Aj to je život, vskutku nádherný život

Sedím na posteli a parafrázujúc kultový film Juraja Jakubiska dodám, že je mi dobre a ešte sa pristihujem pri tom, že sa usmievam. V celej tejto situácii to síce znie ako diagnóza, ale je to tak. Izbou sa ako kulisa nesú IMT Smile a ich koncoročná výberovka Aj to je život, ktorá je jasnou ukážkou toho, že nie všetko tu ešte kľaklo.

Podtitul kompilácie znie B-Strana a rarity & Live a ja si pri neviem koľkom počúvaní uvedomujem, že v prípade IMT Smile vlastne niečo ako B-strana neexistuje. Jednak to bol terminus technicus k malým vinylovým platniam (singlom), na ktorých sa vo svojej dobe objavil vybraný hit a ten bol na druhej (B) strane malej platne doplnený o pesničku, ktorá sa v drvivej väčšine ani nedostala na regulárny album. Túto dobu IMT Smile nezažili. Ich prvé štyri albumy síce ešte prežili éru magnetofónových kaziet, no na vinylových platniach vychádzajú postupne až v súčasnosti. Takže B-strany sú v prípade tohto prešovského fenoménu skôr hypotetické.

Ale to nie je ten pravý dôvod. Pri počúvaní tejto extra kompilácie, ktorá doplnila skoršiu výberovku Život IMT Smile 1998 – 2020 som si totiž uvedomil, že v prípade IMT Smile neexistuje nič, čo by mohlo mať označenie B. Pretože aj počúvanie tohto výberu je jasným dôkazom toho, aká silná je tvorba zostavy sústredenej okolo bratov Táslerovcov. Takže poslucháč tu nájde 15 piesní, ktoré možno naozaj skôr označiť raritami, či extra pripravenými koncertnými raritami, ktorých prevedenie však iba dokazuje, akú ohromnú silu má táto kapela stojac na scéne.

Takéto extra béčkové výberovky totiž väčšinou bývajú skôr dôkazom toho, že umelec už melie z posledného, rozumej, že nemá čo povedať a snaží sa zo svojich predošlých úspechov vyžmýkať maximum. U IMT Smile je to absolútne naopak a to vyvoláva ten úsmev spokojnosti na mojej tvári. Kompilácia plná prekvapení, či už vďaka hosťovačkám Michala Dočolomanského, či bratov Nedvědov, špeciálne verzie pripravené pre projekty s Lúčnicou, či symfonickým orchestrom, čo kúsok, to jasná perla. Mne osobne do kompletu chýba iba spolupráca s kapelou Čechomor, ktorá prebehla pred jubilejnými desiatimi rokmi (skladba Andulka), inak som ale dostal všetko a hádam ešte viac, pretože k mnohým z tých piesní som sa dostal vďaka tejto kompilácii prvý raz.

Koncom roka vyšlo v nádhernom zberateľskom boxe šesť vinylových platní s najväčšími hitmi Mekyho Žbirku. Ak by sa vydavateľstvo Universal Music rozhodovalo, ktorý slovenský umelec by mal v takomto projekte nasledovať, IMT Smile sú jasnou voľbou. Spojiť dohromady kompiláciu Život IMT Smile 1998 – 2020 a kompiláciu Aj to je život (B-strana a rarity & Live), čo je dokopy zhruba 50 piesní, doplniť to peknými obalmi, pridať napríklad DVD, alebo ešte lepšie Blu ray s dokumentom Pavla Janíka IMT Smile & Lúčnica – Made In Slovakia, ktorý sa objavil koncom roka 2016 v kinách a doteraz nepochopiteľne nevyšiel na diskoch, všetko zabaliť do limitovaného, očíslovaného a podpísaného boxu a zberateľský kúsok je na svete. Jasná voľba nielen pre fanúšikov. Len zmeniť exkluzívneho distribútora, pretože komunikovať s Panta RheiMekyho boxe bol ťažký boj. Ale inak, už teraz objednávam.

Ivan Tásler v rámci aktuálnej kampane na vozidlá známej značky, želá všetkým úsmev, ktorý vydrží navždy. Neviem, ako v tom aute, nesedel som, ale pri muzike IMT Smile je úsmev viac než istota. A niet pochýb, že keby na ceste tým autom znela muzika IMT Smile, bola by to životná jazda.

Pavol Božík
100%

ZOZNAM SKLADIEB (IMT SMILE – AJ TO JE ŽIVOT: B-STRANA A RARITY & LIVE / CD):
Najkrajšie Vianoce – IMT Smile a Symfonický orchester a Detský spevácky zbor
Pre túto chvíľu (Live zo skúšky 2010) – IMT Smile
Niekto ako kráľ (Cingilingibom) – IMT Smile a Lúčnica
Hej sokoly! (Rádio Expres Live) – IMT Smile a Ondrej Kandráč
Opri sa o mňa 2 – IMT Smile
S.O.S. (instrumental) – IMT Smile a Radovan Tariška
Ľudia nie sú zlí (demo) – IMT Smile
Mám to rád (live) – IMT Smile
Navždy (akustická verzia) – IMT Smile
Miluj blížneho / Ľúbim ťa – IMT Smile a Michal Dočolomanský
To sa dá (SND) – IMT Smile
Deni – IMT Smile
Nad Sázavou (live z Forum Karlin) – IMT Smile a František Nedvěd & Vojtěch Nedvěd
Ľudia nie sú zlí (live na Devíne) – IMT Smile a Slovenský symfonický orchester
Exotika (live z Východnej) – IMT Smile

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2020
Celkový čas: 64 minút
Počet piesní: 15