Tabu plné rocku s názorom

Po troch mesiacoch po úvodnom singli Tabu prichádza spevák, hudobník a producent Ján Spišák s rovnomenným albumom osobných spovedí. Novinku predstavuje pod vlastným sólo projektom Jan Solo, ktorá prináša desať rockových skladieb s americkým zvukom, plných melancholických a kritických nálad, avšak s pozitívnou atmosférou.

Album svojou výpoveďou zohráva dôležitú časť celku, preto texty jednotlivých skladieb nie sú len doplnkom k hudbe. Práve naopak, na albume dochádza k zaujímavým synergickým a zároveň kontrastným efektom, ktoré poslucháča nútia vrátiť sa ku skladbám opäť.

Album vyšiel presne tak, ako som to potreboval dostať von. Je to priame, úprimné, miestami tvrdé, inokedy melancholické. Nie je tam nič navyše, žiadna vata a odráža presne to, čím som si osobne prechádzal a čo ma zasahovalo v čase jeho vzniku, objasňuje Ján Spišák odkaz piesní, ktoré vložil do textov.

Úvodná skladba Tabu vnára poslucháča do vlastného sveta, v ktorom nám uniká, čo je skutočne podstatné, aby nás následne vrátila späť do reality. V skladbe R U Cool spevák rozoberá aktuálny stav, uvedomujúc si ťažobu a bezmocnosť pri zmenách, ktorými prechádza naše prostredie a pýta sa poslucháča, či ho to necháva chladným. Aranžmány s vystupňovanou a tenznou atmosférou umocňujú jeho posolstvo.

Dojímavá a smutná skladba Budem prach, no zároveň so štipkou humoru, má čo povedať mnohým poslucháčom, ktorí si prešli krízou v dlhodobom vzťahu alebo ju práve zažívajú. Pieseň s citlivo vybranými rýmami prehovára bez plochých a prvoplánových klišé.

V skladbe Tvoj brat interpret tentokrát pojednáva o trpkom zistení, ako sa cez sociálne siete človek dostane k formuláciám svojich niekdajších priateľov, s ktorými sa už nedokáže stotožniť. Polarizácia spoločnosti opísaná v jedinom príbehu. Strata niekdajšieho priateľa je vždy bolestná záležitosť a Ján Spišák nám ju podáva v skladbe s mrazivou atmosférou.

Ostatné skladby sú taktiež koncipované pesničkovo a všetky majú skôr kratšiu minutáž, málokedy sa nejaká časť alebo refrén zopakuje viac ako dvakrát. Na albume počuť virtuozitu špičkových muzikantov, ktorí na albume pracovali, ale všetko je podriadené emócii jednotlivých skladieb.

Albumom Tabu sa nesú tóny až desiatich rôznych gitár, efektov a silných výpovedných slovenských textov až na poslednú skladbu Breathe For You, ktorá uzatvára album v angličtine.

Michal Neffe/ Neffe Production / Unavená agentúra