Ak kompilácia roka, tak práve táto

Ondřej Soukup, Lucie Bílá & Gabriela Osvaldová

Uvoľnená situácia v deväťdesiatych rokoch sa prejavila hlavne v umení. Citeľné to bolo nielen na plátnach kín, či na doskách divadiel, ale i v hudbe. Práve v tomto segmente vzniklo niekoľko nezabudnuteľných nahrávok, ktoré sa iba veľmi ťažko prekonávajú.

Vďaka autorskej dvojici Ondřej SoukupGabriela Osvaldová sa zrodila skutočná diva československej populárnej hudby – speváčka Lucie Bílá. Táto trojica dokázala najmä svojim prvým spoločným albumom Missariel presvedčiť, že Lucie Bílá nie je iba speváčkou, ktorá má očariť vojakov v neposlušných teniskách, ale že aj u nás sa dá robiť muzika na svetovej úrovni.

A hoci sa stále nádejam, že Warner Music Czech Republic, vydavateľstvo, ktoré je vlastníkom najlepších nahrávok Lucie Bílej, vydá na vinyle aj radové albumy, ktoré trojica Bílá – Soukup – Osvaldová nahrala, mimoriadnu radosť prináša i aktuálne vydaná kompilácia, ktorá na dvoch vinylových platniachtiež na CD mapuje to najzásadnejšie, čo táto trojica vytvorila.

Kompilácia mapuje mnohoročnú spoluprácu výnimočných umelcov. Hneď prvou spoločnou zásadnou prácou bola ústredná skladba pre film Requiem pro panenku. Nasledoval unikátny album Missariel (1992), ktorý predznamenal roky jedinečnej spolupráce. Tá zahŕňala aj filmovú a scénickú hudbu a slávne muzikálové inscenácie.

Sila toho, čo pre Lucii Bílou Gabriela Osvaldová a Ondřej Soukup vytvorili aj v nasledujúcich, nultých rokoch, nemá vo vtedajšom českom pope obdobu. Kto zažil niektoré predstavenie ich muzikálu Johanka z Arku vie, o čom je reč. A to, že sa v tej dobe objavila v niektorej z recenzií formulácia: nová Hegerová, nebolo ďaleko od pravdy, píše k albumu publicista Josef Vlček. Za sedemnásť rokov spolupráce vykreslili Soukup – Bílá – Osvaldová svojrázny obraz cesty životom. Cesty svojej, i svojej generácie. Od energických funkových začiatkov v Láska je láska, po slovanskú romancu Miluji tě, alebo chandru a opicu v tolik vína, tolik slov. Vždy so šarmom a vedomím, že vyjadrujú rovnaké radosti a prežívajú rovnaké bolesti, ako ich poslucháči.

Čo dodať? Bola to pekná spolupráca, inšpirujúca. Bavilo ma to. Nič a nikto, okrem mojej vlastnej obmedzenosti ma neobmedzoval. Z krátkej prehánky slobody padal duši osviežujúci dážď, spomína na plodnú spoluprácu výnimočná textárka Gabriela Osvaldová.

Album uzatvára novinka v podobe zostrihu nevídaných hlasových výkonov Lucie Bílej. Luckine excentrické schopnosti mi dávali možnosti aj k experimentom, ktoré by inak nebolo možné zrealizovať. Je to odvážna žena a za to jej ďakujem. Nakoniec, preto tiež vznikla záverečná skladba kompilácie Salto mortale, v ktorej som spojil jej najväčšie hlasové a spevácke excesy, vyznáva sa kultový autor hudby a producent Ondřej Soukup.

Mnohí hudobní producenti, autori hudby, textov, režiséri a spolupracovníci sa vždy snažili z jej na prvé počutie neobmedzeného hlasového materiálu vyťažiť mimoriadnu interpretáciu, ktorá mnohokrát zachádzala až za hranice možností ľudského hlasu. Tento hudobne spevácky exces ponúka škálu až zvieracích zvukov – od kriku, škriabania hlasu, škrípania až k vyčerpávajúcemu chrapotu, kde už možno počuť budúce možné hlasové problémy. Ani to však interpretke nikdy nevadilo a neprekážalo v tom, aby mnohokrát takto brutálne zachádzala so svojim hlasovým materiálom. Zvuky, ktoré sa tiahnu z nahrávky znejú častokrát až príliš bolestivo, a iba a jedine obrovský spevácky talent umožňuje toto brutálne zachádzanie, ktorý ponúka onen ojedinelý rukopis a nezameniteľnosť. Absolútne výnimočný hlas Lucie Bílé však toto vždy ponúkal, zamýšľa sa odborne nad výberom na kompilácii hlasový pedagóg a riaditeľ Konzervatória a VOŠ J. Ježka v Prahe Eduard Klezla.

ZOZNAM SKLADIEB:
Requiem
Haňa Zaňa (Jinak to nebude)
Miluji tě
Missariel
Vokurky
Útěk
Zázrak
Maratón
Víájpí
Černá kočka
Soumrak
Dalekohled
Noe
Tolik vína, tolik slov
Most přes minulost
Papouch
Láska je láska
Živý nás nedostanou
Apatyka
Čistý jak líh
Když tančí ďábel s andělem
Salto mortale

Warner Music & Kukni na to!