má divák pri sledovaní jeho filmu zimomriavky úplne všade. Výkričník doby, ktorý je však dodnes stále aktuálny.

Po technickej stránke je miernym sklamaní samotný remastering. Dobovo oveľa staršie filmy uvádzané na Blu ray vyzerajú oveľa čistejšie. Verím, že v prípade Requiem pro panenku sa dalo urobiť s remasteringom obrazu i zvuku oveľa viac.

Na škodu je tiež, že k filmu samotnému je na Blu ray pribalená iba fotogaléria. Predpokladám, že v dobe premiéry sa vysielalo niekoľko zásadných programov, v ktorých sa o filme diskutovalo. Určite tiež existuje aspoň krátky dokument z nakrúcania, aj keď sa mu vtedy asi ešte nehovorilo film o filme. A keď už nič iné, tak aspoň klip k piesni Requiem v podaní Lucie Bílej tu mal mať jednoznačne priestor.

Pavol Božík
80%

Réžia: Filip Renč
Hrajú: Aňa Geislerová, Eva Holubová, Barbora Hrzánová, Filip Renč, Soňa Valentová, Jaroslava Hanušová, Jan Schmid, Věra Nováková, Eduard Cupák, Stanislav Tříska

Žáner: Dráma (podľa skutočnej udalosti)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2017
Formát: DVD / Blu ray
Celková dĺžka: 94 minút
Jazyková verzia: česká (DTS-HD 5.1)
Titulky: české pre nepočujúcich