Zrodilo sa prekvapenie

Zvláštna kombinácia. Filmu Zrodila sa hviezda v podstate nie je čo vytknúť, dokonca som pochopil ohromujúci divácky záujem. Ale nominačný ošiaľ na najprestížnejšie filmové ceny mi hlava jednoducho neberie.

Ostrieľaný muzikant Jackson Maine objaví a zamiluje sa do začínajúcej speváčky Ally. Táto už svoj veľký sen o hviezdnej kariére v podstate vzdala. Až kým ju Jack neprinúti vyjsť na pódium pod svetlá reflektorov. Ale keď Allyin raketový štart zatieni jeho vlastnú kariéru, Jack stále horšie znáša svoj ústup z veľkých pódií a o to viac bojuje so svojimi vnútornými démonmi.

Imaginárna sláva bieleho plátna, či trblietavé pozlátko úspechu v hudobnom biznise, častokrát (v súčasnosti najmä vďaka rôznym komerčným súťažiam) vytvára dojem, že nič lepšie nie je a že väčšia zlatá baňa neexistuje. Omyl. Slovo šoubiznis sa nie nadarmo skladá z dvoch slov, teda šou a biznis. A o ten tu ide v prvom rade.

Prekvapuje ma, že tak obyčajnej téme sa hollywoodski filmoví tvorcovia venovali už štyrikrát. Tak jednoduché. Ona má talent, no nevie preraziť. On je slávny a prestáva ho to baviť. Nutne sa musia stretnúť, aby z nej urobil hviezdu, ktorej žiarivosť napokon prekoná tu jeho. Takže kým ona stúpa, on upadá. Myslí si, že mu z toho pomôžu alkohol, alebo drogy. Ale omyl. Dráma je hneď pod hollywoodskym kopcom.

Takmer totožnú linku po prvý raz načrtli režiséri William A. WellmanJack Conway už v roku 1937. Vtedy však film Zrodila sa hviezda zasadli do žiarivého sveta filmového biznisu. Do sveta hudby dej v roku 1954 preniesol režisér George Cukor, ktorý do hlavnej úlohy svojho trojhodinového rovnomenného muzikálu obsadil Judy Garland. O 22 rokov sa téma vrátila na plátna kín pod taktovkou režiséra Franka PiersonaBarbra StreisandKris Kristofferson, ktorých obsadil do hlavných úloh, mu z odovzdávania Zlatých Glóbusov priniesli sošky vo svojich kategóriách.

V roku 2018 sa témy chopil Bradley Cooper (Americký sniper, Strážcovia galaxie) a príbeh preniesol do súčasnosti. K filmu napísal scenár, režíroval ho a po svojom boku postavil speváčku Lady GaGa. Ošiaľ, ktorý film spôsobil je neuveriteľný a snažím sa pochopiť prečo.

Pravdou je, že filmu Zrodila sa hviezda vlastne nie je čo vytknúť. Šliape od začiatku do konca tak, že mi na viac než dvojhodinovej projekcii vlastne nič neprekážalo. Ibaže po parádnom úvodnom vstupe (zoznámení sa) a prvom spoločnom vystúpení, čo sú najsilnejšie momenty filmu, začína sa celá projekcia niesť v duchu, ktorý dokáže predpovedať každý jeden divák (a pritom nemusí mať tušenie, že rovnaké filmy už vlastne dávno existujú a nemusí poznať ich obsah).

Film Zrodila sa hviezda je obyčajným príbehom o talentovanom škaredom kačiatku, ktoré zhodou šťastných náhod zmení na úspešnú labuť. Bradley vo filme poukazuje na veľmi nepríjemné zákulisné ťahy a ukazuje, ako v skutočnosti funguje hudobný biznis, alebo ak chcete, tak šoubiznis. Divákovi (možno až nechtiac) poodhaľuje tvrdý biznis, ktorý síce vo finále vyzerá ako splnený sen, no prináša so sebou veľmi veľa nepríjemných vecí.

V podstate tak po prvej hodine filmu divák čaká na jeho záver, o ktorom už dávno vie, aký bude. Netvrdím, že sa to nedá vydržať. Naopak. Cooper je skvelý herec a Lady GaGa vo filme dokazuje, že je nielen dobrá speváčka, ale i herečka. Pôsobí v ňom celkom civilne a absolútne prirodzene. Navyše, sama svoju kariéru musela odštartovať ako speváčka komerčných hitov, aby si ju vôbec niekto všimol, a keď si konečne presadila, že nahrá album podľa vlastného gusta, veľmi rýchlo okúsila úskalia biznisu, takže presne vedela o čom hrá.

K filmu z hudobného sveta samozrejme patrí i hudobná zložka. Intenzívne promo spôsobilo, že skladba Shallow znie tristokrát za deň z rádií a v podstate ma vo filme otravovala, ale samozrejme je jeho súčasťou.

Film Zrodila sa hviezda sa síce dá v pohode dopozerať do konca, no nominačný ošiaľ na najhlavnejšie filmové ceny som jednoducho stále nepochopil.

Spoločnosť Magic Box prináša tento kinohit na DVD, Blu ray a tiež v 4K Ultra HD prevedení. Na Blu ray skvelý obraz, výborný zvuk a vydarený český dabing. A k filmu pribalených i niekoľko bonusov zo zákulisia nakrúcania filmu, ale i niekoľko vo filme nepoužitých skladieb a vystúpení.

Pavol Božík
75%

Réžia: Bradley Cooper
Hrajú: Bradley Cooper, Lady Gaga, Andrew Dice Clay, Dave Chappelle, Sam Elliott

Žáner: Romantická dráma / muzikál
Pôvodný názov: A Star Is Born
Rok výroby: 2018 (Svetová premiéra: 4. október 2018)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2019
Formát: DVD, Blu ray, 4K Ultra HD
Celková dĺžka: 135 minút
Zvuk (Blu ray): anglický (DTS HD Master Audio 5.1), anglický (Dolby Atmos-True HD 5.1), český (Dolby Digital 5.1), maďarský, poľský, ruský (Dolby Digital 5.1)
Titulky (Blu ray): české, anglické pre nepočujúcich a 22 ďalších jazykových verzií
Bonusy:
* Doteraz nezverejnené skladby a vystúpenia
* Cesta ku sláve: Ako sa nakrúcal film Zrodila sa hviezda
* Hudobné videá