Zajtra odovzdajú Slnko v sieti (aktualizované o výsledky)

V stredu 9. septembra spoznáme laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti. Na jubilejnom 10. ročníku sa na jednom pódiu stretnú významné osobnosti slovenskej kinematografie a kultúry. Na slávnostnom galavečere, ktorý sa bude konať v bratislavskej Starej tržnici, svoju účasť prisľúbili Zuzana Mauréry, Emília Vášáryová, Milan Kňažko, Dušan Jamrich a Martin Huba. Program bude obohatený hudobnými vystúpeniami v podaní Davida Kollera a Viki Olejárovej, ktorí zaspievajú pieseň Karla Kryla Pasážová revolta z filmu Amnestie, Jany Kirschner s piesňou Dunaj z filmu Ostrým nožom a Ľudovej hudby Štefana Cínu s piesňou z filmu Loli Paradička. Program odvysiela o 20:30 hod. RTVS v priamom prenose na Jednotke.

Jubilejný 10. ročník Slnka v sieti sa bude niesť v duchu osláv filmu a umenia. O ocenenie za rok 2019 sa uchádzali hrané, dokumentárne a animované snímky. Do druhého kola hlasovania posunuli akademici 14 z nich. Medzi kandidátmi na ocenenie Slnko v sieti vedie s 12 nomináciami filmový triler Amnestie režiséra Jonáša Karáska o najväčšej väzenskej vzbure v Československu.

Počas večera bude odovzdaná aj cena Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre, ktorú si odnesie uznávaný humorista, herec a spisovateľ Milan Lasica.

O Diváckej cene rozhodla v online hlasovaní verejnosť. Ašpirovalo na ňu 24 filmov v slovenskej produkcii alebo koprodukcii, ktoré sa dostali minulý rok do kín. Historicky prvú divácku cenu získal film Učiteľka (2016) režiséra Jana Hřebejka.

Najúspešnejším hraným filmom v doterajšej histórii odovzdávania cien Slnko v sieti, je komediálna dráma Juraja Nvotu s názvom Muzika (2007) s celkovým ziskom 9 výhier. Nasleduje životopisná snímka Masaryk (2016) v réžii Juliusa Ševčíka, ovenčená ôsmimi trofejami. Medzi dokumentárnymi počinmi vedú 5-násobne ocenené Slepé lásky (2008) Juraja Lehotského.

Slnko v sieti (aktualizované o výsledky) je národné filmové ocenenie, ktoré udeľuje Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) za najlepšie filmové diela a tvorivé počiny slovenskej kinematografie. Predstavuje slovenskú obdobu národných filmových cien, akými sú vo Francúzsku Cézar, v Taliansku David, v Českej republike Český lev, či v Spojených štátoch amerických Oscar. História národnej filmovej ceny Slnko v sieti sa začala v roku 2004 nultým ročníkom. Ceny boli spočiatku udeľované každý druhý rok. Prvé slávnostné udeľovanie národných filmových cien Slnko v sieti sa uskutočnilo 8. decembra 2006 počas MFF Bratislava a Slovenská filmová a televízna akadémia nimi ocenila filmovú tvorbu z obdobia rokov 2004 – 2005. Názov národnej filmovej ceny odkazuje na prelomový film šesťdesiatych rokov a jedno z najvýznamnejších slovenských filmových diel vôbec, Slnko v sieti (1962) režiséra Štefana Uhra.