Zelený mužíček, ktorý nemiluje Vianoce

Grinch nemá rád Vianoce. Celkom mu rozumiem. Čiastočne. Ibaže on tú svoju nechuť povýšil na oveľa vyšší level. On sa totiž rozhodol, že keď ich nemá s kým sláviť on, nebude ich oslavovať nikto. Z namosúreného škriatka sa však napokon stala kultová povedačka s dobrým koncom. Teda hlavne v Amerike. A po uvedení najnovšieho animovaného filmu, pomaly už aj v našich luhoch a hájoch.

Na svete sa prekvapivo nájde veľa ľudí, ktorí Vianoce nemajú radi. Medzi všetkými však vyniká Grinch, večne namosúrený zelený chlpáč, ktorému celkom vyhovuje samotárstvo v jaskyni, kde sa necháva obskakovať svojím psom Maxom. Do civilizácie vychádza len v tých najnutnejších prípadoch, napríklad keď jeho chladnička a komora začnú zívať prázdnotou. 

Háčik je v tom, že v mestečku, kam za nákupmi vyráža, žijú samí nechutne pozitívni obyvatelia, ktorí sú tím nadšenejší a dychtivejší, čím viac sa blíži Štedrý deň. Domy sú obsypané svetlami, koledy znejú na každom kroku, deti si pripravujú zoznamy darčekov, vo vzduchu voňajú koláče a to všetko pôsobí na Grincha ako červené súkno na býka. 

A keď sa potom ešte dopočuje, že tohtoročné vianočné sviatky by mali byť trikrát pompéznejšie ako po iné roky, rozhodne sa to celé zaraziť a vianočnú atmosféru ľuďom ukradnúť doslova z pred nosa. Stačí nájsť sane, vhodné stádo sobov, nasadiť si falošné fúzy a predbehnúť toho deduška, ktorý nosí darčeky komínom. 

Ale aj ten, kto počíta doslova so všetkým, sa môže raz prepočítať. V mestečku žije dievčatko Cindy, ktorá sa rozhodla nastražiť na Santu pascu, len aby ho mohla poprosiť o nejaký výnimočný darček pre upracovanú mamičku. Prvé stretnutie Grincha a Cindy bude trošku bolieť, ale obom veľmi nečakane zmení život…

Grinchom mám problém. Teda s Grinchom ako takým. Je to postavička, ktorá sem priplávala cez oceán a absolútne sa vymyká všetkému vianočnému, s čím sa tieto sviatky spájajú u nás. Zrejme súčasná generácia detí, ktorým je aj tento animák primárne určený, bude mať iný názor a príde im to prirodzené. Moja generácia bola vychovaná na Mrázikovi, PerinbabeChobotniciach z druhého poschodia.

A napriek tomu, som si animované spracovanie užil. Film je celkom zjavne mierený na detského diváka a tak aj vtipné momenty a slovné prešmyčky sú na obdobnej úrovni. Aj napriek tomu sa však na nich dokáže zabaviť aj dospelý divák. Tvorcom sa navyše podarilo vyčarovať niekoľko naozaj nezabudnuteľných situácií, na ktorých sa dá úprimne pobaviť.

Film má navyše silný odkaz v tom, že každého ma niekto rád, iba sa o tom musí presvedčiť. Že by som k tomu nutne potreboval práve čas vianočný, to nie, ale ono to má obalené do svetiel blikajúcich sobov výraznejší efekt. Necelá hodina a pol v spoločnosti Grincha a hlavne jeho priateľov, ktorí s ním príbehom putujú, je veľmi príjemná oddychovka.

Spoločnosť Magic Box prináša animovaný film Grinch na DVD, Blu ray, 3D Blu ray a tiež v 4K Ultra HD prevedení (s pridaným Blu ray diskom). Napriek tomu, že je Grinch určený primárne detskému divákovi, nie všetky verzie obsahujú slovenský dabing. Divák ho nájde na DVD a na Blu ray, žiaľ 3D Blu ray4K Ultra HD verzia obsahuje iba dabing český. Ten je vo formáte DD Plus 7.1 a aj vďaka Vojtovi Dykovi v úlohe GrinchaMatějovi Hádkovi v úlohe rozprávača príbehu, si ho dovolím označiť za dokonalý. Pôvodná anglická stopa sa na 4K Ultra HD prevedení nachádza v Dolby Atmos formáte. Obraz je pochopiteľne fantastický a príbeh ponúka i niekoľko momentov, ktoré určite vynikajú v 3D verzii.

K filmu samotnému je pribalených niekoľko bonusových materiálov. Tie dokumentárne obsahujú české titulky. Vrcholom sú však tri samostatné krátke animované filmy, ktoré majú vlastný dabing. Skvelá pridaná hodnota.

Pavol Božík
75%

Réžia: Yarrow Cheney, Scott Mosier
V slovenskom znení: Ján Koleník, Juraj Kemka, Grétka Luprichová, Táňa Pauhofová, Pavol Topoľský, Eva Matejková, Lukáš Frlajs
V českom znení: Vojtěch Dyk, Matěj Hádek, Michaela Skalníková, Martina Šťastná, Matěj Havelka, Dušan Kollár, Mikuláš Převrátil, Matěj Macháček

Žáner: Animovaný
Pôvodný názov: The Grinch
Rok výroby: 2018 (Svetová premiéra: 9. november 2018)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2019
Formát: DVD, Blu ray, 3D Blu ray, 4K Ultra HD
Celková dĺžka: 86 minút
Zvuk (Blu ray): anglický (Dolby Atmos), český, slovenský (Dolby Digital Plus 7.1) a 5 ďalších jazykových verzií vo formáte Dolby Digital 5.1
Titulky (Blu ray): české, anglické pre nepočujúcich a 5 ďalších jazykových verzií
Zvuk (4K Ultra HD): anglický (Dolby Atmos), český, španielsky, portugalský (Dolby Digital Plus 7.1) a 3 ďalšie jazykové verzie vo formáte Dolby Digital 5.1
Titulky (4K Ultra HD): české, anglické pre nepočujúcich a 5 ďalších jazykových verzií
Bonusy:
* Tri krátke animované filmy
* Od zelenej až na plátno
* Kto je kto v Kdosiciach
* Pamäte Grincha
* You´re A Mean One, Mr. Grinch (hudobné video)
* Grinchoviny
* Každý, kto kreslí: Grinch, Max, Fred
* … a mnoho ďalšieho