Aj tento rok Vianoce s Janais

Vianočná novinka Janais má názov Prečistaja diva a od mainstreamových vianočných skladieb, ktoré sa každoročne vracajú späť do našich uší, je na prvé počutie iná. Nezaznejú v nej roľničky, nemá chytľavý refrén, pravdepodobne si ju mnohí nebudú vedieť spontánne zaspievať a vo videoklipe už vonkoncom nevidieť vianočný stromček, darčeky, sýtu večeru a rozvetvenú rodinu pri jednom stole. Napriek tomu má veľký potenciál chytiť za srdce a stať sa presne tou vianočnou skladbou, ktorá zasiahne v tej najčistejšej i najemotívnejšej forme.

Som východniarka zo Šariša, priame väzby na Rusínov nemám, no odmala sa u nás spievali, okrem šarišských, aj rusínske piesne. Už ako dieťa ma zaujali svojou clivotou a emotívnosťou. Ja vlastne celý svoj život inklinujem skôr k pomalým a melancholickým piesňam, prezrádza speváčka.

Novinku sprevádza pútavý videoklip, ktorý nepochybne znásobuje čaro celej skladby. Hoci pôvodná vízia sa minimálne v lokáciách a poveternostných, lepšie povedané snehových podmienkach líšila, výsledok je dychvyrážajúci. Môj manžel mal sen ísť natáčať na Island alebo niekde, kde budú krásne hory a veľa snehu. No v momentálnej situácii sme sa uspokojili so Záhorím. Na Šraneckých pieskoch som bola viackrát, no na Jelenej skale po prvý raz. Bola to nádhera. Hodinu sme kráčali peši, niesli si veci na rukách a hore na skale sme veru aj poriadne premrzli. Chalani boli v zimných bundách a čiapkach, ja skôr naľahko,  v 6 – 7 °C. Môj muž cestou domov priznal, že nikdy v živote ma tak neľutoval, usmieva sa Janais.

Pesnička opisuje prvé Vianoce. Hovorí o Márii, ktorá nad ránom porodila Krista, a ako mu traja králi na úsvite niesli dary. Nás ostatných vyzýva ísť sa mu s čistým srdcom pokloniť. V kresťanských cirkvách východného obradu sa s Vianocami spája čierna farba, preto je aj speváčkina vizáž v klipe prispôsobená danému zvyku. Už pri narodení Ježiša totiž čierna farba vyjadruje to, čo bolo predpovedané. A síce, že napokon za nás obetuje vlastný život. Pesnička v sebe nesie posolstvo nádeje – koniec koncov presne tak, ako aj blížiace sa vianočné sviatky.